74 هزار هكتار از بیابان های استان تهران در شرایط بحرانی فرسایش بادی

74 هزار هكتار از بیابان های استان تهران در شرایط بحرانی فرسایش بادی به گزارش حیوان خانگی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینکه مساحت بیابان های استان تهران کم و حدود ۱۰۵ هزار هکتار است، اظهار داشت: ۷۴ هزار هکتار از این اراضی در شرایط بحرانی فرسایش بادی هستند.علینقلی حیدریان در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: بیابان های استان تهران در جنوب و جنوب غربی استان و در محدوده شهرهای ملارد، ورامین، ری، پاکدشت و پیشوا قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه بیابان ها به دو قسمت تعریف می شوند، اظهار نمود: قسمت هایی از بیابان تحت تأثیر فرسایش بادی و قسمت هایی در شرایط بحرانی فرسایش بادی قرار دارند که رسیدگی به وضعیت بیابان های دارای شرایط بحرانی جزو اولویت اول ماست چونکه در این بیابان ها خاک بر اثر وزش باد قابلیت جابجایی در مسافت های طولانی را دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اضافه کرد: اقدامات بیابان زدایی مانند کاشت نهال، بذرکاری و بذرپاشی را در این مناطق انجام می دهیم تا فضای سبز بوته ای ایجاد شود و جلوی فرسایش بادی را بگیرد. در این جهت درختچه هایی مانند تاغ، آتریپلکس، قره داغ و اسکنبیل را کاشته ایم که البته سهم «تاغ» بیشتر بوده است.

حیدریان در انتها اظهار داشت: تابحال در بیشتر از ۲۰ هزار هکتار از بیابان های دارای شرایط بحرانی فرسایش بادی عملیات بیابان زدایی انجام شده و سالجاری مقرر است در ۵۰ هکتار این اقدامات صورت گیرد.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا نتایج مطالعات کانون های بحرانی نشان داده است ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به اصطلاح بیابانی کشور تحت تأثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد.

منبع:

1400/05/04
20:53:30
5.0 / 5
369
تگهای خبر: آب , باد , خاك , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی