یازدهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

قادری حاجت: هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم

قادری حاجت: هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم به گزارش حیوان خانگی استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: ما هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم و تا وقتی که مزیت های نسبی و رقابتی درون کشوری را نداشته باشیم و آنرا به سطح استاندارد بین المللی نرسانیم نمی توانیم از این ظرفیت به درستی استفاده نماییم.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مصطفی قادری حاجت طی سخنانی در یازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با مبحث «الزامات و راهکارهای ژئوپلیتیکی توانمندسازی سواحل» اظهار نمود: استفاده از ظرفیت های دریایی و ساحلی یکی از مهم ترین راهبردهای توسعه اقتصادی در اکثریت کشورهای پیشرو مورد توجه است. اهمیت راهبردی سواحل با عنایت به کرانه و پس کرانه باید همراه شود که کمتر به آن توجه داشته ایم.
وی ادامه داد: ما سه ساحل داریم که از لحاظ ژئوپلتیکی جایگاه خاصی دارند. چه سواحل دریای عمان، چه خلیج فارس و چه دریای خزر. طول سواحل جغرافیایی ما در جنوب و شمال به ۳۴۰۰ کیلومتر می رسد و می توانیم از این ظرفیت برای توسعه استفاده نماییم.
قادری افزود: ما از این فرصت کمترین بهره را بردیم و اسناد فرادستی زیادی هم در این حوزه داریم و رهبری هم بارها به توسعه سواحل تاکید کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: اغلب صاحبنظران بر این باورند که گردشگری در سواحل می تواند کمک فراوانی به اقتصاد کشور کند که ما به علت مسائل خاصی که در این حوزه وجود دارد نتوانستیم این کار را انجام دهیم.
استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: حضور جمعیت در سواحل جنوبی ما علاوه بر این که نیروی انسانی را برای ناوگان نظامی و تجاری فراهم آورد می تواند به اقتصاد دریایی کمک نماید که ما در این حوزه چندان موفق نبوده ایم.
قادری با بیان اینکه «ما باید دیپلماسی دریایی خویش را تقویت کنیم»، اظهار نمود: ما باید بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای را به سواحل ایران وابسته نماییم و از توسعه بنیادین تکنولوژی دریایی بهره مند شویم. ما باید ارتقای مشارکت های مردمی را در پایش سیاست ها و برنامه ها در نظر بگیریم و در طراحی استراتژی و راهبرد بخش خصوصی را هم مشارکت دهیم.
وی خاطرنشان کرد: ما هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم. ما زمانی که مزیت های نسبی و رقابتی درون کشوری را نداشته باشیم و تا وقتی که آنرا به سطح استاندارد بین المللی نرسانیم نمی توانیم از این ظرفیت به درستی استفاده نماییم.
منبع:

1401/02/29
14:11:03
5.0 / 5
191
تگهای خبر: تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی