گزارش حیوان خانگی؛

روند معکوس احیای دریاچه ارومیه

روند معکوس احیای دریاچه ارومیه حیوان خانگی: باوجود هزاران میلیارد هزینه کرد از طرف ستاد احیای دریاچه ارومیه، سطح تراز دریاچه ارومیه روند معکوس داشته و حتی 20 سانتیمتر نسبت به میانگین کاهش سطح پیش از احیا، عقب نشینی داشته است.گروه جامعه، ایستگاه فضایی چین روز گذشته عکسی از دریاچه ارومیه منتشر نموده است که این عکس نشان از کمبود شدید آب دریاچه ارومیه و گسترش کشند قرمز در سطح این دریاچه دارد.
علت آن وجود جلبک ها و باکتری هایی است که در وضعیت شوری زیاد و گرم شدن هوا رنگ قرمز تولید می کنند تا بتوانند در این شرایط مقاوم باشند؛ بنا بر این رنگ دریاچه بصورت قرمز دیده می شود.
بر اساس آخرین پایش های صورت گرفته، سطح تراز دریاچه ارومیه امسال ۱۲۷۰.۷۴ بوده که این میزان در مقایسه با مدت زمان پارینه که ۱۲۷۱.۳۴ بود ۶۰ سانتیمتر کاهش داشته است.


کاهش ۳۳۴ کیلومتری سطح دریا ارومیه نسبت سال گذشته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز با اشاره به کاهش ۶۰ سانتیمتری سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل گفته است: وسعت دریاچه ارومیه ۲ هزار و ۲۷۳ کیلومتر مربع است که این میزان در زمان مشابه سال قبل ۳ هزار و ۶۰۷ کیلومترمربع بود که هزار و ۳۳۴ کیلومتر مربع کاهش دارد.
نگرانی شیب تند کاهش سطح تراز ارومیه در سالهای اخیر
این در حالی است که پیش از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت یازدهم، تراز این حوزه آبی سالانه بطور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت. این کاهش شدید آبی در تصویر جدید انتشار یافته فضایی به خوبی قابل لمس است و نگرانی ها از بازگشت باردیگر شرایط بحرانی به دریاچه ارومیه را تشدید می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی کاهش ۲۲ درصدی بارندگی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را از دلیلهای بحران خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان کرده است، در صورتیکه ستاد احیا با اهمیت ترین تدبیر برای احیای دریاچه ارومیه را ساخت سد و تونل آب زاب موسوم به کانی سیب می داند،.
قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو در آئین افتتاح سد کانی سیب اعلام نمود: این سد بعنوان با اهمیت ترین منبع تامین آب پایدار در امتداد احیای دریاچه ارومیه بوده و سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب از این سد در اختیار این دریاچه قرار می گیرد.
سد خاکی کانی سیب، تونل انتقال آب، کانال انتقال آب از خروجی تونل اصلی به سمت دریاچه ارومیه و بند انحرافی بادیناوا را چهار جز اصلی این طرح بزرگ انتقال آب از رودخانه زاب شمرده می شوند که تا آخر سال ۹۷، ۱، ۴۴۰ میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این پروژه هزینه شده بود و در سال ۹۸ نیز ۱۳.۶ میلیون یورو از محل مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و ۱۷ میلیون دلار نیز از محل باقیمانده تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تکمیل آن تخصیص یافت.


زاب آب نرسانده، جان ستاند
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار بود از سال ۱۳۹۴، ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ حال پس از گذشت ۶ سال و اجرای طرح های سازه ای متفاوت و هزینه کرد ۱۱ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه روند معکوسی را در مقابل احیای نشان میدهد و با وجود هزینه کردهای فراوان و مخالفت اغلب کارشناسان حوزه محیط زیست و توسعه پایدار با رویکرد ستاد احیا به چالش دریاچه ارومیه، در راه انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه و ساخت تونل انتقال آب از خردادماه سال جاری مشکلاتی به وجود آمد، در راه حفاری این تونل یک بستر آبرفتی قرار گرفت و روند حفاری کند شد و در صورتیکه سید باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه دولت دوازدهم در آخرین بازدیدش از تونل انتقال آب زاب روند راه اندازی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: مجری برای افتتاح طرح تا اختتام تیر ماه امسال قول مساعد داده است، اما این اتفاق نیفتاد.
پس از گذشت یک ماه از وعده بی سرانجام مسئولان دولت دوازدهم، برای ایجاد یک فضای رسانه ای مثبت از روند احیای دریاچه، مسئولان ستاد احیا تصمیم به برگزاری یک تور خبرنگاری و مثبت نشان دادن روند پروژه داشتند که متأسفانه با بی تدبیری برگزار کنندگان این تور خبری، جان دو خبرنگار از دست رفت و بیش از ۶ خبرنگار به شدت مصدوم شدند. حالا با ورود به نیمه دوم شهریورماه هنوز خبری از افتتاح این تونل نیست.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار بود از سال ۱۳۹۴، ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ حال پس از گذشت ۶ سال و اجرای طرح های سازه ای متفاوت و هزینه کرد ۱۱ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه روند معکوسی را در مقابل احیای نشان میدهد.منبع:

1400/06/20
20:58:31
5.0 / 5
371
تگهای خبر: آب , باد , خاك , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی