آقای ظاهرا مسئول! حرف نزدن هم بلد نیستی؟

آقای ظاهرا مسئول! حرف نزدن هم بلد نیستی؟ حیوان خانگی: این روزها داغدار از دست دادن دو خبرنگار عزیز کشورمان هستیم و آنچه تحمل این رنج - که بزرگ تر از شانه هایمان شده - را مشکل تر می کند نوع مواجهه مسئولان امر با این حادثه است؛ حادثه ای که سایه سنگین بی تدبیری آنان بر سرش هست و باقی خواهد ماند.معصومه نصیری از سردبیران تحریریه ایسنا در ادامه یادداشت خود نوشت: بازتکرار سخنان ارشدترین مسئول سازمانی که میزبان خبرنگاران این حادثه بوده یعنی رییس سازمان حفاظت محیط زیست و بی تفاوتی عجیب و دور از منطق مدیریتی و انسانی او دراین زمینه، دیگر دردی از جامعه رسانه ای و خانواده داغدیده این دو عزیز دوا نمی کند اما ضرورت توجه به «فرامتن» توسط مدیران را بیش از پیش روشن و گوشزد می کند.

این جمله را بارها شنیده ایم که «اگر حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟» حال اگر این مساله با بی تدبیری و سوءمدیریت و اظهارات خلاف واقع مدیر مربوطه همراه شود، یعنی ما با یک خلاء جدی مدیریتی - تربیتی - روانشناختی مواجهیم؛ مدیرانی که بیش از بررسی دقیق و آشنایی با اتمسفر حاکم بر افکار عمومی در بازه های زمانی مختلف، برای فرار از پاسخگویی و ارائه ادله و حتی عذرخواهی، سخنانی بر زبان می آورند که منجر به بازتولید خشم عمومی و انزجار همگانی می شود.

در این راستا ما با دو دسته مدیر مواجهیم: ۱ - مدیرانی که شهوت سخن گفتن و دیده شدن دارند و مدام حرف می زنند و در بی اثر و دم دستی کردن مسائل و موضوعات استادان قهاری هستند. ۲ - مدیرانی که بدون توجه به اثرات ثانویه اظهارنظرشان و احیانا بدون اندکی تفکر، نسبت به یک موضوع به کنشگری می پردازند؛ کنشی که گاه تیرهای زهرآگینی به سمت افکار عمومی پرتاب می کند و سبب مسموم سازی فضای عمومی می شود.

اما آنچه همه مدیران (چه مدیران اصلح چه مدیران غیراصلح) باید بدانند و اگر به آن دقت نکنند در خوشبینانه ترین حالت پیامشان به ضد خودش تبدیل می شود و در حقیقت بینانه ترین حالت، نشانگر کج فهمی مدیریتی آنها و فاصله کهکشانی شان با پروسه موجود در افکار عمومی است، شناخت از فرامتن است. امروز بخش قابل توجهی از مدیران ما از بطن جامعه و مختصات حاکم بر آن و دلایلش یا باخبر نیستند یا به آن بی توجهند. همین مورد بظاهر ساده به شدت منجر به کاهش سرمایه اجتماعی نیز شده و این بی توجهی حتی منجر به اختلالات در روند سیاست گذاری و تصمیم سازی کلان نیز شده است.

با این وصف یک مدیر بخصوص مدیران عصر رسانه باید بدانند در رمزگشایی پیام های رسانه ای، تجربه های زیسته افراد، فضای ذهنی آنها و حتی نقدهایشان و... موثر است، پس اگر بناست پیامی تولید شود یا کنش و واکنش رخ دهد، حتما باید بتواند در کمترین سطح از تحریک کنندگی این بخش ها از طرف مخاطب مورد پذیرش قرار گیرد. اینجا باز باید اصرار کرد پیام لزوما آنچه شما می گویید نیست، آنچه برداشت و دریافت می شود نیز مهمست.

در عصر رسانه از مدیر تا مردم و رسانه و... باید دارای سواد رسانه ای و اساسا دارای شناخت رسانه ای باشند و به سه حوزه «متن»، «زیرمتن» و «فرامتن» دقت کنند. بر این اساس بی تفاوتی و زبان بدن ناشی از مسائل تربیتی و سپس بیان این که من همیشه اینطور می نشینم و چرا باید عذرخواهی کنم و... بیشتر شبیه یک شوخی و واکنش غیرمسئولانه است.

کوتاه درباره متن، زیرمتن، فرامتن

هر نوع کنشگری و تولید پیامی شامل سخنرانی، نطق قبل از دستور، اطلاعیه، بیانیه و... دارای سه بعد است: «متن»، «زیرمتن» و «فرامتن». همه اطلاعات، تصاویر، جلوه های صوتی و... که ظاهر محصول رسانه ای را نشان می دهد، «متن» هستند. پیام های پنهان و غیرمستقیمی که تولیدکننده پیام با بهره گیریِ هدفمند از فنون اثرگذاری بر مخاطب استفاده می نماید، «زیرمتن» هستند و به بخش بالاتر از این دو که خارج از متن است و شامل اوضاع محیطی، فرهنگی و عوامل بیرونی حاکم بر درک و اثرگذاری پیام است و حتی گاهی مفهوم یا هدف هر پیام را به ضد آن چیزی که سازنده می خواهد تبدیل می کند، «فرامتن» می گویند.

هر مقام مسئول و مدیری باید بداند یکی از نشانه های داشتن سواد رسانه ای، توجه به این سه فاکتور است. یکی از نکاتی که منجر به ایجاد دلسردی عمومی نسبت به موضوعات و فرآیندها می شود نیز همین بی توجهی به مقوله «فرامتن» است. اینجاست که کوهنوردی رییس جمهور با لباس ورزشی برند بجای تبلیغ اهمیت ورزش، عصبانیت عمومی را در پی دارد چونکه در همان زمان بازار ارز در نابسامانی شدید بسر برده و افراد زیادی متحمل ضرر شده اند یا اظهارات عجیب یک مداح درباره امام حسین (ع) و حتی عذرخواهی او موجی از انتقادات را به همراه دارد چونکه او نه به زمینه مذهبی اکثریت جامعه دقت کرده و نه به نوع سوءاستفاده دشمن از این اظهارات یا اظهارات یک مقام مسئول دیگر درباره تلاش مردم برای آموختن از مردم یمن در تحمل مشکلات در مقطعی که نوسانات معیشتی و افزایش قیمت ها فشار زیادی را متوجه مردم کرده است یا حتی سخنان کارشناس ساده یک برنامه تلویزیونی در خصوص این که خب اگر موارد غذایی گران شده، مردم می توانند نخورند، به موجی از انتقادات در فضای مجازی منجر می شود. اینها همگی فرامتن را نقض کرده اند یعنی حواسشان به وضعیت روانی و موقعیتی حاکم بر افکار عمومی و جامعه نبوده است.

در عصر رسانه، زبان بدن، استخدام واژگان، موقعیت زمانی و مکانی اظهارنظر و تاثیر هر یک از این مولفه ها بر افکار عمومی و چگونگی رمزگشایی آن دارای اهمیت است.

شاید لازم باشد همه مدیران پیش از تکیه دادن بر صندلی های ریاست، علاوه بر بررسی صلاحیت های حرفه ای، از جهت سلامت روان، عزت نفس، مسئولیت پذیری و... نیز سنجیده شوند و بررسی شود فرد فقط مدیریت دوست دارد یا مدیریت توام با مسئولیت را می پذیرد. برخی مدیرند اما به ظاهر مسئول، برخی نه مدیرند و نه مسئول و برخی هم فقط رئیسند.

منبع:

1400/04/09
09:45:54
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی