گزارش حیوان خانگی؛

شمشیر دولبه ساماندهی زاینده رود

شمشیر دولبه ساماندهی زاینده رود به گزارش حیوان خانگی ۱۵۰۰ اصله درخت در حاشیه رودخانه پِلاسجان شهرستان فریدن با حکم قضایی قطع شد تا اراضی پیرامون رودخانه برای راه اندازی جاده ساحلی آزاد و هموار شود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- ندا سپاهی: طرح ساماندهی رودخانه زاینده رود که از سال ۱۳۹۲ تابحال در حال اجراست با وجود موانع، حواشی و مشکلات اجتماعی بسیار و کمبود اعتبارات در هشت سال قبل به آزادسازی و رفع تصرف بیشتر از ۵۰۰ هکتار از اراضی این رودخانه و ساخت بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر جاده ساحلی منتج شده است.
با این حال در شرایطی که بنظر می رسد حتی زور قانون به متصرفان بزرگ حریم و بستر این رودخانه همچون مالکان شخصی و سازمانی ویلاهای لاکچری تا نیروگاه برق زیر مجموعه وزارت نیرو و صنایع نمی رسد ۱۱ بهمن ماه سالجاری با حکم دادستان شهرستان فریدن بیشتر از ۱۵۰۰ اصله درخت در روستای اسکندری از توابع این شهرستان در مجاورت مسیل رودخانه «پلاسجان» از سرشاخه های زاینده رود قطع شد.
یک سوی ماجرا یعنی آب منطقه ای این اقدام را مقابله با زمین خواری و آزادسازی رودخانه از تصرفات می داند اما در واقع درختان قطع شدند تا رودخانه شاید از بند زیاده خواهی آزاد شود.
هیچ باور نمی کردیم که درختان را قطع کنند!
قطع ۱۵۰۰ درخت که هر کدام شبیه یک انسان حیات دارد با حکم قانونی اجرا شد که خود این اقدام را جرم می داند و مجازات سنگین زندان و جریمه برای از بین بردن درختان دارد و در ادیان مختلف همچون منابع روایی اسلام، قطع درخت به شدت منع شده است.
هرچند متشاکی و مالک این درختان به سبب ناآگاهی از قوانین و تعلل در زمان مقرر نسبت به رای صادره از جانب دادگاه اعتراض نکرده و حکم قطعیت یافته و اجرا شده است اما می گوید هیچ باور نمی کردیم که درختان را قطع کنند!
طاهری مالک این درختان به خبرنگار مهر می گوید: دستکم بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اصله درخت را با حکم قانون قطع کردند. این درخت ها که از اسفند ماه ۱۳۹۲ توسط پدربزرگمان کاشته شده بودند بین هفت- هشت سال سن داشتند.

او ادامه می دهد: بعد از هفت سال از کاشت درختان، آب منطقه ای به ما ابلاغ نمود که رودخانه را تصرف کردید و درختان در زمینهای دولت می باشد. ما فکر می کردیم هیچگاه این اتفاق نمی افتد که درختان را قطع کنند و هیچگاه جدی نمی گرفتم درحالی که در دادگاه پدرمان را محکوم کرده بود و اسناد و مدارکی هم عرضه نداده بودیم چونکه زمین مال متعلق به پدرم و ۹ ورثه دیگر است. پدر بزرگم کارگر بوده و زمین ها را خریداری کردند.
مالک باغ می گوید: درختان از ضلع شمالی اراضی بین ۴۰ تا ۵۰ متر و از جنوب ۵۰ تا ۶۰ متر با رودخانه فاصله داشتند. اما کارشناس ۲ سال پیش آمد و گفت زمینهای شما در بستر رودخانه است و ما فکر می نماییم بی گمان رای دادگاه برپایه نظریه کارشناس بوده است.
میزان حریم و بستر رودخانه را به ما اعلام نکردند
طاهری با اعلان اینکه هیچگاه میزان حریم و بستر رودخانه را به ما اعلام نکردند، می گوید: پدرمان دو مرتبه احضار شد و هر بار ۲ میلیون تومان جریمه داد اما بار سوم اعتراض کردیم و حقیقتاً توان پرداخت هزینه کارشناسی زمین را نداشتیم.
او می گوید: خیلی برای این درختان زحمت کشیده بودیم؛ ۱۱ بهمن ماه که حکم را بی خبر ما اجرا کردند وقتی به محل رسیدیم دیر شده بود و در حال جمع کردن درختان قطع شده بودند، اشکم درآمد این ها درختان میوه و لانه پرندگان بود.
طاهری می افزاید: در باغ بهادران کنار و داخل رودخانه خانه و ویلا ساخته اند، تصرف آنها دیده نمی گردد اما درختان را که تا ۶۰ متر از حریم رودخانه فاصله داشتند، قطع می کنند. چرا با وجود این که یگان حفاظت رودخانه اداره آب منطقه ای که همیشه درحال گشت زنی در کنار رودخانه است، زمانی که این درختان نهال بودند، ایرادی نگرفتند؟
او ادامه می دهد: حاشیه رودخانه پلاسجان را به بیابان تبدیل می کنند؛ نقشه هایی که از سالهای ۱۳۴۲، ۱۳۴۸ و ۱۳۵۷ وجود دارد این محدوده گلستان و باغ بوده است حالا دو درخت نیست، مردم روستا چه گناهی کردند؟ ما سرما را تحمل می نماییم اما این آب به سمت فولاد هدایت می شود که منافعی برای ما ندارد اما به ما تهمت زدند که تصرف عدوانی کردید.
مالک درختان می گوید: سال ۱۳۸۶ هم نمایندگان اداره آب آمدند و با کشاورزان و شورای شهر توافقنامه ای به امضا رسید و سه چهار هفته نقشه برداری کردند و بعد اداره آب منطقه ای گفتند که زمین ها را که در حریم و بستر رودخانه است، از کشاورزان خریداری می کنیم؛ کشاورزان می خواستند که اراضی را بفروشند اما نمایندگان آب منطقه ای رفتند و دیگر نیامدند که حتی حریم و بستر رودخانه را برای مردم مشخص کنند.

امکان جلوگیری از قطع درختان وجود داشت
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، قطع این درختان مثمر با واکنش های امام جمعه شهرستان و مردم محلی و نهادهای دولتی همراه بوده است؛ آنطور که اداره منابع طبیعی شهرستان فریدن می گوید قطع درختان می توانست اقدام جایگزین و بازدارنده داشته باشد.
در همین پیوند حسین کرکوندی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدن با اعلان اینکه قطع ۱۵۰۰ اصله درخت ارتباطی با این اداره نداشته و طرف دعوی افراد حقیقی بودند، به خبرنگار مهر می گوید: برغم صدور حکم قضایی با راهکارهای فنی و اصلاح شرایط می توانستند از قطع ۱۵۰۰ اصله درخت جلوگیری نمایند.
او می افزاید: با توجه به این متقاضی هم که می خواهد درخت بکارد یا هرگونه فعالیت دیگر، برای حفظ حریم و بستر رودخانه باید از وضعیت زمین استعلام بگیرند که در حریم و بستر نباشد ولو این که زمین را خریده باشد. در جریان قطع ۱۵۰۰ اصله درخت مشکل از خود مالک زمین بوده که روال قانونی را باید سپری می کرد و به او گفته می شد که اینجا حریم و بستر رودخانه است حق خرید و فروش ندارد و متولی اداره آب است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدن، خاطرنشان می کند: این اراضی در حریم و بستر رودخانه بوده که حکم قضایی صادر گردیده است و ایشان در مرحله بدوی به رای صادر شده اعتراضی نکردند در صورتیکه حکم دادگاه شاید در تجدید نظر اصلاح می شد اما با توجه به این که فرد در زمان مقرر نسبت به رای صادره اعتراض خویش را اعلام نکرده، حکم دادگاه قطعیت پیدا کرده است.
اگر حکم اجرا نمی شد به منزله ترک فعل آب منطقه ای بود
کرکوندی ادامه می دهد: شعبه اجرای احکام دادگستری اعلام نموده که حکم را اجرا کنند اگر حکم را اجرا نمی کردند به منزله ترک فعل بود و دادستان می توانست بعنوان مدعی العموم ضد اداره آب منطقه ای شهرستان اعلام جرم کند چونکه تصرف در بستر رودخانه احراز شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدن با اعلان اینکه مسیل فصلی رودخانه پلاسجان از سرشاخه های زاینده رود است، می افزاید: این محل که درختان را قطع کردند در حریم و بستر رودخانه است و نباید کاشته می شد. درحالی که ایشان هم مالک اصلی نبوده و از سنوات قبل از افراد دیگری خریداری نموده بود.
کرکوندی با اشاره به این که حکم قانون باید اجرا می شد اما درباره روش اجرای آن می گوید: درختان را از وسط قطع کردند، کف بُر نکردند درحالی که طرفین می توانستند دراین باره گفتگو و توافق کنند که این درختان با رعایت مسائل فنی باقی بمانند چونکه در سیلاب های سال ۱۳۹۸ درختان و ویلاهایی که در بستر رودخانه ها بودند سد راه آب شدند و سبب سرایت به سایر نقاط شده بودند.
او تصریح می کند: از طرف دیگر اگر قانون اجرا نشود دامنه تصرفات و تخلفات هم گسترده تر می شود و به مرور زمان سابقه و حق ریشه ایجاد می شود و بعدها مدعی می شوند که چرا همان اوایل این کار را نکردند و اداره متولی زیر سوال می رود. بدین جهت اگر اداره آب قانون را اجرا نماید تبعات اجتماعی دارد و اگر اجرا نکند مصداق ترک فعل است.
کرکوندی می افزاید: وقتی پرونده ای در این عرصه در مراجع قضایی در دست بررسی قرار می گیرد حتما به کارشناسان رسمی ارجاع می دهد و کارشناس نظر می دهد؛ اگر نظر وی در مدت مقرر مورد اعتراض طرفین دعوی قرار نگرفت قطعیت می یابد و به اجرای احکام ارجاع می شود اما اگر یکی از طرفین دعوی اعتراض می کرد به کمیته کارشناسی می رفت و مجدد بررسی می شد اما تعلل از جانب متشاکی بوده که در زمان مقرر به رای صادره اعتراض نکرده است.
اما پرسشی که به ذهن متبادر می شود این است که حریم و بستر رودخانه ها بر چه مبنایی اندازه گیری و مشخص می شود و چرا متفاوت است؛ پیشتر یک کارشناس شرکت آب منطقه ای دراین باره به خبرنگار مهر گفته بود که بسته به توپوگرافی رودخانه ها و مسیل های فصلی تعیین اندازه حریم آنها در مناطق مختلف، فرق دارد.
درختان در بستر رودخانه بودند نه در حریم آن
پیمان مختاری کارشناس دفتر محافظت از رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در ارتباط با قطع ۱۵۰۰ اصله درخت در کنار رودخانه پلاسجان به خبرنگار مهر می گوید: این ۱۵۰۰ اصله درخت در بستر رودخانه بوده است و نه در حریم آن.
او می افزاید: طبق ماده یک و ۲ قانون توزیع عادلانه آب، بستر انهار و رودخانه ها در اختیار حکومت جمهوری اسلامی و وظیفه تعیین پهنای بستر بر عهده وزارت نیرو است؛ قانون به ما می گوید باید بستر سیلاب ۲۵ ساله را در نظر گرفت در صورتیکه ادعای متشاکی پرونده در خصوص این که ۱۵۰۰ اصله درخت در فاصله ۶۰ متری با رودخانه بوده، درست نیست و تصرف و کاشت درختان در بستر طبیعی رودخانه اتفاق افتاده است.
این کارشناس مسئول اضافه می کند: درست است که حالا رودخانه کم آب شده است اما اگر سیلابی بزرگ رخ دهد، خسارت بار خواهد بود چونکه بستر رودخانه تصرف شده است و ما مجبور به جلوگیری هستیم.
مختاری درباره چرایی قطع درختان، می گوید: برای صدور و دریافت حکم قطعی روند دو ساله باید طی شود؛ صدور حکم قطعی ملزم به این است که چه حکم قضایی یا تبصره چهار باید اخطاریه دهیم. ما از زمان آغاز کاشت درختان به ایشان اخطار دادیم و نیروی گشت حضور پیدا کرده بود، سه مرحله اخطاریه داده شد اما ایشان رفع تصرف نکردند و از طرف دیگر ادعای واهی دارند چونکه نه سندی دارد و نه مالکیتی؛ اینجا بستر رودخانه و متعلق به دولت بوده و تصرف این اراضی، زمین خواری است.
او می افزاید: قطع ۱۵۰۰ اصله درخت با حکم دادستان که بعد از سپری شدن مراحل قانونی، قطعی شده بود، اجرا شد چونکه این درختان بستر رودخانه را تصرف کرده بود و این امر ربطی به ساماندهی رودخانه ندارد بلکه طبق قانون، رودخانه باید رفع تصرف شود.

کارشناس دفتر محافظت از رودخانه های شرکت آب منطقه ای اصفهان درباره امکان اجرای اقدامات جایگزین به جای قطع درختان می گوید: فرد در این اراضی نهال کاشته بوده است در صورتیکه پروژه انتقال آب چشمه لنگان به سمت زاینده رود چند سال پیش انجام شد که آب به سد زاینده رود برسد. کشاورزی این منطقه در سنوات گذشته هم به این صورت نبوده است. به بیان ساده تر با گسترش کشاورزی و باغات آبی به سد زاینده رود نمی رسد و وظیفه ذاتی شرکت آب منطقه ای این است که جلوی دخل و تصرف در رودخانه را بگیرد.
مختاری اضافه می کند: برای محافظت از رودخانه زاینده رود، قرارداد حفاظتی وجود دارد که اگر هر تخلف جدیدی در بالادست و پایین دست سد رخ دهد و یا در بستر رودخانه تصرف داشته باشد، شناسایی می شود به دو صورت دریافت حکم قطعی و یا دستور دادستان با استفاده تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، نسبت به آزادسازی اقدام می شود.
این کارشناس شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح می کند: اجرای حکم در مسیل رودخانه پلاسجان در روستای اسکندری بر مبنای رای قطعی و وظیفه ما بعنوان حافظ رودخانه آزادسازی بوده است.
پیگیری های خبرنگار مهر برای گفتگو با دادستان بی نتیجه بود اما طرح پر حاشیه ساماندهی رودخانه زاینده رود مانند شمشیر دولبه ای شده که برای نجات این رود از بند زیاده خواهی ها و سوءمدیریت ها بازهم در حق طبیعت مظلوم جفا می شود و شاهد حق و ناحق در دوئل قدرت و طبیعتیم!
قطع ۱۵۰۰ اصله درخت و یا از بین بردن اراضی حاصلخیز حاشیه رودخانه برای راه اندازی جاده ساحلی و دیوار شاید همانقدر برای محیط زیست و اقتصاد کشور زیان بار باشد که خشم طبیعت در زمان وقوع سیلاب های مخرب!
درخت حرمت دارد و در ادیان مختلف به آن اشاره شده همانطور که در روایات اسلام آمده پیامبر اکرم به یارانش می فرمود در *جنگ ها* مبادا به کشتن زنان، پیران و کودکان مبادرت کنید و از قطع درختان هم بپرهیزید.


منبع:

1400/12/07
21:09:21
5.0 / 5
230
تگهای خبر: آب , باد , پرندگان , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی