حریق سریالی جنگل ها ریشه یابی شود؛

داغ زاگرس بر دل طبیعت

داغ زاگرس بر دل طبیعت حیوان خانگی: جنگل های زاگرس سریالی سوختند و داغ شان بر دل طبیعت ماند؛ آن قدر این حریق ها کنترل نشد تا طبیعت با بارش های متناوب به داد خودش رسید و حالا کارشناسان از مسؤلان تقاضای رسیدگی و بررسی دارند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: چند سالی است که سناریوی تکراری آتشسوزی های گسترده و مهیب در جنگل های زاگرس در استان فارس با شروع فصل گرما کلید می خورد. سناریویی که شعله های سوزان آن به رسانه ها هم سرایت کرده و هرروز به سوژه داغ آنها تبدیل می شود.
استان فارس با مساحت ۱۲.۴ میلیون هکتار، ۷.۵ درصد از مساحت کل کشور را به خود مختص کرده است. از کل مساحت استان فارس سطحی معادل ۲.۲ میلیون هکتار (۱۸ درصد سطح استان) را جنگل تشکیل می دهد.
گونه های بلوط، بادام، ارس، شن، ارژن، جغجغک و شیر خشت ازجمله گونه های شاخص در منطقه زاگرس، بنه، بادام، زالزالک، تنگرس، ارژن، و زبان گنجشک از گونه های بارز در منطقه ایران-تورانی و کنار، کهور ایرانی و استبرق از مهم ترین گونه های جنگلی موجود در ناحیه رویشی خلیجی – عمانی استان فارس هستند.
به گفته کارشناسان، تراژدی غمبار آتشسوزی های مداوم جنگل های زاگرس در فارس حاصل از تاثیر گرمای زیاد بر درختان و مهم تر از آن دخیل بودن عوامل انسانی به دنبال بی تدبیری در نگهداری از محیط زیست است.
رشته کوه های زاگرس که وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده، در چند سال گذشته در فارس طعمه سودجویان شده و با قلع وقمع درختان و همینطور آتشسوزی های گسترده عمدی توسط افراد مختلف به خاکستر نشسته است.
وجود گونه های مختلف درختان جنگلی در رشته کوه های زاگرس در استان فارس به اهمیت این منطقه افزوده است. جنگل های بلوط منطقه زاگرس از منتهی الیه شمال غربی ایران آغاز و به جنوب غرب ایران می رسد.
درعین حال شناسایی و دستگیری افراد دخیل در آتشسوزی های از آن دسته خبرهایی است که مرهمی بر دل آزرده دوستداران طبیعت و محیط زیست می گذارد.
حال این سوال پیش می آید که آیا مجازات ۱۰ سال حبس و پرداخت غرامت نقدی ناشی از سوختن عمدی درختان و پوشش گیاهی جنگلی که در انتظار متهمان این سناریوی تکراری می باشد، بازدارنده بوده است؟
در همین راستا مدیرکل محیط زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهار نمود: این مقدار عرصه حدود ۱۰ درصد از مساحت کل استان فارس را در برمی گیرد.
در سالجاری ۳۵ فقره آتشسوزی عمدی و سهوی گسترده در مناطق تحت حفاظت استان رخ داده است حمید ظهرابی با ابراز تأسف از وقوع آتشسوزی های مختلف در جنگل های زاگرس استان فارس خاطرنشان کرد: امسال ۳۵ فقره آتشسوزی عمدی و سهوی گسترده در مناطق تحت حفاظت استان رخ داده است که با همکاری بی دریغ نهادها و تشکل های مردم نهاد و دوستداران محیط زیست مهارشده است.
وی با اشاره به اینکه میانگین مدت زمان اطفای حریق در این مناطق کمتر از سه ساعت بوده است، اضافه کرد: به دنبال وقوع آتشسوزی های سال جاری نزدیک به ۲۳۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی شامل مراتع و جنگل های استان فارس طعمه حریق شده است که ازنظر آماری حدود ۱۷ صدم درصد از عرصه های در اختیار است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس ضمن اشاره به از بین رفتن پوشش های گیاهی براثر وقوع آتشسوزی ها در فارس بیان نمود: این آتشسوزی ها صدمه های بسیاری را به تنوع زیستی خصوصاً پوشش های گیاهی، جانوران، میکروارگانیسم های موجود در خاک وارد کرده و سبب فرسایش خاک می شود.
ظهرابی حذف پوشش گیاهی را از عوامل فرسایش خاک و جاری شدن سیلاب و روان آب ها دانست و متذکر شد: مراقبت از باقی مانده جنگلها و مراتع نقش اساسی در تأمین منابع آب زیرزمینی و شرب دارد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با عنایت به این که کشور ما در یک منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده، پیشگیری از فرسایش خاک و حفظ منابع آب های زیرزمینی امری انکارناپذیر در تداوم حیات است.
مدیرکل محیط زیست استان فارس از افزایش تعداد آتشسوزی های جنگلها و مراتع در فارس اطلاع داد و اظهار داشت: به علت گرمای هوای ناشی از کم بارشی های زمستانه و خشک شدن پوشش گیاهی، آتشسوزی هایی که همه ساله در خرداد رخ می داد، سال جاری از اوایل فروردین در فارس آغاز شد و بخش قابل توجهی از جنگلها و مراتع این استان در آتش سوخت.
ظهرابی ابراز خرسندی کرد: از یک ماه پیش تابه حال تعداد آتشسوزی ها در استان روند کاهشی داشته است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که طی یک ماه اخیر بارش های سیل آسیا اغلب مناطق استان فارس را در برگرفته و سبب شده است که حجم آتشسوزی ها به صورت خود به خودی کمتر شود.
ظهرابی لازمه موفقیت در اطفای حریق را وجود نیروهای انسانی کارآزموده، تجهیزات مدرن و منابع مالی کافی عنوان نمود و اظهار داشت: در هر سه مورد در استان فارس با کمبودهای شدید روبرو می باشیم.
مدیرکل محیط زیست فارس افزود: در استان فارس ۲۰ قرق بان فصلی با فراگرفتن آموزش های لازم در کنار ۲۵۰ نفر محیط بان برای حفاظت از عرصه های زیست محیطی تلاش می کنند اما این تعداد نیرو با عنایت به وسعت مناطق جنگلی و مراتع استان بسیار ناچیز است.
اعتبار تخصیص نیافت؛ عملیات اطفا کند شد
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبارات مدیریت بحران به این سازمان در سهم تملک دارایی های استان بیان نمود: با عنایت به این که سال قبل ۷۵ مورد حریق در مناطق تحت حفاظت ما قرار داشت اما متأسفانه از منابع مدیریت بحران هیچ اعتباری به سازمان محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری استان تخصیص پیدا نکرد و همین مساله سبب شده تا عملیات مقابله با حریق به کندی پیش برود و در خیلی از مواقع عملیات را غیر ممکن می سازد.
ظهرابی حمایت های مردمی در اطفای حریق را ستودنی عنوان نمود و اظهار داشت: در خیلی از مواقع برای تأمین تجهیزات ناچاریم دست یاری به سمت مردم دراز نماییم که این مورد در شأن محیط زیست نیست.
تخصیص ندادن اعتبارات به این سازمان نشان داده است که حفاظت از جنگلها و مراتع که پشتیبان حیات بشر است در اولویت کاری مدیران نیست
وی بی اعتنایی به معضلات محیط زیست را در اولویت نبودن این سازمان در برنامه های مسؤلان اجرایی دانست و تاکید کرد: تخصیص ندادن اعتبارات به این سازمان نشان داده است که حفاظت از جنگلها و مراتع که پشتیبان حیات بشر است در اولویت کاری مدیران نیست.
ظهرابی خاطرنشان کرد: تمام توجه مسؤلان کشور به افتتاح پروژه های عمرانی است و توجهی به محیط زیست ندارند چونکه حفاظت از عرصه های طبیعی پروژه ای برای افتتاح ندارد.
او گلایه مندی شدید خود و دوستداران محیط زیست را نسبت به بی اعتنایی مسؤلان ارشد کشور به حوزه محیط زیست عنوان نمود و افزود: بدون شک از دست رفتن عرصه های طبیعی مشکلات جبران ناپذیر بزرگی برای کشور به دنبال خواهد داشت.
سکوت معنادار منابع طبیعی فارس
در این راستا تلاش چندروزه خبرنگار مهر برای گفتگو با مدیرکل منابع طبیعی بی نتیجه ماند. پیگیری های خبرنگار مهر از مدیرکل به روابط عمومی این مجموعه هم رسید اما درنهایت منابع طبیعی استان در سکوتی سؤال برانگیز و البته معنادار پاسخگوی سوالات خبرنگار مهر در مورد آتشسوزی های اخیر نبود.
در این رهگذر دبیر تشکل های محیط زیستی استان فارس هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین مساحت جنگل های زاگرس از شمال غربی تا جنوب کشور را به خود مختص کرده است، اظهار نمود: از هزاران سال پیش تابه حال کوه های زاگرس در این استان مأمن مردمان عشایری است که به علت تنوع زیست محیطی و وجود علفزارها و پوشش های متنوع و فراوان در این منطقه سکنی گزیده اند.
سید علی اکبر کاظمینی اظهار داشت: اهمیت بسیار بالای جنگل های زاگرس بر کسی پوشیده نیست چونکه حدود ۴۰ درصد آب کشور از جنگلها و مراتع زاگرس تأمین می شود.
وی اضافه کرد: اگر حال و هوای زاگرس خوب باشد، اساسا حال و هوای انسان ها و اکوسیستمی که بشر در آن زندگی می کند خوب خواهد بود.

نماینده تشکل های مردم نهاد در ستاد ملی مدیریت تالاب های کشور ضمن اشاره به وقوع آتشسوزی های مداوم در جنگل های زاگرس در استان فارس تاکید کرد: طی چند سال گذشته جنگل های استان فارس به شدت موردحمله قرارگرفته و درحال تخریب است.
کاظمینی با تشریح عوامل دخیل در تخریب جنگلها ابراز کرد: آتش زدن جنگلها و از بین رفتن پوشش های گیاهی در فارس موضوعی است که باید بسیار حائز اهمیت باشد.
این فعال حوزه محیط زیست ضمن اشاره به اختلاف دما در شمال فارس با منفی ۲۰ درجه و در جنوب فارس با حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه بالای صفر، بیان نمود: اختلاف دمای ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی گراد در دونقطه جغرافیایی استان فارس نشان داده است که این استان از تنوع زیستی، آب و هوایی و از اختلاف دمای اکوسیستم های بالایی برخوردار می باشد.
مدیرعامل مؤسسه ۱۳ فروردین با تاکید بر این که تنوع زیستی استان فارس در میان سایر استانهای کشور کم نظیر است، اخطار داد: وقوع آتشسوزی های سریالی مختلف در چند سال گذشته در این استان صدمات زیادی بر پیکر جنگلها و پوشش های گیاهی وارد کرده است، صدماتی که سال ها و یا شاید قرن ها از آن بگذرد تا بخشی از آن جبران شود.
کاظمینی شکل گیری زاگرس را ۵۵۰۰ سال پیش عنوان نمود و اظهار داشت: زاگرس با قدمتی بیشتر از پنج هزار سال در عرض چند سال روبه زوال است.
آتش سوزی جنگل های فارس عمدی است
مدرس درس مبانی محیط فدراسیون کوهنوردی کشور، آتشسوزی های جنگل های فارس را کاملاً عمدی دانست و خاطرنشان کرد: نوع پوشش گیاهی و جنگلی کوه های زاگرس در استان فارس به نحوی است که تحت هیچ شرایطی خودبه خود آتش نمی گیرد و این اتفاقات نشان دهنده دست داشتن عوامل انسانی در آتشسوزی جنگل های فارس است.
اطفای حریق باوجود نیروهای اندک دو سازمان منابع طبیعی و محیط زیست کاری دشوار و حتی در بعضی مواقع غیر ممکن است او افزود: در سنوات گذشته که بارندگی های بسیار خوبی در فارس صورت می گرفت هیچ وقت شاهد این آتشسوزی ها نبودیم مگر اینکه هرچند سال یک مرتبه چوپانی سهواً براثر افروختن شعله های آتش برای تهیه غذا باعث آتشسوزی در یک منطقه می شد و این هم توسط مردم در همان ساعت اولیه خاموش می شد.
دبیر تشکل های محیط زیست استان فارس متذکر شد: در سالهای اخیر با وقوع آتشسوزی در یک منطقه متأسفانه لحظاتی بعد خبر از وقوع یک آتشسوزی در استان می رسد که این نشان داده است این اتفاقات تصادفی نیست.
کاظمینی بر ضرورت افزایش نیروهای انسانی منابع طبیعی و محیط زیست اشاره نمود و اظهار داشت: اطفای حریق باوجود نیروهای اندک دو سازمان منابع طبیعی و محیط زیست کاری دشوار و حتی در بعضی مواقع غیر ممکن است.
آتش سوزی ها کاملاً مشکوک است
به گفته وی، آتشسوزی سالهای اخیر در فارس کاملاً مشکوک است که می طلبد دستگاه قضائی استان فارس به صورت جدی با خاطیان برخورد و با اجرای احکام سنگین مخربان محیط زیست را به سزای اعمالشان برساند.
کاظمینی همینطور وضعیت پوشش جنگلی و گیاهی استان فارس را با عنایت به وقوع آتشسوزی های مداوم روبه زوال دانست و افزود: اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، علاوه بر از بین رفتن تنوع زیستی، در تأمین آب و برق استان هم با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.
نماینده تشکل های مردم نهاد در ستاد ملی مدیریت تالاب های کشور نابودی جنگلها و مراتع و پوشش های گیاهی را مساوی با از بین رفتن صنعت دام پروری در استان دانست و عنوان کرد: کاهش مراتع و علفزارها در آینده منجر به فلج شدن اقتصاد دامداری ها و کاهش میزان آب در استان خواهد شد.

کاظمینی با اشاره به اینکه عده ای به صورت عمدی این منابع عظیم زیستی و جنگلها را به آتش می کشند، از دستگاه قضائی استان فارس خواست تا به صورت جدی به این مورد ورود کرده و با دستگیری مسببان این حوادث، انگیزه اصلی خاطیان را به مردم و دوستداران محیط زیست اعلام نماید.
مدیرعامل مؤسسه ۱۳ فروردین ضمن اشاره به ظرفیت های منحصربه فرد این استان در گونه های بوم زاد افزود: در استان فارس و در مناطق زاگرس گونه های بوم زاد و منحصربه فردی وجود دارد که در صورت ادامه دار بودن روند آتشسوزی ها این گونه ها کاملاً از بین خواهد رفت.
وی یکی از مصائب آتشسوزی جنگلها را فرسایش خاک و نابودی میکروارگانیسم های نهفته در خاک دانست و خاطرنشان کرد: با عنایت به تعداد زیاد کوه های استان فارس که شیب های فراوان دارند به مجرد نخستین بارندگی فرسایش خاک اتفاق می افتد.
این فعال محیط زیستی در ادامه از کاهش فرونشست آب در زمین به علت از بین رفتن پوشش های گیاهی ناشی از وقوع آتشسوزی ها در استان اطلاع داد و اظهار داشت: براثر برداشت های زیاد از سفره های آب های زیرزمینی در این استان منابع آب های زیرزمینی فارس گرفتار مشکلات زیادی شده است.
وی تنها راه پیشگیری از نابودی پوشش های جنگلی و گیاهی و از بین نرفتن چرخه زندگی در این استان را کنترل آتشسوزی ها دانست.
افراد دخیل در آتشسوزی ها شناسایی شوند
کاظمینی خواهان تلاش بیشتر دستگاههای مربوطه برای شناسایی افراد دخیل در آتشسوزی ها شد و اظهار داشت: اجازه ندهید منابعی که از هزاران سال پیش نسل به نسل از گذشتگان به ما رسیده در همین نسل نابود شود.
او شرایط استان فارس را با عنایت به خشک شدن و از بین رفتن تالاب ها شکننده توصیف کرد و اظهار داشت: با کاهش آب رودخانه ها و خشک شدن تالاب های این استان تنها چیزی که از طبیعت برای مردم مانده است وجود پوشش های گیاهی و جنگلی بوده که به دست سودجویان، درختان قلع وقمع و یا توسط افراد معلوم الحال درحال سوختن است.

او متذکر شد: آتشی که به جان کوه های زاگرس در استان فارس افتاده اساسا بزرگ ترین ضربه را به اکوسیستم و زندگی مردم این استان می زند.
مدیر تشکل های محیط زیستی استان فارس آتشسوزی جنگلها را عامل اصلی نابودی تمدن ها دانست و اظهار نمود: امید است که هر چه سریع تر دستگاه قضائی این استان با اجرای احکام سنگین قضائی با مسببان به آتش کشیده شدن جنگلها برخورد کند.
تصمیمات اشتباه متولیان حوزه جنگل
در این راستا یکی دیگر از فعالان حوزه محیط زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: یکی از عوامل نابودی جنگلها تصمیمات اشتباه متولیان حوزه جنگلی است.
سیروس زارع اضافه کرد: تصمیمات خلق الساعه مدیران در حوزه جنگلها می تواند منجر به تشویق و ترغیب بعضی افراد برای دست اندازی به جنگلها شود.
دبیر انجمن احیاکنندگان تالاب بین المللی کمجان با اشاره به اینکه قانون واگذاری اراضی شیب دار و عدم آمایش سرزمینی، از عوامل مؤثر و اصلی تخریب جنگل هاست، اظهار نمود: همین عوامل سبب شده است تا جنگلها قربانی هجوم و حرص و طمع انسانی شود.
زارع وضعیت نامناسب معیشت مردم و اختلافات قومی و قبیله ای را از دیگر عوامل به آتش کشیده شدن جنگلها عنوان نمود و اظهار داشت: تعیین تکلیف نکردن و کاوش مرز جنگلها، مستثنیات و عرصه های منابع طبیعی و همینطور احترام نگذاشتن به آداب ورسوم جنگل نشینان سبب بروز اتفاقات ناگوار می شود.
وی برخورد نامناسب متولیان امر با مردم در حل وفصل تعارضات اجتماعی را از دیگر دلایلی دانست که می تواند زمینه ساز صدمه به جنگلها شود.

عضو گروه هم اندیشی تالابی کشور خاطرنشان کرد: نگاه صرف حفاظت فیزیکی به جنگل و منابع طبیعی با استفاده از قوه قهریه و توجه نداشتن به دانش بومی جنگل نشینان نسبت به عرصه های جنگلی و نوع نگرش جدایی جنگل نشینان از جنگل توسط متولیان امور جنگلداری از دیگر علل مصائب غمبار آتشسوزی هاست.
زارع افزود: متناسب نبودن جمعیت دام با مراتع، نداشتن برنامه جامع مدیریت برای اسکان عشایر کوچ رو و عدم تعیین تکلیف مسیر کوچ در سایه نبود راهبرد مناسب برای بهره برداری خردمندانه و عدم زون بندی جنگلها از دیگر علل صدمه های وارد به حوزه جنگلها و مراتع است.
این فعال محیط زیست همینطور بر ضرورت ایجاد موانع طبیعی و فیزیکی برای کمک به کنترل بحران در مواقع بروز صدمه و آتشسوزی جنگل های فارس تاکید کرد و اضافه کرد: عوامل دخیل در آتشسوزی ها کم نیست، چونکه ما در این عرصه تعارض های زیادی داشته ایم.
دبیر انجمن احیاکنندگان تالاب بین المللی کمجان افزود: تأمین امکانات به روز برای اطفای حریق و کنترل آتشسوزی ها به منظور پیشگیری از زوال جنگلها، نیازمند نیروهای زبده و آموزش دیده در این حوزه می باشد.
سیروس زارع افزود: یک بالگرد برای هر سورتی پرواز خود نیازمند حوضچه های مملو از آب، رودخانه های طبیعی، دریاچه ای و تالابی در مجاورت عرصه های جنگلی با پراکنش مناسب می باشد تا در مواقع بحران در کمترین زمان ممکن با آبگیری مخزن خود سریعاً برای اطفای حریق وارد عمل شود.
او تاکید کرد: تأمین آب مخازن بالگرد که حجم قابل توجهی را در خود جای می دهد با پمپ و چاه امکان پذیر نیست.
زیرساخت های طبیعی نظیر تالاب ها و دریاچه ها را خشکاندیم تا به سدسازی برسیم!
این عضو گروه هم اندیشی تالابی کشور با صراحت اعلام نمود: ما همه زیرساخت های طبیعی نظیر تالاب ها و دریاچه ها را خشکاندیم تا به اهداف سدسازی خود برسیم.
زارع سدسازی های افراطی و برداشت های بی رویه از حوزه های آبی را از عوامل دیگر صدمه به طبیعت و نبودن توان کافی برای امدادرسانی در مواقع بحرانی برای نجات طبیعت عنوان نمود و اظهار داشت: به جز دریاچه های مصنوعی پشت سدها که در اغلب مواقع دور از دسترس و کیلومترها از مکان حادثه فاصله دارند، چیزی از منابع آب سطحی و طبیعی در استان فارس باقی نمانده است.
او با اذعان بر این که شاید اگر امکانات به روز هم برای اطفای حریق داشتیم، بازهم موفق نبودیم، اظهار داشت: وقتی که با یک تصمیم اشتباه حوزه ها را دست کاری و با راه اندازی جاده بین جنگلها زمینه بروز آتشسوزی ها را فراهم می نماییم، اساسا چنین فجایع زیست محیطی رخ خواهد داد.
دبیر انجمن احیاکنندگان تالاب بین المللی کمجان اظهار داشت: راه اندازی جاده های نامناسب در بستر جنگلها، باغ شهری و باغات دست ساز مثمر، سبب نابودی جنگلها در فارس شده است.

زارع همه این موارد را زمینه ساز از بین رفتن زایایی جنگل دانست و متذکر شد: اقتصاد و معیشت جوامع محلی هم قربانی پروژه های دست ساز برخی افراد سودجو شده است.
وی همینطور نادیده انگاشتن سنت دیرینه جنگل نشینان را زمینه ساز ایجاد تعارضات دانست و اظهار نمود: وقتی با استفاده از نیروهای مسلح قرق بان به دنبال کنترل اوضاع هستیم طبیعی است که جنگل نشینان که خویش را صاحب جنگل می دانند و تعارض پیش می آید.
عضو گروه هم اندیشی تالاب های کشور اظهار داشت: نیازمند یک رویکرد مناسب برای برگرداندن نگرش قدیمی مردم برای احیای جنگلها هستیم تا آموزه های دینی و باورهای جوامع محلی از جامعه رخت برنبندد و نگرش فکری صیانت از جنگل مجدد به بار بنشیند.
زارع ضمن اشاره به این که در حفظ جنگلها موفق نبوده ایم، اظهار داشت: اگر نگاهی به آمار ۱۵ ساله مناسبات تقویمی ادارات متولی (منابع طبیعی و محیط زیست) کشور بیندازیم به جرات میتوان اظهار داشت که آمار هکتاری، نهال کاری های عرضه شده از جانب ادارات متولی کشور در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری به وسعت ایران خواهد شد.
سرنوشت نهال هایی که در کشور کاشتیم چه شد؟
او افزود: سرانجام این همه نهالی که به ظاهر با عناوین مختلف در کشور کاشته می شود چیست؟ در نگاه اول می بینیم که جنگلی نداریم بااین حال این همه هزینه و آبی که برای کاشت نهال استفاده شده را درواقع به هدر داده ایم و گاهی دیده ایم که نهال در مکان هایی که با طبیعت سازگار نبوده کاشته و بعد از مدت کوتاهی خشک می شود.
این فعال حوزه احیای تالاب کمجان افزود: بیشترین عوامل آتشسوزی جنگلها خطای انسانی است که با اهداف تسویه حساب و یا مسائل قومیتی و تعارضات جوامع حاشیه نشین جنگلها اتفاق می افتد.
زارع خواهان به کارگیری کارشناسان برجسته امور اجتماعی برای پیشگیری از فجایع زیست محیطی با اولویت آمایش سرزمین شد و اظهار داشت: امید است که دستگاه قضائی برخورد قاطع با عاملان تخریب جنگلها را در دستور کار قرار دهد و با استفاده از قضات علاقمند به حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در جهت اجرای احکام به حق، از دست اندازی به منابع طبیعی و مراتع و جنگلها پیشگیری و برای حفظ این منابع خدادادی تلاش کند.
داغ زاگرس این روزها بدجور به دل مردم فارس است، داغی که ناشی از بی توجهی به شناسایی عوامل اصلی در آتشسوزی سریالی جنگل هاست. از طرفی از بین بردن منابع طبیعی برای زیست انسانی بسان نمک بر زخم حاصل از بی تدبیری ها شده است.
طی یک ماه اخیر آتشسوزی ها هیچگاه کنترل نشد، عرصه های جنگلی و طبیعی آن قدر سوخت تا طبیعت خودش به داد خودش رسید و با باراش باران داغ زاگرس را مرهم گذاشت.


منبع:

1400/05/06
22:52:04
5.0 / 5
422
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی