محیط زیست چشم انتظار رئیس جدید

محیط زیست چشم انتظار رئیس جدید به گزارش حیوان خانگی سازمان محیط زیست این روزها در حالی منتظر معرفی سکان دار جدید است که حال محیط زیست خوب نیست؛ آتش انزلی آرام نگرفته و تنش های آبی در بعضی مناطق شرایط شکننده ای را رقم زده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، معضلات زیست محیطی یکی از بزرگترین چالش ها در سطح جهان به حساب می آیند از تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی تا سیل و آتشسوزی در جنگلها. این وضعیت توجه مردم و دولت های جهان را بیشتر از پیش به محیط زیست و اهمیت آن جلب کرده است. ایران هم از این بحران های اقلیمی و زیست محیطی مستثنی نیست و شرایط چندان امیدوارکننده نیست و کشور با چالش های گوناگونی همچون خشکسالی، کمبود منابع آبی، فرونشست زمین، آلودگی هوا، گرد و غبار، تخریب زیستگاه ها، تغییر کاربری اراضی، آتشسوزی جنگلها و مراتع و... دست و پنجه نرم می کند.
چالش ها و بحران های جدی و مختلف محیط زیستب تأثیر مستقیمی بر تمام جنبه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی کشور دارند که همچون مهم ترین آنها میتوان به خشکسالی و تنش های آبی اشاره کرد که در ماه ها و سالهای گذشته سبب وقوع حوادث و اعتراضاتی در بعضی مناطق و شهرها شده بود.
در حال حاضر و به قول مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور ۳۰۴ شهر در معرض تنش آبی ۱۰۱و از میان آنها شهر در وضعیت قرمز تأمین آب قرار دارند و برپایه آنچه عیسی کلانتری هم گفته بیشتر از ۸۰ درصد تالاب های کشور فاقد آب هستند یا در وضعیت بحرانی شدید به سر می برند و تالاب های جنوب کشور، دریاچه بختگان، جازموریان و گاوخونی قربانی ساخت سدها و توسعه بی رویه شده اند و لازم است فکری اساسی در زمینه مدیریت منابع آب کشور و دیده شدن حق آبه زیست محیطی تالاب های تشنه - که مرگ تدریجی آنها درحال رقم خوردن است - شود.
پدیده فرسایش خاک و نتایج ناشی از آن هم مانعی اساسی در مقابل توسعه کشور محسوب می گردد، متاسفانه میزان فرسایش خاک در ایران بالاتر از میانگین جهانی است، متخصصین میزان متوسط فرسایش ویژه کشور را از ۱۶ تا ۲۵ تن در هکتار در سال هم اعلام نموده اند. این در حالیست که میانگین آمار جهانی ۶ تن است و در این میان آنچه باعث نگرانی بیشتر می شود این است که بدانیم برای تشکیل یک سانتیمتر خاک حداقل به ۷۰۰ سال زمان نیاز است.
فرو نشست زمین هم زنگ خطر دیگری است که کارشناسان از آن «بمب ساعتی بیصدا» نام برده اند. به قول رئیس سازمان نقشه برداری کشور از ۳۱ استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند و لازم است مسئولان تصمیمات قاطع در این حوزه بگیرند، چون که ایران درحال نشست است و اگر در بهره برداری از چاه ها، برداشت آب از سفره های زیر زمینی و مدیریت منابع آب تجدیدنظری صورت نگیرد و جلوی این روند گرفته نشود، شاهد تخریب بزرگ زیست محیطی خواهیم بود.
حوادث آتش سوزی جنگلها و تالاب ها و... هم مبحث مهمی است که در سالهای اخیر بیشتر از پیش شاهد آن بوده ایم که باید مورد توجه جدی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست قرار بگیرد. برپایه گزارش مرکز پژوهش های مجلس و طبق آمار ۲۰سال اخیر سازمان جنگلها، ۳۰ هزار فقره حریق در جنگلها و مراتع کشور رخ داده که منجر به سوختن بیشتر از ۲۸۰ هزار هکتار از سطح جنگلها و مراتع در آتش شده است به عبارت دیگر ایران سالانه ۱۴ هزار هکتار از جنگلها و مراتع خویش را تنها در آتشسوزی ها از دست داده است و آنچه باعث نگرانی عمیق می شود، این است که بیشتر از ۹۰ درصد این آتشسوزی ها توسط عامل انسانی رخ داده است.
علاوه بر آب و خاک و آتش، آلودگی هوا هم همچنان یک بحران جدی و نفس گیر است که به صورت مستقیم بر سلامت مردم، آن هم در این شرایط کرونایی اثر می گذارد. به قول متخصصان آلودگی هوا عامل مرگ زودرس سالانه بیشتر از ۴۱ هزار نفر در کشور است.
البته اگر در گذشته تنها منابع آلاینده موتوری و ذرات معلق سبب آلودگی می شد، اما امروزه ریزگردها هم اضافه شده است.
آلودگی هوا محدود به فصل خاصی نیست اما بیشتر از هر زمانی در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان شدت می گیرد و مشکلاتی را برای هموطنان ایجاد می کنند. حالا فرصت زیادی تا آغاز روزهای ابتدایی پاییز و وقوع پدیده وارونگی دما و در نهایت آلوده شدن هوای کلانشهرهای کشور باقی نمانده و لازم است هرچه سریع تر تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست مشخص شود تا این سازمان برای روزهای آلوده پیش رو تمهیداتی بیندیشد.
علاوه بر چالش های فوق، محیط زیست ایران از کمبود نیروی انسانی، ضعف و سوءمدیریت، خلاهای قانونی و کمبود بودجه و... در رنج است و حل آنها نیازمند عزم و همکاری ملی است. حفظ محیط زیست بعنوان امانت الهی، یک مساله کلیدی و جامع است و باید با تاکید بر دانش جامعه دانشگاهی، فرهنگ سازی و جلب مشارکت مردمی و انتصاب مدیران متخصص و شجاع، کوشش کرد تا علاوه بر حل بحران ها و چالش های موجود، از محیط زیست در مقابل زیاده خواستار و سودجویان حفاظت و با متخلفان برخورد کرد و انتظار می رود دولت سیزدهم در زمینه معرفی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با سرعت بیشتری اقدام نماید تا رئیس جدید سازمان بتواند در اسرع وقت امور را در دست بگیرد و برنامه های بلند و کوتاه مدت را برای مقابله با چالش های پیش رو بخصوص خشکسالی تنظیم و عرضه و به سایر معضلات اساسی در حوزه محیط زیست رسیدگی کند.
منبع:

1400/06/12
14:30:16
5.0 / 5
340
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی