یادداشت؛

نگرانی مردم شاهرود از فعالیت معدن بوکسیت

نگرانی مردم شاهرود از فعالیت معدن بوکسیت حیوان خانگی: مدت ها است که از تعطیلی موقت معدن بوکسیت به علت فشارها و مطالبه گری مردمی می گذرد اما هنوز مردم خطه شاهوار بیم آنرا دارند که یکبار دیگر این کانون حیات بخش، تخریب شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - پدرام حکیم*: شاهوار بلندترین قله البرز شرقی و کانون آبساز و حیات بخش شرق استان سمنان از اواخر دهه ۸۰ درگیر معضل محیط زیستی معدن بوکسیت تاش شد معدنی که برای شرکت آلومینای جاجرم بوکسیت را استخراج می کرد آن هم به روش رو تراشی و بدون رعایت مسائل محیط زیستی که به اتلاف هزاران اصله درخت و بوته گون و درمنه و درخت ممنوع القطع اورس انجامید تا حیات منطقه و محیط زیست صدمه جدی ببیند.
معدن در نبود نظارت درست قانونی حتی هزاران تن خاک را هم از بین برد اما هیچ مسئولی در مقابل آن نایستاد تا مافیای معدن سبب شود که قدرت پولدارهای غیر بومی به مردم دغدغه مند شاهوار و استان سمنان بچربد در حالیکه تعطیلی کامل معدن و جبران تمام خسارات وارد شده به بوکسیت، خواسته مردم استان سمنان به حساب می آید.
خبرگزاری مهر به ۱۰ مورد ترک فعل و تخلف درباره معدن بوکسیت تاش به صورت مستند پرداخت اما چرا مدعی العموم وارد کار نمی شود؟ لازم است مردم از مسائل پشت تخریب شاهوار آگاه شوند، مدیران غیر بومی برای شاهوار و تخریب های وسیع صورت گرفته در آن اهمیتی قائل نخواهند شد چون که معدن بوکسیت تاش دولتی است اما در این بین عملکرد مسؤلان دستگاه قضایی که اهمیت ماجرا را درک کرده اند، بسیار سرنوشت ساز است.
ترک فعل های مجرمانه
وکلای دادگستری می گویند تخلفات و اقدامات ترک فعل مجرمانه و تعلل در انجام وظیفه توسط مسؤلان دولتی یا سایر مدیران مراجع قانونی ذی ربط قابلیت پیگرد بوده ولیکن مرجع ذیصلاح قضایی بایست راساً رسیدگی و اقدام نمایند، مطابق قانون سازمان های مردم نهاد (سمن ها) فقط اعلام کننده (گزارش دهنده) به مراجع قضایی تلقی شده و دادستان بعنوان مدعی العموم شاکی تلقی می شود. ازاین رو هر نهاد مردمی نمی توانند شاکی محسوب شوند شاکی حقوق عامه فقط مرجع قضایی (دادستان) است و لاغیر.
سازمان بازرسی هم اختیارات قانونی دارند که در صورتیکه اراده ای داشته باشند، می توانند، اعمال نمایند از طرفی چاره تحرک بخشی به دادستان هم مطالبه افکار عمومی و رسانه ها و اخطار و تذکر جدی علنی توسط امام جمعه محترم شاهرود و بسطام و نماینده شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی است.
یادآوری انجام وظیفه قانونی به دادستان شهرستان شاهرود با مطالبه عمومی در زمینه احقاق حقوق عمومی و احیای حقوق عامه شود. حسب وظیفه قانونی لازم است تشکیل پرونده قضایی از جانب دادستان شاهرود صورت پذیرفته و دعوای کیفری و حقوقی توسط وی مطرح و مسؤلان متخلف شامل منابع طبیعی و… تحت پیگرد و دادستان دستورات فوری در خصوص تعطیلی دائمی و مطلق و بدون قید و شرط کامل معدن بوکسیت شاهوار صادر کند در غیر این صورت هیچ راه دیگری متصور نیست و مبحث از راه دادستان کل کشور یا ریاست قوه قضاییه پیگیری جدی و سریع شود.
احقاق حقوق مردم
بخش اعظم تعطیل یک سال گذشته معدن تاش و ثبت ملی شاهوار هم مدیون اعتراضات و اعلام عمومی نارضایتی مردم بود که نماینده آنها در مجلس شورای اسلامی و امام جمعه شاهرود هم در پشتیبانی از ایشان وارد گود شده و خواهان تصمیم گیری جدی از جانب مقامات عالی کشوری شدند و بنابراین مردم که بی پناه هستند به جز روی آوردن به رسانه ها و گردهمایی در مقابل دفتر امام جمعه و نماینده مجلس راه دیگری ندارند و تکلیف استاندار غیر بومی سمنان هم که روشن است و در گیر و دار مردم و دولت، طرف دولت را خواهد گرفت.
تعطیلی دائم معدن بوکسیت شاهوار با فشار مردم و با دست خالی یک مطالبه است که می تواند مقامات کشوری را هم به حرکت در آورد، امروز باید دستورات فوری لازم در مورد تعطیلی دائم بدون قید و شرط صادر شود. انعکاس بدون حرکت مردمی در رسانه ها چندان اثر جدی و قابل توجهی در مسئولین نسبت به احقاق حقوق حقه و قانونی و مسلم مردم نخواهد داشت.
آیا اگر در همان سال ها که اوج زمین خواری و کوه خواری و تخلفات وسیع در شاهوار رخ می داد با یک مسئول به صورت قانونی برخورد می شد دیگر مسؤلان می توانستند در مقابل خواست و اراده مردم استان سمنان بایستند؟ آیا ارگانی به نامه های رسمی منابع طبیعی و محیط زیست که در خبرگزاری مهر استان سمنان هم منتشر شدند و اذعان داشتند که معدن با تخلف محیط زیست، خاک و پوشش گیاهی را از بین برده، وقعی نهادند؟ چه ماجرایی پشت پرده بوکسیت تاش است که مردم نباید آنرا بدانند؟ چه کسانی از این معدن نفع می برند که مردم نباید اسم شأن را بدانند؟
*روزنامه نگار و کنشگر مسائل استان سمنان


منبع:

1400/06/20
12:03:42
5.0 / 5
343
تگهای خبر: آب , خاك , درخت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی