مرگ سالانه ۵ میلیون نفر در جهان بر اثر دمای غیرعادی ناشی از بحران اقلیمی

مرگ سالانه ۵ میلیون نفر در جهان بر اثر دمای غیرعادی ناشی از بحران اقلیمی به گزارش حیوان خانگی بر مبنای یکی از بزرگ ترین مطالعات آماری در مورد مرگ ومیر و تغییرات دما در بیشتر از ۴۰ کشور که داده های نزدیک به دو دهه را بررسی می کند، برآورد می شود سالانه بیشتر از پنج میلیون مرگ در اثر گرما و سرمای غیرعادی و شدید هوا ناشی از بحران اقلیمی رخ می دهد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، یافته های این مطالعه که در نشریه «سلامت سیاره لنست» (The Lancet Planetary Health) انتشار یافت، نشان داده است پنج میلیون مرگ که معادل ۹.۴۳ درصد مجموع آمار مرگ ومیرها در جهان است از سرما و گرمای غیرمعمولِ دما ناشی می شود.
در این پژوهش آمده است این رقم به معنای حدود ۷۴ مورد مرگ اضافه در هر ۱۰۰ هزار نفر و بیشتر به علت قرارگیری در معرض سرما است.
یافته های این مطالعه نشان داده است که از آغاز هزاره جدید به این سو، مرگ های در رابطه با گرمای هوا در تمام مناطق جهان افزایش پیدا کرده و از آن حکایت می کند که گرمایش جهانی ناشی از بحران اقلیمی در آینده هم این رقم را افزایش خواهد داد.
به قول متخصصان و محققان در این مطالعه، شرق اروپا دارای بالاترین رقم مرگ ومیر در اثر گرما در هر ۱۰۰ هزار نفر است و در ادامه افزودند آفریقای سیاه (شامل مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا) بالاترین رقم مرگ ومیر در رابطه با سرما در هر ۱۰۰ هزار نفر را دارد.
در این پژوهش، دانشمندان داده های مرگ ومیر و دمای هوای سراسر جهان در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ را بررسی کردند، دوره ای که دمای جهان در هر دهه ۰.۲۶ درجه سانتیگراد بالا رفت.
به گزارش گاردین، این کارشناسان و محققان مطالعات جوی معتقدند که این یافته ها، اهمیت جمع آوری داده ها از تمام نقاط جهان را نشان داده است تا شناختی دقیق تر از تأثیر واقعی دمای نامطلوب ناشی از تغییر اقلیم به دست بدهد. به عقیده آنها، شناخت الگوهای جغرافیایی مشابه در مرگ ومیرهای در رابطه با دما می تواند به همکاری بین المللی بهتر در ایجاد سیاست ها و راهبردها برای سازگاری و کاهش بحران اقلیمی منجر شود.
منبع:

1400/04/19
18:39:09
5.0 / 5
388
تگهای خبر: اقلیم , سلامت , كارشناس , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی