تاثیر درختان بر رشد و تكامل مغز كودكان

تاثیر درختان بر رشد و تكامل مغز كودكان خراسان رضوی گفته می شود که با رشد و تکامل کودکان، نورون های مغز کودکان مانند درختان منشعب می شود. قرار گرفتن در اطراف شاخ و برگ های مشابه در واقع می تواند به این روند کمک نماید.به نقل از ساینس آلرت نتایج مطالعه طولانی مدت با شرکت ۳۵۶۸ دانش آموز ۹ تا ۱۵ ساله در لندن نشان داد آن دسته از کودکانی که زمان بیشتری را در کنار جنگلها سپری کرده اند، دارای عملکرد شناختی و سلامت روانی بهبود یافته در دوران نوجوانی هستند.

به نظر نمی رسد که سایر محیط های طبیعی مانند چمنزارها یا دریاچه ها و رودخانه ها تاثیر مشابهی داشته باشد.

محققان می گویند «این یافته ها به درک ما از انواع محیط های طبیعی بعنوان یک عامل حفاظتی مهم برای رشد شناختی و سلامت روانی نوجوانان کمک می نماید و نشان میدهد که هر نوع محیط طبیعی نمی تواند بطور مساوی در این مزایای سلامتی نقش داشته باشد».

اولین بار نیست که پژوهشگران ارتباط نادری بین مجاورت درختان و وضعیت ذهنی انسان پیدا می کنند. در ایالات متحده و دانمارک مطالعات همه گیر شناختی در سراسر کشور روی کودکان نشان داده که فضای سبز در مناطق مسکونی با خطر کمتری در حوزه بهداشت روان در اواخر زندگی مرتبط می باشد.

در انگلستان تحقیقات مشابه نشان داده است که کودکانی که در محله های شهرهای سبزتر زندگی می کنند، از حافظه کاری فضایی بهتری برخوردار می باشند. البته علت این تاثیر همچنان یک معما است. مشهور است که محیط های غنی شده مغز انسان را شکل می دهند اما هنوز مشخص نیست که چرا فضای سبز، خصوصاً درختان بر ذهن جوانان به این میزان موثر است.

نتایج برخی مطالعات نشان می دهد که فضای سبز با تغییرات ساختاری در مغز ازجمله افزایش ماده سفید و خاکستری و نیز تغییرات مثبت در آمیگدال(قسمتی از دستگاه کناره ای«لیمبیک» در مغز) مرتبط می باشد که به کنترل احساسات کمک می نماید. بدین سبب این تغییرات می تواند مسئول تعدادی از تاثیرات سلامت شناختی و روانی باشد که مشاهده می نماییم اما بنظر می رسد درختان می توانند کارهایی انجام دهند که سایر انواع گیاهان چنین توانایی ندارند. مشابه مطالعه جدید انگلستان سایر پژوهشگران دریافته اند که فقط درختان و نه چمنزارها با بهبود سلامت روان ارتباط دارد.شاید این ربطی به الگوهای پرشکن موجود در شاخه های درخت داشته باشد. نتایج تحقیقات نشان داده حتی در دوران کودکی، انسان ها یک درک ذاتی از این اشکال دارند که می تواند قسمتی از آن چیزی باشد که موجب آرامش ذهن و تقویت تعدادی از مسیرهای مغز ما می شود.

با این حال این تحقیق جدید محدودیت هایی نیز دارد. بیش از نیمی از شرکت کنندگان از خانواده ای بودند که والدین آنان مشاغل مدیریتی یا حرفه ای داشتند.

مقاله ای که در سال ۲۰۱۹ انتشار یافته استدلال می کند، بااینکه کودکانی که در مکان های محصور شده با فضای سبز رشد می کنند، در آزمون های شناختی نمره بهتری نسبت به همسالان خود دارند اما به این معنا نیست که علت آن درختان باشند. عوامل اقتصادی اجتماعی نیز می توانند در رشد کودک نقش موثری داشته باشند و ما ممکنست این دو را با هم تلفیق نماییم.

محققان این تحقیق در سال ۲۰۱۹ نتیجه گیری کردند کودکان رشد یافته در محله های سرسبز بطور کلی توانایی شناختی بهتری از خود نشان می دهند اما شاید این ارتباط به سبب عوامل اقتصادی اجتماعی خانواده و محله باشد.

گیاهان سبز می توانند با فراهم کردن پناهگاهی از گرما، سر و صدای شهر یا حتی آلودگی، ذهن ما را تحت تاثیر قرار دهند؛ بدین سبب عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

هنوز خیلی زود است که بگوییم بودن در اطراف درختان کودکان را باهوش تر می کند و اینکه تاثیر این مواجهه یک عمر طول می کشد اما باتوجه به اینکه چشم اندازهای ما بطور فزاینده ای شهری شده اند، ارزش این را دارد که درک نماییم آیا می توانیم از درختان برای بهتر کردن زندگی مردم در سراسر جهان استفاده نمائیم یا خیر.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Sustainability انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/03
22:52:26
5.0 / 5
319
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , خاك , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی