گزارش حیوان خانگی؛

تعرض به تنها جنگل جلگه ای هیرکانی در گیلان

تعرض به تنها جنگل جلگه ای هیرکانی در گیلان حیوان خانگی: جنگل فتاتو بعنوان تنها جنگل جلگه ای هیرکانی و میراث طبیعی گیلان در سایه بی توجهی مسئولان مربوطه در روز روشن مورد تعرض قرار گرفته و در این میان کسی پاسخگو نیست.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: جنگل های هیرکانی، یکی از آخرین و معدود بازمانده های جنگل های باستانی خزان کننده روی کره زمین هستند که از یک مسیر تکامل، بقا، تاب آوری و مقاومت تطبیق و گونه زایی منحصر به فرد، برای بیش از ۵۰ میلیون سال بی وقفه از دوران سوم زمین شناسی تا حالا به حیات و تکامل خود ادامه داده و بعنوان یکی از نادرترین و ارزشمندترین رویشگاه های طبیعی پهن برگ و خزان کننده در جهان معرفی شده اند تا جایی که در بعضی از منابع مکتوب از این رویشگاه ها بعنوان فسیل یا موزه زنده یاد می شود.
جنگل هیرکانی فتاتو در شهرستان خمام نیز تنها نمونه باقیمانده جنگل های هیرکانی از نوع جلگه ای و از توسکاستان های قشلاقی حاشیه دریای کاسپین در گیلان است که در شهریور ماه سال قبل در لیست آثار ملی طبیعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی، به ثبت رسیده است اما مدتی پیش مشاهده شد که در کمال بی خیالی مسئولان منابع طبیعی و میراث فرهنگی گیلان عده ای مبادرت به قطع درختان این جنگل و ساخت جاده کردند.
این موضوع علاوه بر حساسیت بخاطر اهمیت تاریخی و طبیعی این جنگل، تعجب هر شنونده و بیننده ای را بر می انگیزد که چگونه می شود در روستایی که وجود یک غریبه جلب توجه می کند افرادی با خیال آسوده و در طول چندین شبانه روز و به سهولت مبادرت به قطع درختان هیرکانی و ساخت جاده کرده و کسی کاری به کارشان نداشته باشد و باید پرسید دهیار آن روستا در این روزها دقیقاً چه نقشی داشت؟ و آیا نباید در مقابل غارت بیت المال واکنشی از خود نشان می داد؟

مسئولان خمام پاسخگو باشند
جاذبه های طبیعی و تاریخی و گردشگری علاوه بر این که بعنوان موهبت الهی تلقی می شوند به سبب جذابیت های خاص خود همیشه موجبات حضور گردشگران را در آن مناطق فراهم می آورند و در این میان جوامع محلی بعنوان یکی از ذینفعان این ثروت های ملی علاوه بر بهره مندی و کسب روزی از بابت این جاذبه ها، خودشان بعنوان با اهمیت ترین نگهبان مراقب این آثار نیز هستند اما در این بین مردم روستای فتاتو شهرستان خمام از مسئولان انتظار پاسخ شفاف دارند که چگونه و چه کسانی مجوز ساخت جاده و قطع درختان جنگل فتاتوی خمام را داده است.
مسعود طاهری یکی از اهالی روستای فتاتو در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: جنگل فتاتو شناسنامه منابع طبیعی گیلان است اما امروز باید جلوی افراد متجاوز به آنرا گرفت.
وی ادامه می دهد: متأسفانه دهیار و رییس شورای اسلامی روستای فتاتو هیچ اقدام مثبتی برای جلوگیری از این اقدام ناشایست انجام ندادند و انتظار داریم مسئولان مربوطه هر چه زودتر جلوی این غارت را بگیرند.
محمود علیپور یکی دیگر از اهالی این روستا نیز نسبت به تعرض به جنگل فتاتو گلایه دارد و می گوید: نمی دانیم جاده سازی در دل جنگل فتاتو با کدام مجوز در حال انجام می باشد اما این کار کاملاً غیر قانونی می باشد.
وی ادامه می دهد: هر کسی که مجوز قتل عام درختان جنگل فتاتو را داده باید به اشد مجازات محکوم شود.
علیپور اضافه می کند: دادستان شهرستان خمام بعنوان مدعی العموم باید پیگیر موضوع جاده سازی و غارت درختان جنگل جلگه ای هیرکانی فتاتو بوده و افراد متخلف را مجازات کند.

پیگیر قطع درختان جنگل فتاتو هستیم
وزارت میراث فرهنگی باید عملیاتی تر و جدی تر از گذشته در رصد و محافظت از آثار ملی طبیعی و تاریخی اقدام نماید تا نوش داروی پس از مرگ سهراب نباشند.
معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به تعرض و قطع درختان جنگل فتاتوی خمام بعنوان تنها بازمانده جنگل های هیرکانی جلگه ای، اظهار داشت: با جدیت پیگیر این تخلف هستیم.
ولی جهانی افزود: این جنگل با قدمت ۵۰ میلیون سال و به مساحت ۳۷۰ هکتار شهریور سال قبل بعنوان میراث طبیعی در لیست آثار ملی ثبت شده و مانند بناهای تاریخی از اهمیت بالایی برخوردارست.
وی با اعلان اینکه دهیار روستای فتاتو خود بانی ثبت این اثر بوده است، اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که چگونه در زمان بروز این تخلف واکنشی از طرف دهیاری انجام نشده در صورتیکه این جنگل تنها جنگل بازمانده جنگل های هیرکانی در جلگه است.
معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اعلان اینکه میراث طبیعی مانند بناهای تاریخی دارای ثبت ملی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است، اشاره کرد: هر گونه اقدام در حریم آثار ملی (طبیعی و تاریخی) باید با استعلام از اداره کل میراث فرهنگی صورت بگیرد.
جهانی با اشاره به ادامه تحقیقات دراین زمینه، اضافه کرد: بخشداری و منابع طبیعی شهرستان خمام طرح شکایت کرده و پرونده تشکیل داده اند اما این که چرا از طرف دستگاه قضا تا کنون اقدامی صورت نگرفته و به این پرونده اهمیت داده نشده جای سوال است.
خبرگزاری مهر، همچون سایر رسانه ها منتظر پاسخی شفاف از طرف مسئولان مربوطه است که چگونه می شود در روز روشن به میراث ماندگار طبیعی این مرز و و بوم تعرض شود اما کسی خبردار نباشد؟ آیا دست کسانی در بریدن این درختان با ارزش دخیل بوده یا بی تفاوتی و بی خیالی مسئولان مربوطه موجب ایجاد چنین رخدادی شده است؟
گفتنی است؛ سه سایت از جنگل های هیرکانی شامل لیسار تالش، گشت رودخان فومن و سیاه رود رودبار مربوط به استان گیلان است و این مناطق بعنوان مناطق حفاظتی تلقی و نباید هیچ نوع دخالت انسانی در آن صورت گیرد و بعنوان جاذبه های طبیعی گیلان محسوب می شوند.
جنگل هیرکانی فتاتو قسمتی از آخرین نمونه های باقیمانده جنگل های هیرکانی از نوع جلگه ای و از توسکاستان های قشلاقی حاشیه دریای کاسپین در گیلان بوده و این استان
بعد از استانهای قزوین، کرمانشاه و لرستان با دارا بودن یک هزار و ۱۷۳ اثر ثبتی در لیست آثار ملی، چهارمین استان در سطح کشور به لحاظ تراکم بالای آثار تاریخی است.

1400/06/07
13:10:44
5.0 / 5
401
تگهای خبر: باد , درخت , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی