در گفت وگو با حیوان خانگی اعلام شد

عرضه راهکاری برای تجزیه انواع پلاستیک در ۳۰ ساعت

عرضه راهکاری برای تجزیه انواع پلاستیک در ۳۰ ساعت به گزارش حیوان خانگی محققان با ساخت بیوراکتوری، به متد جدیدی برای تجزیه مواد پلاستیکی مبتنی بر تثبیت آنزیم بر روی نانو ذرات اکسید آهن دست پیدا کردند که به قول آنها این روش در مقایسه با روش های بیولوژیک گذشته، دارای سرعت بالا برای تجزیه انواع مختلف پلاستیک است.


حامد میلانی، پزشک و پژوهشگر در حوزه نانوبیوتکنولوژی در گفتگو با ایسنا، پلاستیک های ساخته شده از مواد پتروشیمی را یکی از بزرگترین اختراعات بشر دانست و اظهار نمود: مواد پلاستیکی هر چند بعنوان یک صنعت بزرگ و کالای ضروری در زندگی انسان تبدیل گشته اند، ولی در مقابل تجزیه شیمیایی و طبیعی مقاوم هستند و بر مبنای آمارهای انتشار یافته از جانب سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده امریکا سالانه ۳۸۱ میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می شود که از این مقدار بیشتر از ۳۰ میلیون تن در محیط رها می شوند.
میلانی، ماندگاری بالای این ماده نفتی در طبیعت را از مهم ترین صدمه های جدی پلاستیک ها برای محیط زیست عنوان نمود و خاطرنشان کرد: به طور میانگین تجزیه ضایعات پلاستیکی رها شده در محیط زیست ۳۵۰ سال طول می کشد که بسته به نوع پلاستیک می تواند تا چند قرن! به طول بینجامد.
وی از عرضه راهکاری برای رفع این چالش زیست محیطی اطلاع داد و اضافه کرد: راکتور بیولوژیک تولیدشده در این مطالعات که نمونه مشابهی از آن در دنیا وجود ندارد، بر پایه تکنولوژی تثبیت آنزیم بر روی نانوذرات اکسید آهن طراحی شده و ما در آن از اشعه UV برای تسهیل فرآیند تجزیه ماکرو مولکول های پلاستیک استفاده کردیم.
مجری طرح ضمن اشاره به جزئیات این دستگاه، تصریح کرد: در گام نخست نسبت به ایزوله سازی میکروارگانیسم های تجزیه کننده اقدام کردیم که تعداد اولیه آنها به بیشتر از ۶۸۹ ایزوله میکروبی می رسید و ۵۱ مورد از این ایزوله ها که دارای فعالیت هیدرولیزی قوی تر بودند، انتخاب شدند و به روش های فنوتیپی و ژنوتیپی مورد شناسایی قرار گرفتند.
وی گام بعدی این پروژه را تولید و خالص سازی آنزیم های تجزیه کننده پلاستیک ذکر و تصریح کرد: آنزیم های به دست آمده طی فرآیند پیچیده "استابیلیزیشن" روی نانوذرات اکسید آهن تثبیت شده و در راکتور بیولوژیک طراحی شده مورد استفاده قرار گرفتند.
میلانی با اشاره به اینکه تا کنون از روش های مکانیکی و شیمیایی برای تجزیه پلاستیک استفاده می شد، افزود: تنها چند کشور در دنیا همچون ایالات متحده امریکا و ژاپن به تکنولوژی نوین بیولوژیکی برای تجزیه پلاستیک دست پیدا کرده اند و ما توانستیم علاوه بر دستیابی به این دانش، راکتور بیولوژیکی بر پایه استفاده از آنزیم طراحی نماییم که در مقایسه با روش های بیولوژیک گذشته دارای سرعت بالا برای تجزیه انواع مختلف پلاستیک، کارایی بالاتر، عدم احتیاج به سیستم استریل، کنترل راحتتر فرآیند و قابلیت استفاده مجدد از سیستم آنزیمی است.
به نقل از ایشان، با استفاده از این راکتور بیولوژیکی سرعت تجزیه پلاستیک به حدود ۳۰ ساعت رسیده است.
میلانی ضمن اشاره به خروجی راکتور تجزیه کننده مواد پلاستیکی، اظهار داشت: خروجی این راکتور مونومرهای سازنده پلاستیک است که می تواند بعنوان منبع کربن برای میکروارگانیسم ها طی فرآیند "فرمنتیشن" (تخمیر) استفاده گردد. علاوه بر این بعنوان ماده اولیه تولید پلاستیک هم کاربرد دارد.
منبع:

1400/07/17
11:42:46
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی