گزارش حیوان خانگی؛

آخرین وضعیت آتشسوزی تالاب انزلی

آخرین وضعیت آتشسوزی تالاب انزلی به گزارش حیوان خانگی بعد از ۷۷ ساعت تلاش همه جانبه همه دستگاههای عملیاتی و خدمات رسان حریق مهار گشت اما همچنان حافظان محیط زیست مراقب آتش زیر خاکستر هستند و متاسفانه در این حادثه هفت هکتار از تالاب سوخت.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: آتشی که از ظهر روز دوشنبه بر جان نیزارهای بی جان تالاب انزلی در منطقه چراغ پشتان افتاده بود بعد از ۷۷ ساعت تلاش همه دستگاههای اجرایی و خدمات رسان غروب چهارشنبه با استفاده از هواپیمای آتش نشان مهار گشت.
نابودی ۷ هکتار از نیزارهای تالاب انزلی
سرپرست اداره محیط زیست انزلی در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به مهار این حریق اظهار نمود: از ۱۲ هکتار نیزاری که در منطقه چراغ پشتان وجود دارد حدود هفت هکتار آن طعمه حریق شد و از بین رفت.
سید فرشید فلاح اضافه کرد: به علت عدم دسترسی ساده به آتش، با هماهنگی های انجام شده یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر به کمک آتش نشانان آمد و با بیشتر از ۶۰ بار عملیات آبگیری و پاشیدن آن بر روی نیزارهای تالاب کمک قابل توجهی به اطفای حریق کرد.
وی افزود: به علت وسعت حریق با هماهنگی های انجام شده بین اداره کل محیط زیست و ستاد بحران کشور هواپیمای آتش نشان ایلوشین که در مهار حریق جنگل های مارماریس ترکیه موفق عمل کرده بود برای مهار آتش تالاب انزلی به منطقه اعزام شد.
سرپرست اداره محیط زیست انزلی همینطور اظهار داشت: خلبان هواپیمای آتش نشان بعد از چهار بار انجام عملیات آب پاشی بر روی حریق و در هر نوبت ۴۰ هزار لیتر اعلام نمود که حریق مهار شده و تنها در چند نقطه دود سفید مشاهده می شود.
فلاح اضافه کرد: مقرر شد تا روز شنبه محیط بانان به همراه نیره ای بسیجی و هلال احمر پایش محیطی منطقه را انجام می دهند تا در صورت مشاهده آتشسوزی در زمان طلایی آن نسبت به مهار آتش اقدام و از سرایت ان جلوگیری شود.

عمدی بودن آتشسوزی تالاب انزلی/۲ نفر دستگیر شدند
سال هاست که افراد سودجو به علت گسترش زمین زراعی خود یا تصرف اراضی مبادرت به آتش زدن نیزارهای تالاب می کنند و به قدری حساب شده این تخلف صورت می گیرد که آتش افروزی ها بیشتر در نقاطی از تالاب انزلی صورت می گیرد که دسترسی به آن دشوار است.
دادستان انزلی ضمن اشاره به این که دست عمد در جریان آتشسوزی تالاب انزلی محرز است به خبرنگار مهر، اظهار داشت: برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی باید تصمیمات خردمندانه اتخاذ شود که پس از این شاهد وقوع چنین اتفاقاتی نباشیم.
اکبر سبحانی ضمن اشاره به این که افراد سودجو برای افزایش تصرفات خود نیزارهای تالاب را آتش می زنند، اضافه کرد: افراد طمع کار و سودجو همواره به دنبال افزایش تصرفات خود هستند و یقیناً آتشسوزی نیزارهای تالاب انزلی عمدی است.
دادستان انزلی افزود: بر مبنای ماده ۲۰ قانون هوای پاک، قانونگذار برای این گونه جرم ها مجازات درجه شش مطرح کرده که خاطی به حبس و جزای نقدی محکوم شده و تصرف زمین چند ۱۰۰ میلیونی با یک جزای نقدی ناچیز مساله خاتمه می یابد. بر مبنای ماده ۲۰ قانون هوای پاک، قانونگذار برای این گونه جرم ها مجازات درجه شش مطرح کرده که خاطی به حبس و جزای نقدی محکوم شده و تصرف زمین چند ۱۰۰ میلیونی با یک جزای نقدی ناچیز مساله خاتمه می یابد.
سبحانی همینطور اظهار داشت: آتش افروزی در تالاب تضییع حقوق عامه بوده و با نظم عمومی جامعه ارتباط مستقیم دارد که و دستگاه قضا برای احقاق حقوق عامه با جدیت اقدام و اعمال قانون می کند.
دادستان انزلی اضافه کرد: محیط زیست مطابق قانون احیای تالاب های کشور مصوب سال ۱۳۹۶ می تواند گزارش خویش را به دادگستری عرضه نماید تا از جهت میزان آلودگی زیست محیطی برخورد قانونی با مجرم صورت گیرد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، یقیناً حادثه آتش افروزی در تالاب های کشور نخستین بار نبوده و همچون گذشته باز هم اتفاقاتی از این دست رخ می دهد اما آنچه که مسلم است دستگاه قضا باید با متخلفان و متجاوزان به حریم منابع ملی به سرعت و با اشد مجازات برخورد کند تا دیگر هیچ کس حتی فکر تصرف و تجاوز به بیت المال به سرش نزند.


منبع:

1400/06/11
10:30:49
5.0 / 5
452
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی