درباره مخاطرات آلودگی نفتی در آب چه می دانید؟

درباره مخاطرات آلودگی نفتی در آب چه می دانید؟ به گزارش حیوان خانگی آلودگی نفتی در آب معضلی است که امروزه در بیشتر دریاها گریبانگیر موجودات وابسته به این اکوسیستم همچون پرندگان، پستانداران و ماهی ها و... و همینطور انسان ها شده است. آلودگی نفتی می تواند از راه ریختن نفت، ترکیدن لوله های نفت و سایر تصادفات صنعتی ایجاد شود.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ریزش­ های نفتی در آب معمولاً به دو صورت پایدار و ناپایدار وجود دارند. در حالت ناپایدار نفت به سرعت تمایل به پراکندگی در سطح آب دریا دارد و در نوع پایدار چنین تمایلی را نسبت به سطح آب ندارد.

براساس اطلاعات پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، زمانی که نفت وارد محیط آبی می شود به شکل های متفاوتی همچون فیزیکی، شیمیایی و فرایندهای زیستی گرفتار تغییر و تحول می شود و بر محیط آبی اثر می گذارند. بمحض ورود آلودگی نفتی به محیط های آبی، فرایند تغییرات فیزیکی و شیمیایی آغاز و این مراحل شامل مراحل تبخیر، گسترده شدن یا انتشار، امولسیون سازی، تجزیه و فساد، تبادل های هوایی و دریایی و ته نشینی می شود.

اکسیداسیون شیمیایی بعضی از ترکیبات نفت اغلب به کمک نور خورشید صورت می گیرند. ترکیبات تجزیه شده این فرایندها شامل توده های شناور قیر مانند، حل شدگی و ذره ذره شدن مواد هیدروکربنی در ستون و سطوح آبی و مواد ته نشین شدن در بستر دریا می شوند. همراه فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی، فرآیند زیستی هم به آرامی به صورت می پذیرد. از مهم ترین فرایندهای زیستی میتوان به تجزیه مواد نفتی توسط میکرو ارگانیسم ها و تبدیل به دی اکسید کربن و یا مواد آلی در فاز حد واسط، اکسیداسیون، حمل به سطوح بالای آب توسط ارگانیسم های بزرگ و متابولیت ها، ذخیره سازی و تخلیه اشاره نمود.

براساس تجارب رخدادهای عظیم نفتی مانند حادثه دریایی مکزیک، بعد از نشت شدید مواد نفتی، پاکسازی محیط و جمع آوری مواد نشت یافته یکی از نخستین فعالیتهای مقابله است که توسط گروه پاکسازی انجام می گیرد. تماس طولانی مدت افراد با مواد نفتی نشت یافته آثار بالینی برجای می گذارد که داشتن آگاهی های لازم در زمان وقوع حادثه کمک بسیاری در کاهش خسارات جانی خواهد داشت.

لکه های نفتی انتقال یافته به زیر آب در تماس بیشتری با آبزیان زیر دریا هستند ازاین رو این نوع آلودگی در مدت زمان کم آثار زیانباری به بار می آورند. بعد از نشت نفت، میکروب های تجزیه کننده مواد نفتی فعال تر می شود و در نتیجه میزان اکسیژن محلول کاسته می شود. کاهش اکسیژن محلول اکسیژن رسانی به بافت های آبزیان را تحت الشعاع قرار می دهد که این خود ناهماهنگی و عدم تعادل و بروز صدمه های جدی به آبزی را به همراه دارد.

نحوه انتقال آلودگی نفتی در زنجیره غذایی هنوز کاملاً مشخص نمی باشد. هر چند عقیده بر این است که آلودگی نفتی رخ داده در منطقه ای بعنوان یک میراث آلودگی در منطقه وجود خواهد داشت.

آلودگی نفتی یکی از مهم ترین عواملی است که به خلیج فارس صدمه می رساند. به علت این که بستر دریا محل میدان های نفتی و گازی و از سویی محل تردد شناورهای بسیار زیادی همچون نفتکش ها است. خلیج فارس در معرض آلودگی نفتی قرار دارد و در طول سال به علت نشت مواد نفتی صدمه های گاهی جبران ناپذیر به سیستم دریا وارد می شود.

آلودگی نفتی در خلیج فارس یکی از عواملی است که سبب شده تمام پنج گونه لاک پشت دریایی موجود در کشور در معرض انقراض قرار گیرند همینطور آلاینده هایی که سبب تهدید حیات پستانداران دریایی می شود می تواند ناشی از مواد نفتی یا مواد شیمیایی باشد که از راه پساب کارخانه ها و پساب فاضلاب ها وارد دریا می شود علاوه بر این لاستیک، پلاستیک و سایر زباله هایی که در دریا رها می شوند سبب خفگی آنها می شود و به مرور زمان با خرد شدن به قطعات کوچک، مواد سمی و نفتی از خود برجای می گذارند و سبب آلودگی منابع غذایی پستانداران دریایی می شوند.

سالانه بیشتر از ۵۵ هزار شناور نفتی، تجاری، ماهیگیری و نظامی در خلیج فارس تردد می کنند. همینطور بیشترین آلودگی نفتی در دریای خزر از جانب همسایگان شمالی این دریا تولید می شود که به علت شیب خزر این آلودگی ها به سمت ایران پیشروی می کند.

منبع:

1400/04/10
12:42:09
5.0 / 5
333
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقیانوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی