آژیر قرمز برای بشریت در گزارش اقلیمی سازمان ملل

آژیر قرمز برای بشریت در گزارش اقلیمی سازمان ملل به گزارش حیوان خانگی هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در گزارش تازه ای که امروز (دوشنبه) منتشر نموده به این نتیجه رسیده است که خط قرمز مهار میانگین افزایش دمای جهان به ۱.۵ درجه سانتی گراد که در توافقنامه پاریس آمده، احیانا در حدود سال ۲۰۳۰ میلادی نقض خواهد شد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این رابطه اخطار داد که استفاده از سوخت های فسیلی درحال نابود کردن کره زمین است و اظهار داشت که گزارش جدید سازمان ملل باید "ناقوس مرگ" استفاده از زغال سنگ و نفت و گاز را به صدا درآورد.
محققان و کارشناسان زیست محیطی در این گزارش که در سازمان ملل متحد تهیه شده با انجام یک مطالعه قابل توجه آب و هوایی، درباره تأثیر مخرب عملکرد بشر بر تغییرات اقلیمی اخطار داده و بحرانی بودن وضعیت را "بیان حقیقت تلخ وضعیت کره زمین" برای ساکنان آن خوانده اند.
این گزارش از اثر مخرب انتشار مداوم گازهای گلخانه ای بر افزایش دمای کره زمین می گوید و نویسندگان آن اخطار می دهند که افزایش دو متری سطح آب دریاها تا آخر قرن حاضر به علت ذوب شدن یخ های قطبی هم قابل کتمان نیست.
کارشناسان محیط زیست گفته اند که این گزارش " بیدار باش عظیم" به دولت ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.
آنتونیو گوترش همینطور درباره این گزارش گفته است که محتوی آن "اعلام وضعیت قرمز برای بشریت است.
دبیرکل سازمان ملل گفته است: اگر ما نیروهای فعلی مان را روی هم بگذاریم، می توانیم از فاجعه آب و هوایی جلوگیری نماییم. اما همانطور که در گزارش امروز مشخص شده است هیچ زمانی برای تأخیر و هیچ جایی برای بهانه گیری وجود ندارد.
چند نکته کلیدی در گزارش اقلیمی سازمان ملل
- افزایش بیشتر از یک درجه سانتیگراد دمای کره زمین در ۹ سال گذشته برابر با افزایش دما بین سالهای ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی است.
- پنج سال گذشته گرمترین سالهای ثبت شده کره زمین از سال ۱۹۵۰ است.
- افزایش سطح آب دریاها در مقایسه با سالهای ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۷ سه برابر شده است.
- ذوب شدن یخ های قطبی و عقب رفتن یخچال های طبیعی به احتمال ۹۰ درصد نتیجه عملکرد انسانی است.
- موج گرما در کره زمین از دهه ۱۹۵۰ میلادی در فواصلی کوتاه تر و شدیدتر شده در حالیکه موج سرما کمتر بوده است.
بنابر گزارش شبکه خبری بی بی سی، ارزیابی تازه وضعیت آب و هوایی جهان توسط هیاتی متشکل از دولت های عضو سازمان ملل که در زمینه تغییرات آب و هوایی بیشتر از ۱۴ هزار مقاله علمی را مورد بررسی قرار داده، انجام شده است.
این گزارش ۴۲ صفحه ای انتشار یافته شامل مجموعه ای از گزارش های محیط زیستی است که طی ماههای آینده به صورت کامل منتشر می شود. انتشار این گزارش کمتر از سه ماه پیش از یک نشست مهم بررسی تغییرات آب و هوایی در گلاسکو صورت گرفته است.
گزارش درباره تغییرات آب و هوایی به روزترین ارزیابی در مورد چگونگی تغییر گرمایش زمین در جهان در دهه های آینده است. آخرین تحقیق مشابهی که پیش از این انجام شد بود در ارتباط با هشت سال پیش است.
دانشمندان می گویند این گزارش حاوی خبرهای بد اما همراه با کورسوهایی از امی" برای بشریت است به صورت مثال این امید وجود دارد که کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه ای می تواند افزایش دمای کره زمین را در وضعیت فعلی تثبیت کند.1400/05/18
23:50:44
5.0 / 5
313
تگهای خبر: آب , اقلیم , سازمان , قطب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی