خروج حیات وحش از مناطق چهارگانه به علت خشكسالی

خروج حیات وحش از مناطق چهارگانه به علت خشكسالی به گزارش حیوان خانگی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: متاسفانه خشکسالی سبب گشته است که حیات وحش از مناطق چهارگانه بیرون بروند و این شرایط گاها سبب سو استفاده شکارچیان غیر مجاز شده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سرهنگ جمشید محبت خانی امروز در نشست خبری سازمان حفاظت محیط زیست که به صورت آنلاین برگزار شد ضمن اشاره به این که خشکسالی سبب گشته است که گونه های مختلف حیات وحش از مناطق چهارگانه خارج و به مناطق مسکونی نزدیک شوند، اظهار نمود: امکان دارد این شرایط سبب سو استفاده شکارچیان غیر مجاز شود.

وی افزود: ازاین رو ما از همه مردم و همیاران طبیعت می خواهیم که در زمینه حفاظت از این گونه ها به ما کمک کنند البته ما کوشیده ایم که با ایجاد آبشخورها مانع خروج حیات وحش از مناطق چهارگانه شویم اما بهرحال این مناطق - که ۱۳ درصد وسعت کشور را شامل می شوند - محصور نیستند.

محبت خانی با تکیه بر این که افرادی متخلفی که می خواهند از این شرایط سو استفاده کنند، مطمئن باشند که با آنها برخورد جدی و قانونی خواهد شد، خاطرنشان کرد: باتوجه به خروج حیات وحش از مناطق چهارگانه در بعضی نقاط، پلیس، محیط بانان و همیاران در این حوزه کاملا هوشیار هستند.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین وضعیت پرونده بلاتکلیف شهدای محیط بان در بنیاد شهید توضیح داد: خوشبختانه در این حوزه طی روزهای اخیر اتفاقات خوبی رخ داده و پرونده شش محیط بان جانباز و دو محیط بان شهید در بنیاد شهید پذیرفته شده است البته سه سال از شهادت این محیط بانان گذشته و متاسفانه حقوق خانواده این شهدا هم قطع شده بود اما بهرحال در حال حاضر پرونده آنها ثبت شده است.

به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال آن است که با برگزاری جلساتی با بنیاد شهید پرونده مابقی محیط بانان را هم به سرانجام برساند.
روز ملی محیط بان هنوز در تقویم رسمی کشور ثبت نشده است
محبت خانی در ادامه این نشست ضمن اشاره به این که فردا (۱ تیرماه) همزمان با ولادت امام رضا (ع) روز ملی محیط بان هم است، اظهارکرد: ما مدت ها است پیگیر هستیم که روز ولادت امام رضا (ع) که لقب ضامن آهو دارند، بعنوان روز محیط بان در تقویم رسمی کشور ثبت گردد حتی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم در این حوزه نامه ای برای رئیس جمهوری ارسال کرده اند و این مساله در دست پیگیری است. هرچند که ما انتظار داشتیم که سال جاری روز ملی محیط بان در تقویم ثبت شده باشد ولی این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به اینکه همزمان با روز محیط بان از ۷۰ محیط بان نمونه کشور، سه محیط بان نمونه ملی، دو خانواده شهید و یک جانباز محیط بان تقدیر خواهد شد، اظهار داشت: بهبود عملکرد اجتماعی محیط بانان و کارهای فرهنگی آنان ازجمله اولویت های ما است.
افزایش مناسب حقوق محیط بانان در چهار سال اخیر
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره با این که طی سالهای گذشته حقوق محیط بانان حدود ۵۰ درصد کمتر از کارشناسانی بود که با آنها سابقه خدمت یکسانی داشتند، اظهار نمود: طی چهار سال گذشته حقوق محیط بانان رشد خوبی کرده است و حتی میتوان گفت در سطح کارشناسی و حتی بالاتر از آن قرار گرفته است.
محیط بانان طرحی حدود ۳ ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند
وی در ادامه این نشست اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۹۰ محیط بان طرحی داریم که با سازمان حفاظت محیط زیست مراوده مالی ندارند و الان حدود سه ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند البته این محیط بانان طرحی را مدیران استانی به خدمت گرفته اند و ما در حال حاضر برای بیمه و حقوق این محیط بانان با چالش مواجه هستیم.

محبت خانی ضمن اشاره به این که ما به دنبال آن بودیم که این محیط بانان طرحی را در چارچوب مجوزهای قراردادی یا پیمانی داشته باشیم، اظهارکرد: متاسفانه تابحال نتوانسته ایم مجوز سازمان اداری و استخدامی را دریافت نماییم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور افزود: در حال حاضر تمامی محیط بانان بیمه هستند و این مساله هم تبدیل به قانون شده است. باید دقت کنیم که جامعه مقابل محیط بانان، شکارچیان غیرمجازی هستند که بدون سلاح وارد مناطق چهارگانه نمی شوند. پیش از این به علت آنکه محیط بانان بیمه نبودند باید هزینه های درمانی درصورت صدمه حین مأموریت را از جیب پرداخت می کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر این که اقدامات اخیر نشان داده است که اگر به معیشت و تجهیزات محیط بانان توجه گردد، عملکرد آنان بهبود خواهد یافت، خاطرنشان کرد: در زمینه مختلف اجتماعی همچون حضور در مدارس، فرهنگسازی، کشفیات سلاح و... عملکرد محیط بانان رشد داشته است.
بحران در زمینه ناوگان موتوری و خودرویی محیط بانان
محبت خانی در ادامه اظهارکرد: مشکل بزرگ این است که ما در ناوگان موتوری و خودرویی محیط بانان با بحران مواجه هستیم. قرار شده است که طی دو ماه آینده ۱۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت جدید به محیط بانان تحویل داده شود. با این وجود همچنان در زمینه خودرو با مشکل مواجه هستیم و امیدواریم تا آخر سال اقدامات خوبی در این حوزه صورت گیرد.
کمبود ۵۰ درصدی نیرو در حوزه محیط بانی
وی ضمن اشاره به این که در حوزه تجهیزات انفرادی هم طی سالجاری اقلام جدیدی در اختیار محیط بانان قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات ما کمبود نیروی محیط بان است. بر مبنای چارت سازمانی کمبود ۵۰ درصدی در حوزه نیروی محیط بانی داریم. ازاین رو قرار شده است که سالانه ۲۵۰ محیط بان جدید استخدام نماییم.
استفاده از پرنده های هوشمند در حوزه محیط بانی
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره استفاده از تجهیزات نوین در حوزه محیط بانی توضیح داد: به دنبال آن هستیم که بتوانیم طی سال جاری از پرنده های هوشمند استفاده نماییم تا ارتباط فیزیکی محیط بان و شکارچی به حداقل برسد البته در حال حاضر از پهپاد در بعضی از پارک های ملی به صورت پایلوت استفاده می شود.
تجهیز محیط بانان به بی سیم های هوشمند
به گفته محبت خانی طی سال آینده از بی سیم های هوشمند که مجهز به سیستم های مکان یاب یا دوربین های تصویربرداری هستند، استفاده خواهد شد. طی سال جاری هم در شش استان کشور از بی سیم محیط بانی استفاده می شود.
نوسازی و بازسازی پاسگاه های محیط بانی در دستور کار
وی در ادامه به مبحث نوسازی یا بازسازی پاسگاه های محیط بانی اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۶۰۰ پاسگاه محیط بانی در کشور داریم و نیاز داریم که فرم ساختمان های این پاسگاه ها باتوجه به شرایط بومی هر استان باشد. از سویی دیگر پاسگاه های محیط بانی مانند پاسگاه های انتظامی فرم های مشخصی باید داشته باشند.
رصد فضای مجازی از راه مرکز سایبری یگان حفاظت
محبت خانی با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر شاهد چندین مورد آزار و اذیت حیات وحش و یا قاچاق آنها را در فضای مجازی شاهد بوده ایم، خاطرنشان کرد: ازاین رو مرکز سایبری یگان حفاظت برای رصد فضای مجازی افتتاح شد و در حال حاضر برای ۴۶ درصد پرونده هایی که در این عرصه دریافت کرده ایم، رای دادگاه را گرفته و با متخلف برخورد کرده ایم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور افزود: با افرادی که بخواهند در فضای مجازی مبادرت به تبلیغ شکار یا ادوات شکار و یا مبادرت به حیوان آزاری، فروش و قاچاق حیات وحش کنند، برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی در قسمتی دیگر از این نشست با اشاره به اینکه طی سال قبل حدود ۱۵۰۰ نفر کارت همیار طبیعت دریافت نمودند، اظهار داشت: به تازگی دستورالعملی صادر گردیده است که بر مبنای آن صدور کارت همیاران طبیعت توسط مدیران استانی و در استان ها انجام می شود.
شرط حمایت بیمه ای از همیاران طبیعت
محبت خانی با تکیه بر این که همیاران طبیعت برای مشارکت در اطفای حریق باید با هماهنگی محیط بان ها و مدیریت استان وارد منطقه شوند، خاطرنشان کرد: این داوطلبان نیاز است که حتما کارت همیار طبیعت خویش را دریافت کرده باشند. در این صورت درصورتیکه برای آنان اتفاقی رخ دهد، هزینه درمانشان توسط سازمان محیط زیست پرداخت می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به پرسشی درباره خرید تجهیزات جدید برای محیط بانان درصورت لغو تحریم ها اظهار داشت: یکی از اولویت های ما پشتیبانی از صنعت داخل است ولی بهرحال اگر تحریم ها لغو شود امکان دارد که تجهیزات جدید و نوینی در اختیار ما قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به این که برخی سودجویان به اسم درمان حیات وحش یا اطفای حریق مبادرت به انتشار شماره کارت بانکی خود برای جمع آوری کمک های مردمی می کنند، تصریح کرد: چنین موضوعی جرم و غیرقانونی و بررسی ها ما هم نشان داده است که بیشتر این موارد در ارتباط با سوءاستفاده کنندگان است ازاین رو اگر افرادی می خواهند کمک های خیرانه در این حوزه کنند، بهتر است که با هماهنگی یگان حفاظت استان ها این اقدام صورت گیرد.
محیط بانان محدودیت مصاحبه رسانه ای ندارند
محبت خانی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره محدودیت های محیط بانان برای مصاحبه با رسانه ها توضیح داد: هیچ محیط بانی محدودیت مصاحبه رسانه ای ندارد اما بهرحال محیط بانان کار مسلحانه انجام می دهند و امکان دارد به مباحثی که نباید در رسانه ها گفته شود، اشاره کنند. ازاین رو بهتر است که هماهنگ اداری برای گوشزد یک سری نکات امنیتی به محیط بان ها قبل از مصاحبه ها صورت گیرد.
آخرین وضعیت پرونده شهادت محیط بانان زنجانی
وی در ادامه درباره وضعیت پرونده شهادت محیط بانان زنجانی هم خاطرنشان کرد: قاتل این پرونده دستگیر و در اختیار مقام قضایی قرار داده شده است. در دادگاه اولیه قتل عمد تشخیص داده و حکم قصاص هم صادر گردیده است. امیدواریم این فرد که بی رحمانه محیط بان ما را شهید کرد برابر قانون مجازات شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور به استخدام سالانه ۵۰ محیط بان دریایی در استانهای تالابی و دریایی هم اشاره و خاطرنشان کرد: ما تعدادی پاسگاه محیط بان دریایی در کشور داریم و نیاز است که محیط بانانی را در این حوزه آموزش دهیم.
به روز رسانی دستورالعمل اطفای حریق در مناطق چهارگانه
محبت خانی در ادامه ضمن اشاره به به روز رسانی دستورالعمل اطفای حریق در مناطق چهارگانه اظهار داشت: این دستورالعمل سال جاری تدوین و ابلاغ گردیده است همینطور در زمینه اطفای حریق یک سری تجهیزات تأمین شده است و یک سری تجهیزات دیگر احتیاج به جایگزینی دارند.

وی افزود: عامل بیشتر از ۹۰ درصد آتشسوزی ها انسانی و البته غیر عمدی است. برخی افراد برای طبخ غذا آتش برپا می کنند و دیگر آنرا خاموش نمی کنند همینطور برخی زباله ها یا ظروفی که در طبیعت رها می شود با تابش خورشید آتش می گیرند و منجر به آتشسوزی می شوند.

به گفته محبت خانی درصورتیکه با فرهنگسازی و عرضه آموزش های لازم به مردم آتشسوزی های غیرعمدی انسانی کاهش پیدا کند تمرکز یگان حفاظت بر آتشسوزی های عمدی و طبیعی خواهد بود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در انتها اظهار داشت: تا دو ماه آینده افرادی که در آزمون های محیط بانی شرکت کرده اند، گزینش خواهند شد و از میان آنها محیط بانان جدید استخدام می شود.
منبع:

1400/03/31
22:56:29
5.0 / 5
595
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی