گزارش حیوان خانگی؛

حیات وحش اصفهان از تشنگی به كام مرگ می رود

حیات وحش اصفهان از تشنگی به كام مرگ می رود به گزارش حیوان خانگی پدیده خشکسالی از بهار سال جاری مناطق چهارگانه محیط زیست را فراگرفته و در نبود بودجه کافی برای تأمین آب و علوفه، حیوانات از گرسنگی یکی یکی به کام مرگ می روند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- ندا سپاهی: خشکسالی فراگیر و نبود آب و علوفه، حیات وحش بخصوص آهوها، جبیرها و قوچ و میش ها را از زیستگاه ها، پارک های ملی و مناطق حفاظت شده به سمت کشتزارها، باغات و مزارع فراری داده و آنها را به کام مرگ می برد.
حیات وحش که در جستجوی آب و غذا بچه های خویش را رها کرده و به اطراف زیستگاه ها پناه می برند، بر اثر تصادفات جاده ای و یا شکار کشته می شوند. گرما و بی آبی از اواخر اردیبهشت سال جاری بر پناهگاه ها و زیستگاه های حیات وحش اصفهان غلبه کرده و در این زمان موارد درگیری محیط بانان با گروه های شکارچیان مسلح بالا رفته است به صورتی که در مدت کمتر از دو هفته در اردیبهشت و خرداد محیط بانان پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو در درگیری با شکارچیان به شدت مصدوم و راهی بیمارستان شدند.
مرتضی جمشیدیان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گزارشی که هشتم خرداد سالجاری در خبرگزاری مهر منتشر گردید علت این حوادث و درگیری ها را پناه بردن وحوش علفخوار به مزارع اطراف مناطق، برای دسترسی به آب و علوفه دانست که سبب شده بعضی از متخلفان شکار و صید به تعدی به این مناطق ترغیب شوند.
او اضافه کرد: جمعیت زیادی از حیات وحش به سبب نبود علوفه از مناطق خارج و به مزارع و اراضی کشاورزی نزدیک شدند و به رغم این که تمام امکانات و توان مان و محیط بانان خویش را برای آبرسانی سیار به آبشخورها بسیج کردیم اما علوفه سال جاری گران شده و برای آن هنوز اعتباری داده نشده است.
حسین اکبری معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست اصفهان هم گفت: حفاظت این گونه ها که برای آب و غذا به خارج از مناطق و به مزارع کشاورزی می روند، دشوار بوده و به کمک و همراهی مردم نیاز است که در حفاظت آنها با ما همراهی کرده و مشارکت و اطلاع رسانی کنند تا بتوان از این شرایط سخت عبور کرد.
او اظهار داشت: محیط زیست اصفهان حداقل به ۱۱ میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد تا شرایط اولیه و نیازهای حیاتی حیوانات شامل علوفه و آب را تأمین کرده و تا حدودی از برخی بیماری ها پیشگیری شود که برای تأمین اعتبارات مورد نیاز از راه استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان و سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیگیری و با سازمان مدیریت بحران کشور مکاتباتی شده که امید است این تلاش ها نتیجه بخش باشد اما با وجود پیگیری های تابحال ما در سطح استانی و ملی جهت استفاده از هر ظرفیتی برای تأمین اعتبارات، مشکل آنقدر فراگیر بوده که به شدت نیازمند همراهی مردم، نهادهای حقیقی و حقوقی هستیم و سال جاری شرایط بگونه ای است که پویش نذر طبیعت باید فعال تر از سالهای قبل باشد.

خشکسالی های متوالی، کم یا شدید سال هاست که دامن گیر مناطق محیط زیستی و عرصه های طبیعی شده و در چنین شرایطی دوستداران طبیعت اصفهان همواره به کمک محیط زیست آمدند. سال جاری هم با عنایت به خشکسالی شدید و حوادث اخیر برای محیط بانان قمیشلو فعالان محیط زیست استان پویش نذر طبیعت را با هدف جمع آوری کمک های مردمی باردیگر فعال کردند.
دوستداران محیط زیست برای کمک به حیات وحش به میدان آمدند
در همین راستا حشمت الله انتخابی دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان اصفهان به خبرنگار مهر می گوید: پویش نذر طبیعت اصفهان را سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ هم که خشکسالی بود با همراهی شماری از فعالان محیط زیستی فعال کردیم و مبالغ جمع آوری شده صرف تهیه علوفه و مخازن آبشخور شد.
او با اعلان اینکه این پویش در دو سال گذشته به سبب بهبود بارش ها فعال نبود، می افزاید: سال جاری با عنایت به خشکسالی فراگیر در زیستگاه های حیات وحش در کوشش برای فعالیت باردیگر پویش نذر طبیعت بودیم که بعد از خبر حمله شکارچیان به محیط بان غیور پارک ملی قمیشلو، محیط بان رضاقلی خسروی، عزم خویش را برای فعالیت هر چه زودتر این پویش و کمک به محیط زیست جزم کردیم چونکه حمله به این محیط بان دومین درگیری در مدت کمتر از دو هفته بود که اتفاق می افتاد.
مدیرعامل انجمن دوستداران محیط زیست (طبیعت یاران) خاطرنشان می کند: وحوش علفخوار به سبب خشکی چشمه ساران و کمبود علوفه به سمت حواشی مناطق حرکت می کنند و افراد سودجو اینها را تعقیب کرده و شکار می کنند، محیط بان خسروی هم در شرایطی با شکارچیان درگیر شد که آنان آهویی را شکار کرده بودند و شکارچی ها محیط بان را از ناحیه سر و صورت با ضربات چوب و چماق و لگد بشدت از ناحیه سر و صورت مصدوم کردند.
آغاز پویش نذر طبیعت همزمان با روز ملی محیط بان
انتخابی اظهار می کند: شنبه گذشته همزمان با ششمین روز از هفته محیط زیست که روز محیط بان، ایثار و محیط زیست نامگذاری شده بود به همراه شماری از دوستداران محیط زیست برای دلجویی و قدردانی به دیدار این محیط بان رفتیم و تصمیم گرفتیم پویش نذر طبیعت را برای تأمین علوفه و آبشخورهای حیات وحش استان اصفهان باردیگر فعال نماییم و همزمان با روز ملی محیط بان این پویش شروع می شود.
او با اشاره به این که استان اصفهان بیشتر از ۲۰ منطقه تحت مدیریت محیط زیست شامل پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع دارد، اضافه می کند: وسعت این مناطق به بیشتر از ۲ میلیون هکتار می رسد که بخش عظیمی از این مناطق در شمال و شرق استان یعنی مناطق بیابانی و کویری قرار دارد و همه این ها درگیر خشکسالی شدید هستند.
دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان اصفهان می گوید: خشکسالی سال جاری نه تنها دامن گیر شهرها و روستاها شده بلکه مناطق محیط زیستی و عرصه های طبیعی را در بر گرفته که معمولا بودجه سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات استانی کفاف تأمین علوفه برای حیوانات را ندارند.
انتخابی می افزاید: با عنایت به شرایط خشکی که مناطق حفاظت شده را فراگرفته نیاز است سایر سازمان های دولتی، شرکتهای خصوصی و بخصوص صنایع برای کمک به محیط زیست به میدان بیایند چونکه این مناطق ذخیره گاه های ژنتیکی کشور بوده و باید حفظ شوند.
او با اشاره به این که تابستانی داغ در پیش است و بارندگی های پاییز دیرهنگام خواهد بود، می گوید: حرکت حیات وحش اصفهان به سمت کشتزارهای اطراف مناطق از اواخر اردیبهشت شروع شده و نه تنها گونه های علفخوار بلکه تشنگی و گرسنگی سایر گونه های گوشتخوار، پرندگان و خزندگان را هم به خطر می اندازد. ازاین رو از همه فعالان محیط زیست درخواست می نماییم که به نذر طبیعت بپیوندند و برای تهیه علوفه و آبشخورهای مصنوعی حیات وحش اصفهان کمک کنند.
ما در مقابل حیات وحش مسئول هستیم
حسن مقیمی مستندساز حیات وحش معتقد است: وقتی زیستگاه حیوانات با جاده ها، شهرک های صنعتی و مسکونی احاطه شده است و حد و مرز برای نگهداری حیات وحش در یک محدوده برای مثال ۶۰ هزار هکتاری تعریف کرده ایم در برابر حیات وحش مسئول هستیم و اینجا نمی توان با درس های کلاسیک دانشگاهی که می گوید غذا دادن به حیوانات درست نیست و ده ها دلیلی که می آورند، حیات وحش را از بحران گذر داد، باید در مقابل این ها احساس مسئولیت نماییم.
او در گفتگو با خبرنگار مهر می افزاید: بعضی می گویند آب و علوفه دادن به حیات وحش و این ها را از شرایط بحرانی رد کردن، درست نیست و دست بردن در طبیعت است در حالیکه انسان دست در کار طبیعت برده و زیستگاه این موجودات را محدود کرده است؛ ازاین رو مسئولیت حفظ حیات وحش به ما انسان ها باز می گردد.

مقیمی می گوید: خشکسالی به تنهایی بلیه محسوب نمی گردد چونکه به صورت طبیعی در چنین شرایطی حیات وحش برای آب و غذا جا به جا می شدند و از نقطه ای به نقطه دیگر مهاجرت می کردند و اگر شرایط منطقه جدید مناسب بود، می ماندند و به همین ترتیب است که یک گونه حیات وحش در پهنه های جغرافیایی توسعه می یابد.
رفتار طبیعت و خشکسالی بلیه نیست
او می افزاید: قحطی، خشکسالی و حتی آتشسوزی ها سبب جابه جایی حیات وحش می شود که در شرایط عادی شاید این ها بلیه محسوب نشود اما زمانی شرایط بحرانی می شود که از یک سو برای منطقه ای چهار چوب و حد و مرز تعیین کرده و خارج از آن محدوده مناطق آزاد شمرده می شود که تحت مدیریت سازمان محیط زیست نیست و حیات وحشی که گرفتار خشکسالی شده از منطقه خارج می شود و با خروج از منطقه حفاظت شده یا در جاده ها تصادف می کنند یا در دام عده ای فرصت طلب مسلح گرفتار می شوند که آنها را می کشند.
این فعال محیط زیست اضافه می کند: برخی گونه های علفخوار مانند کَل و بز عادت به مهاجرت ندارند و بر اثر خشکسالی و بی آبی تلف می شوند اما گونه های قوچ و میش و آهو در چنین شرایطی بعد از دو سه روز گرسنگی و تشنگی به دنبال آب و غذا حرکت می کنند و به حاشیه مناطق کشیده می شوند.
گونه های صدمه پذیر حیات وحش در خطر انقراض
او می گوید: به جز آبشخور باید علوفه حداقلی وجود داشته باشد تا حیات وحش تغذیه کنند در حالیکه بر اثر خشکسالی متوالی در مدت دو سه سال دیگر گیاهی برای تغذیه حیات وحش در مناطق نمی ماند. گروه های صدمه پذیر حیوانات مانند بره ها و یا آنها که سنشان بالا می رفته و دندان هایشان می ریزد، نمی توانند علف های خشک را بخورند و ضعیف می شوند و یک سیکل معیوب به وجود می آید.

این فعال محیط زیست اضافه می کند: از طرف دیگر حیواناتی که تازه زایمان کردند برای شیردهی به بچه های خود باید علف تازه بخورند اما وقتی علف تازه ای وجود ندارد و خشک است فاقد خاصیت تولید شیر مناسب برای بره ها است و وقتی توان شیردهی ندارند بره ها را رها می کنند یا این که به صورت غریزی برای تغذیه به سمت مزارع و کشتزارهای در حاشیه مناطق کشیده شده و در نهایت توسط افراد ناآگاه کشته می شوند.
مقیمی خاطرنشان می کند: حیات وحش غریزی رفتار می کند و به سبب این که ما در طبیعت دخالت کرده ایم نمی توان حیوانات را با قوانین کلاسیک از بحران گذر داد در حالیکه تعریفی برای بحران حیات وحش وجود ندارد چونکه اگر جمعیت حیات وحشی را که در شرایط عادی شکننده است و بخشی از دارایی های سرزمینی محسوب می شوند، رها نماییم از بین می روند.
همه ما در مقابل حیات وحشی که رو به نابودی است مسئول هستیم، ظرفیتی که کمتر کشوری از آن برخوردارست و این در حالیست که اغلب شهروندان با بی تفاوتی از کنار بحران ها عبور می نماییم دریغ از آنکه با از میان رفتن هر گونه جانوری ضربه سختی به محیط زیست وارد خواهد شد.


منبع:

1400/04/01
20:54:42
5.0 / 5
629
تگهای خبر: آب , پارك , پرندگان , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی