یك مسئول:

تا 10 سال آینده دشت قزوین به كویر تبدیل خواهد شد

تا 10 سال آینده دشت قزوین به كویر تبدیل خواهد شد قزوین به قول معاون بهره ‎برداری و توسعه منابع آب شرکت آب و فاضلاب استان قزوین با روند فعلی مصرف آب، طی ۱۰ سال آینده دشت آبرفتی قزوین بی آب شده و به کویر تبدیل خواهد شد.


عین الله رمضانی در اینباره بیان نمود: آب های موجود در حفره های زیر زمین وزن زمین را کنترل می کند و بهره برداری بیش از حد از این منابع می تواند سبب فرونشست شود که خطر آن خیلی بیشتر از زلزله است و در صورت وقوع فرونشست، بارش هم قادر به جبران آن نیست و حتی می تواند منجر به بروز سیل شده و خاک را هم از بین ببرد.
وی خاطرنشان کرد: در چنین حالتی مهاجرت های کوچک و بزرگ به وجود می آید و شهرها و روستاها خالی از سکنه شده و زندگی و کسب و کار مردم از بین می رود.
این مسئول افزود: برای پیشگیری از این فاجعه باید عموم مردم در یک مشارکت فعال و همگانی در مدیریت مصرف آب حضور داشته و در تمامی مراحل زندگی و کار خود سازگاری با کم آبی را الگو قرار دهند.
بنا بر اعلام روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قزوین، وی افزود: در حالیکه در کشور همیشه بارانی هلند سرانه مصرف آب ۱۱۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر فرد است این عدد در شهرهای استان قزوین ۲۲۰ لیتر و در مناطق روستایی استان ۱۸۰ لیتر است.
معاون بهره برداری و توسعه منابع آب شرکت آب و فاضلاب استان قزوین ضمن اشاره به این که میانگین بارش در دنیا حدود سه برابر بارش در کشور ما است تصریح کرد: میانگین مصرف نعمت الهی و حیات بخش آب در سبد خانوار ما هفت هزار تومان است در حالیکه قیمت یک بطری نوشابه به بالای ۱۰ هزار تومان رسیده و هر خانوار در ماه چندین بطری نوشابه مصرف می کند که مضر سلامتی هم هست.
وی در انتها خاطرنشان کرد: باید نگاهمان در سطح مردم و مسئولین را به آب بعنوان یک کالای ارزان و در دسترس تغییر دهیم چون که این نعمت در واقع بسیار پرارزش و کمیاب است و باید آنرا برای فرزندانمان حفظ نماییم.
منبع:

1400/05/03
12:28:28
5.0 / 5
336
تگهای خبر: آب , خاك , سلامت , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی