درگیری 29 استان ایران با فرونشست

درگیری 29 استان ایران با فرونشست به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان نقشه برداری کشور اعلام نمود: از ۳۱ استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند و لازم است مسئولان تصمیمات قاطع در این حوزه بگیرند، چون که ایران درحال نشست است.


غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه نرخ فرونشست زمین در کشور روز به روز درحال تشدید شدن است، اضافه کرد: این در شرایطی است که در این حوزه فرهنگ سازی نشده است و عملکرد دستگاههای در رابطه با این حوزه رضایت بخش نیست؛ چون که این دستگاه ها در جهت کاهش نرخ فرونشست تصمیمات قاطع و محکم اتخاذ نکرده اند.
وی با تکیه بر لزوم بازبینی در بهره برداری از چاه ها، برداشت آب از سفره های زیر زمینی و مدیریت منابع آب، اظهار نمود: بر مبنای بررسی های میدانی ما هم اکنون از ۳۱ استان کشور، ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست قرار دارند.
جعفرزاده با تکیه بر این که زمین ایران درحال نشست است، تصریح کرد: برای پیشگیری از روند افزایشی نرخ فرونشست احتیاج به قدرتی فراتر از قدرت های اجرایی می باشد و در صورتیکه جلوی این روند گرفته نشود، شاهد تخریب بزرگ زیست محیطی خواهیم بود.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور به اقدامات این سازمان برای پایش این پدیده اشاره نمود و خاطرنشان کرد: تابحال ۱۱۰ نقطه و ۴۴ منطفه در کشور مورد بررسی و پایش این سازمان از لحاظ فرونشست قرار گرفته و کلیه اطلاعات آن و میزان نرخ فرونشست به مسئولان مربوط ارسال شده است، ولی دریغ از این که دستگاههای مرتبط برنامه های خویش را در کاهش این بحران زیست محیطی اعلام کنند.
جعفرزاده سازمان نقشه برداری کشور را یک نهاد رصد کننده توصیف کرد و افزود: اطلاعات و داده هایی که از پایش های انجام شده در زمینه فرونشست اطلاع رسانی شده است، ولی توجهی به آنها نشده و این در شرایطی است که نرخ فرونشست در ایران روند افزایشی دارد.
جعفرزاده، با تکیه بر این که فرونشست یک مخاطره غیر قابل جبران است، اظهار نمود: راه برون رفت از این بحران آن است که از الان درهای چاه ها بسته و برداشت آب های زیر مینی متوقف و برنامه های نگهداشت ذخایر زمینی اجرایی شود.
وی با انتقاد از نحوه جمع آوری آب های سطحی، تصریح کرد: به بهانه جمع آوری آب های سطحی مبادرت به آسفالت کردن زمین شده که این امر باعث کاهش نفوذپذیری زمین شده است.
وی دو عامل تغییر اقلیم و خشکسالی و دخالت بشر در محیط زیست را از مهم ترین عوامل فرونشست زمین در کشور نام برد و خاطرنشان کرد: انتظار می رود که بشر خردمند اقداماتی در جهت کاهش فشار بر محیط زیست اجرایی کند، ولی هم اکنون شاهدیم که دخالت های انسان باعث تشدید شدن بحران های محیط زیستی شده است.
منبع:

1400/04/15
13:03:09
5.0 / 5
432
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی