هوای تهران در سال قبل چند روز قابل قبول داشت؟

هوای تهران در سال قبل چند روز قابل قبول داشت؟ به گزارش حیوان خانگی سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره کیفیت هوا در سال قبل اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد که تعداد روزهای نامطلوب هوای تهران در سال 1400 نسبت به سال 1399 کم شده است. البته با سختگیرانه شدن استاندارد محاسبه شاخص کیفیت هوا از شروع سال 1399 تعداد روزها با شرایط پاک کمتر شده است.


سیدمحمدمهدی میرزایی قمی در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: سال ۱۴۰۰ در شرایطی به انتها رسید که طی آن در مجموع ۲ روز شرایط پاک، ۲۴۹ روز شرایط قابل قبول، ۱۰۸ روز ناسالم برای گروههای حساس و ۶ روز ناسالم برای همه اقشار در پایتخت ثبت گردید. طی این سال در ۲۳ روز آلاینده ازن فراتر از حد مجاز قرار داشت و آلاینده دی اکسید نیتروژن نیز ۱۳ روز در وضعیت نامطلوب قرار گرفت. همین طور دو آلاینده ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون و ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون به ترتیب طی ۹۵ و ۸ روز بالاتر از حد مجاز قرار داشتند. البته در بعضی روزها بیش از یک آلاینده در وضعیت نامطلوب قرار داشت.
وی ادامه داد: این در شرایطی است که طی سال ۱۳۹۹، ۱۷ روز پاک، ۲۲۶ روز قابل قبول، ۱۰۷ روز ناسالم برای گروههای حساس و ۱۶ روز ناسالم برای همه افراد جامعه ثبت شده بود. طی سال ۱۳۹۹ آلاینده ازن دارای ۴۲ روز مطلوب، آلاینده دی اکسید نیتروژن دارای ۵ روز نامطلوب و آلاینده های ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون و ذرات معلق کوچکتر ۱۰ میکرون نیز به ترتیب در ۸۷ و ۶ روز درشرایط فراتر از حد مجاز قرار داشتند.
میرزایی قمی در ادامه اظهار داشت: در مجموع تعداد روزهای نامطلوب در سال ۱۳۹۹ برابر ۱۲۳ روز بود و این عدد برای سال ۱۴۰۰ به ۱۱۴ روز کم شد. با مقایسه دو آلاینده شاخص هوای پایتخت یعنی ذرات معلق کوچکتر دو و نیم میکرون و ازن نیز طی دو سال قبل می توان دریافت که تعداد روزهای نامطلوب از نظر ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون ۸ روز بالا رفته ولی برای آلاینده ازن ۱۹ روز کاهش تعداد روزهای آلوده دیده می شود.
وی پیرامون شرایط کیفی هوا در سال جدید اظهار نمود: بررسی کیفیت هوا در ۵ روز ابتدایی سال ۱۴۰۱ نیز نشان میدهد که طی همه این روزها شرایط کیفی هوا در شهر تهران قابل قبول بوده و شاخص کیفیت بین ۶۶ تا ۸۵ متغیر است و در همه روزها، آلاینده شاخص، ذرات معلق کوچکتر از دو نیم میکرون بوده است. این در حالیست که طی زمان مشابه در سال ۱۴۰۰، یک روز شرایط پاک، سه روز شرایط قابل قبول و یک روز شرایط ناسالم برای گروههای حساس ثبت شده بود.
سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوا در آخر اظهار داشت: با سختگیرانه تر شدن استاندارد محاسبه شاخص کیفیت هوا از شروع سال ۱۳۹۹، تعداد روزها با شرایط پاک کمتر و در کنار آن افزایش تعداد سفرهای درون شهری و افزایش تعداد مسافران پایتخت طی این مدت (هفته اول فروردین) نیز مانع کاهش غلظت آلاینده های هوا و رسیدن آن به بازه شرایط پاک شد. البته همانطور که مشاهده می شود هیچ کدام از روزهای سال جدید در وضعیت نامطلوب قرار نگرفته است ولی در سال قبل به سبب رخ دادن پدیده گردوغبار و به رغم شرایط معمول هوا در روزهای نوروز، یک روز آلوده نیز ثبت شده بود.
منبع:

1401/01/07
12:37:06
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آلاینده , سفر , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی