كیفیت هوا در ۹ نقطه اصفهان نارنجی و در ۲ نقطه قرمز است

كیفیت هوا در ۹ نقطه اصفهان نارنجی و در ۲ نقطه قرمز است کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان ضمن اشاره به افزایش شاخصهای کیفی هوا در مناطق مختلف این کلانشهر اظهار داشت: آلاینده غالب هوای اصفهان ذرات معلق pm 2.5 است.محمود مزارع در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان بامداد امروز با میانگین ۱۳۳ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

وی ضمن اشاره به وضعیت هوا در ایستگاه های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، اضافه کرد: کیفیت هوا در ایستگاه میدان احمدآباد با شاخص ۱۴۰، استانداری با شاخص ۱۱۳، خیابان پروین با شاخص ۱۲۱، خیابان باهنر با شاخص ۱۰۷، رهنان با شاخص ۱۱۰، خیابان های میرزا طاهر و فرشادی با شاخص ۱۰۲، خیابان کاوه با شاخص ۱۱۹ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۴۱ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) قرار دارد.
کارشناس امور آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه شاخص کیفی در دو ایستگاه بزرگراه خرازی و کرد آباد به ترتیب با میانگین ۱۵۶ و ۱۵۸ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) است، اظهار داشت: وضعیت کیفی هوای شهرهای شاهین شهر با میانگین ۱۰۱ و سجزی با میانگین ۱۴۸ ناسالم برای گروه های حساس و در مبارکه با میانگین شاخص ۹۴ قابل قبول است.
مزارع درباره علت افزایش شاخصهای کیفی هوای شهر اصفهان اظهار داشت: سازمان هواشناسی می تواند پاسخگوی علت ناسالم شدن هوا باشد چونکه محیط زیست تنها میزان آلاینده های هوا را اندازه گیری و اعلام می کند.
وی با اشاره به اینکه آلاینده غالب هوا در اصفهان ذرات معلق pm 2.5 است، افزود: ایستگاه های پایش هوا حفاظت محیط اصفهان امکان اندازه گیری آلاینده اوزون را ندارد اما تنها دو ایستگاه شهرداری قابلیت رصد آنرا دارند.
کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان اضافه کرد: آلاینده اوزون در فصول خاص و ساعتهای خاص افزایش می یابد و به معمول با تابش خورشید در ساعات ظهر و پس از ظهر احتمال افزایش وجود دارد اما علت ناسالم شدن کیفیت هوا در ساعت بامداد می تواند پدیده گرد و غبار و تردد خودرو ها باشد.
بنا به اعلام اداره کل هواشناسی اصفهان، امروز وزش باد و گرد و خاک در مناطق شرقی و شمالی استان پدیده غالب است و در مناطق مرکزی بخصوص کلانشهر اصفهان غبار صبحگاهی پیشبینی می شود.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرآفرین است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

1400/03/30
13:40:58
5.0 / 5
442
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی