پنجره مهر؛

وضعیت بغرنج تالاب آلاگل در گلستان

وضعیت بغرنج تالاب آلاگل در گلستان به گزارش حیوان خانگی، تالاب بین المللی آلاگل در گلستان این روزها خالی از آب و پرنده بوده و وضعیت خوبی ندارد.


دریافت 225 MB
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، تالاب بین المللی آلاگل از گنجینه های پرارزش گلستان بوده که نقش مؤثری در حفظ محیط زیست، اقتصاد مردم بومی و گردشگری منطقه دارد. این تالاب در بهمن ماه ۱۴۰۱ به صورت کلی خشک شده و عاری از هر گونه آب و پرنده و آبزی است.
طبق گفته های محمد اسماعیل اسدی، پژوهشگر بین المللی آب و خاک و دوستدار محیط زیست، تغییر رژیم آبی رودخانه اترک بعنوان تنها منبع تغذیه تالاب ها و ساخت سد در استانهای همجوار، حیات این اکوسیستم منحصر به فرد را در معرض تهدید قرار داده است.
مجموعه تالاب های آلماگل، آجی گل و آلاگل سه تالاب بین المللی در شمال گنبدکاووس و با وسعت سه هزار و ۲۷ هکتار، محل زمستان گذرانی پرندگان آبزی و کنارآبزی هستند که از شمال سیبری به این تالاب ها مهاجرت می کنند.
این مجموعه بعنوان تالاب های حلقه ای در سال ۱۳۴۹ در لیست کنوانسیون تحقیقات بین المللی پرندگان آبزی و مهاجر (کنوانسیون رامسر) به ثبت رسیده است.
تالاب آلاگل بعنوان بزرگترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور بوده که در کنار شهر اینچه برون واقع است. آلاگل ۲۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و یک دریاچه آب شور است و برای همین پرورش ماهیان آب شورزی دریای خزر بخصوص ماهی سفید و کپور در پایین دست این تالاب رونق زیادی دارد.


منبع:

1401/11/19
12:15:59
5.0 / 5
297
تگهای خبر: آب , پرندگان , پرورش , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی