رئیس سازمان محیط زیست:

افزایش گرد و خاک جزای عملکرد خودمان است

افزایش گرد و خاک جزای عملکرد خودمان است به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از فعالیت صنایع پیر و فرسوده در کشور اظهار داشت: صنایع و معادن در سال دانش بنیان خودرا بازسازی کنند و برای این کار از ظرفیت شرکت های دانش بنیان بهره بگیرند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا علی سلاجقه در اولین کنفرانس چالش های محیط زیست، صنعت و معدن سبز که بامداد امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار نمود: چالش های زیست محیطی که امروز با آن دست به گریبان هستیم، جزای عملکرد گذشته خودمان است. نمونه آن همین گرد و خاکی است که پایتخت را تعطیل کرد و ۲۵ استان کشور را تحت تاثیر قرار داد.

وی اضافه کرد: گسترش صنایع در سده بیستم بجای آنکه برای انسان ها شرایط بهتری به وجود بیاورد، موجب تخریب منابع طبیعی و بر هم خوردن طبیعت شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فرمان سال مقام معظم رهبری، اظهار داشت: تفسیر ما از نامگذاری امسال به نام «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» این است که وقتی دانش می آید، جهالت زدوده می شود و این به نفع محیط زیست است چونکه رویکرد دانش بنیان را در محیط زیست حاکم می کند.

سلاجقه با اشاره به عزم مجموعه دولت برای ساماندهی ۴۶ لکه صنعتی در اطراف شهر تهران اشاره کرد: مصارف آب و انرژی توسط این صنایع و خروجی پسماند و پساب آنها و آلودگی هایی که در حوزه امواج و اصوات به وجود می آورد، شرایط نامطلوبی را رقم زده است که باید اصلاح گردد.

معاون رئیس جمهوری تولید قطعات خودرو با تکنولوژی ۳۰ سال قبل شرق آسیا را از دیگر عوامل آلودگی های زیست محیطی دانست و اظهار داشت: دیگر اجازه نخواهیم داد که صنایع پیر و فرسوده با این شرایط به تولید خود ادامه دهند.

وی با تاکید بر لزوم استانداردسازی سوخت خودرو ها، اشاره کرد: حتما شیوه نامه ها و بخشنامه های زیست محیطی مبتنی بر قوانین هوای پاک و پسماند و... منطبق با شرایط امروز دنیا و کشور بروزرسانی خواهند شد.

سلاجقه با اعلان اینکه در بحث ضوابط استقرار صنایع مشکلات زیادی داریم و این ضوابط مربوط به چندین دهه قبل است، اشاره کرد: درحال کار روی این ضوابط هستیم و برنامه ما این است که در شعاع قانونی حریم شهرها تنها صنایع غذایی، فناورانه و دانش بنیان مستقر شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: متاسفانه قانون ما در بحث معادن وضعیت مناسبی ندارد. ماده ۲۴ مکرر، سازمان محیط زیست را از جایی وارد کار می کند که معادن موجب آلودگی محیط زیست شوند. اما اعتقاد ما در دولت سیزدهم این است که فرآیندها از قبل، حین و پس از انجام عملیات باید کنترل شوند.

وی با انتقاد از آتش زدن گازهای فلر (مشعل) بعنوان سرمایه کشور، اظهار داشت: ما در بحث سوزاندن گازهای فلر ورود کردیم و خوشبختانه همکاری وزارت نفت هم عالی بود و در چند نقطه، جلوی این کار را گرفت.

سلاجقه با اشاره به لزوم اشتغال فارغ التحصیلان منابع طبیعی و محیط زیست در صنایع و معادن کشور در قالب HSE، بر استفاده از ظرفیت های قانونی دراین زمینه اصرار کرد.

معاون رئیس جمهوری در ادامه اشاره کرد: در بحث مهار ریزگردها با تعاملات بین المللی و دیپلماسی محیط زیست که حتی می تواند تقویت کننده دیپلماسی سیاسی کشور باشد، به دنبال ساماندهی منشاهای ریزگردها هستیم. بر این اساس در تیرماه امسال نشستی با ۱۵ وزیر محیط زیست کشورهای منطقه برگزار خواهیم کرد و امیدواریم که دستاوردهای خوبی برای محیط زیست منطقه به همراه داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست سلاجقه در آخر اشاره کرد: از صنایع و معادن می خواهیم در سال دانش بنیان خودرا بازسازی کنند و برای این کار از ظرفیت شرکت های دانش بنیان بهره بگیرند.

منبع:

1401/02/28
22:33:33
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی