مدیركل محیط زیست استان خبر داد

كمبود 252 محیط بان در استان كهگیلویه و بویراحمد

كمبود 252 محیط بان در استان كهگیلویه و بویراحمد به گزارش حیوان خانگی کهگیلویه و بویراحمد مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این استان با کمبود 252 محیط بان مواجه می باشد.


سید اسدالله هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اعلان اینکه کمبود محیط بان در استان کهگیلویه و بویراحمد مشهود است، اضافه کرد: ۳۱۲ هزار و ۴۶۶ هکتار مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد است که که طبق استانداردهای جهانی باید ۳۱۲ نفر محیطبان داشته باشیم در صورتیکه اکنون تنها ۶۰ نفر محیط بان داریم.
وی اظهارکرد: به طور متوسط هر محیط بان در استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۵۰۰ هکتار از عرصه های کوهستانی و سخت گذر را مدیریت می کند در حالی استاندارد این میزان به ازای هر ۱۰۰۰هکتار یک محیط بان است. ۲۲ پاسگاه محیط بانی محیط زیست در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد: طی دو سال قبل ۱۵ نفر محیط بان (۷ نفر در سال ۹۹ و ۸ نفر در سال ۹۸) در سطح استان جذب و بکارگیری شدند. طی چند سال اخیر به وضعیت معیشت و حقوق پرسنل و محیط بان توجه شده است. البته اهتمام کرده ایم خلاء کمبود نیروی محیط بان را با دوربین های فوق پیشرفته پر نماییم.
هاشمی اشاره کرد: یکی از جاذه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد مناطق حفاظت شده است که در این مناطق استان ۴۵ گونه جانوری مهره دار وجود دارد که گونه شاخص آنها کَل و بُز است.
وی افزود: توریستهای داخلی و خارجی برای بازدید از "کَل" و" بُزهای" مناطق حفاظت شده به این ستان سفر می کنند که در کنار بازدید از مناطق حفاظت شده از صنایع دستی، محصولات و تولیدات محلی روستائیان همجوار مناطق حفاظت شده خریداری می کنند و درآمد پایدار را در پی دارد. صنایع دستی روستای "میمند" زنان روستایی دارای کیفیت مناسب می باشد که مشاغل خانگی این مناطق روستایی را رونق می دهد.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ۱۵ دستگاه دمنده برای کمک به اطفای حریق در میان دهیاران همچوار منطقه حفاظت شده دنا و دنای شرقی توزیع کرده ایم. همین طور بیل، فلس بک و تجهیزات اطفای حریق نیز توزیع کردیم. مردم می توانند کمک ما کنند و نتیجه مثبت داشت و آتش سوزی جنگل ها بموقع و در کمترین زمان ممکن مهار می شود.
هاشمی اشاره کرد: سال قبل تعدادی سطل زباله در میان دهیاری های استان توزیع کرده ایم و در امتداد فرهنگ سازی درباب پسماند تلاش ها و کارهای انجام دادیم و ادامه دارند. تعدادی کشاورز فعال در ارتباط با کشت گیاهان دارویی آموزش کاست گیاهان دارویی ازجمله "آنغوزه" داده ایم که کاشت گیاهان دارویی را جایگزین گندم دیمی که فرسایش خاک دارد، کنند. دنبال ترغیب کشاورزان روستاهای همجوار مناطق حفاظت شده به کاشت گل نرگس، پرورش زنبور عسل و مشاغل سبز هستیم.
وی اظهار داشت: بیشتر روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز برخوردار شدند اکنون دیگر قطعی درخت برای سوخت بسیار کم و حتی تمام شده است و اگر مواردی باشد طبق قانون با آنها برخورد می شود.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: توانمندسازی تشکل ها و تعاونی ها زیست محیطی از با اهمیت ترین برنامه های محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد است چونکه تشکل ها می توانند در روستاها در جهت حفظ محیط زیست فرهنگ سازی کنند، جوامع روستایی را توانمند کنند و در زمان وقوع آتش سوزی جنگلها به اطفای حریق کمک کنند و کار حفاظت از محیط زیست را انجام دهند.
هاشمی اظهارکرد: تا کنون ۳ دوربین فوق پیشرفته چرخشی با زوم چهار هزار متری در مناطق حفاظت شده استان کهگیلویه و بویراحمد جهت کنترل مناطق حفاظت شده، نصب شده که امسال این تعداد به ۷ دوربین خواهد رسید.
وی اشاره کرد: حذف کیسه های پلاستیکی از دیگر برنامه های محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان و اشاره کرد: کیسه های پارچه ای تهیه شده و در میان مردم توزیع می شود تا هنگام خرید از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنند.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: طی دو سال قبل با مردم، دهیاران و شوراهای همجوار با مناطق حفاظت شده استان به خصوص ذخیرگاه زیست کره دنا ارتباط بیشتری برقرار کرده ایم چونکه اعتقاد داریم مشارکت مسئولانه مردم کمک کار ما در حل مشکلات خواهد بود.
هاشمی اشاره کرد: مدیریت پسماند در شهرها با شهرداریها، در روستاها با دهیاری ها و در جاده ها با بخشداری هاست. پسماند باید فرهنگ سازی شود تا مردم خودشان درباب پسماند و حفظ محیط زیست احساس مسئولیت کنند و رسانه ها دراین زمینه می توانند نقش مهمی داشته باشند.
وی بیان کرد: آمادگی صدور کارت همیار محیط زیست برای متقاضیان و کوهنوردان استان را داریم البته بعد از بررسی های لازم و این که شکارچی نباشد.
منبع:

1400/04/07
13:55:34
5.0 / 5
357
تگهای خبر: آموزش , پرورش , جانور , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی