مسئولان حادثه اتوبوس خبرنگاران بدون عذرخواهی صندلی هایشان را ترک کردند

مسئولان حادثه اتوبوس خبرنگاران بدون عذرخواهی صندلی هایشان را ترک کردند حیوان خانگی: در حالی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه وسایل شان را از دفاتر خود جمع می کنند و از مناصبشان کنار می روند که نه به خاطر عزل یا استعفا بلکه به خاطر اتمام دوران مسئولیت شان و انتصاب رئیس جدید از ساختمان های اداری این سازمان خارج می شوند؛ بدون عذرخواهی و بدون هیچگونه پاسخگویی در قبال حادثه مرگبار اتوبوس خبرنگارانی که به دعوت همین مسئولان به آذربایجان غربی سفر کرده بودند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، چهارشنبه (۲ تیر ماه ۱۴۰۰) اتوبوس حامل خبرنگاران و عکاسانی که به دعوت از ستاد احیای دریاچه ارومیه برای بازدید از آخرین وضعیت این دریاچه عازم آذربایجان غربی شده بودند در بازگشت از بازدید از پروژه انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه در حوالی نقده واژگون و منجربه از دست رفتن دو خبرنگار جوان - مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست ایسنا و ریحانی یاسینی خبرنگار ایرنا - و مصدوم شدن ۲۱ خبرنگار و عکاس دیگر شد.

حادثه ای که نباید اتفاق می افتاد اما به سبب سهل انگاری مسئولان در هماهنگی این سفر، غم غیر قابل توصیفی بر دل خانواده های آنان، جامعه رسانه ای و محیط زیست کشور نشاند. اگر این اتفاق در هر جای دیگر دنیا رخ می داد دست کم با استعفا یا عزل مسئول یا مسئولان آن همراه بود اما حقا که واژه "مسئول" برازنده هیچ یک از منصب داران سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد دریاچه ارومیه - که مسئول هماهنگی این سفر بودند- نبود چونکه حین سفر و بعد از حادثه، هیچ نشانی از احساس مسئولیت در آنان به چشم نخورد.

فرمانده انتظامی نقده در همان روز حادثه علت این حادثه را نقص فنی و ترمز اتوبوس حامل خبرنگاران عنوان نمود اما شش روز پس از آن پلیس راهور ناجا با صدور اطلاعیه ای بی مبالاتی و قصور مسئولین هماهنگی سفر به سبب عدم تامین وسیله نقلیه مناسب و آشنا نبودن راننده با شرایط راه و جغرافیای منطقه بدون هماهنگی با ادارات در رابطه با ایمنی ترافیک اعلام نمود. در حالی آشنا نبودن راننده اتوبوس با شرایط راه بعنوان یکی از علل وقوع این حادثه عنوان شد که بگفته خبرنگاران بازمانده از این حادثه، ستاد احیای دریاچه ارومیه بدون اطلاع سرنشینان مسیر کوتاه تر اما نامناسبی را برای بازگشت از تونل زاب انتخاب نمود همین طور بنابر اظهارات فرمانده پلیس راه کشور این اتوبوس فاقد صورت وضعیت و متعلق به کارخانه سیمان بود اما کارخانه سیمان با صدور اطلاعیه ای این مساله را رد کرد.

نظر کارشناسی قوه قضاییه نیز دست کم ۵۰ درصد قصور این حادثه را متوجه عوامل و مسئولان مختلف می دانست هرچند در آخرین نظر کارشناسی ارائه شده از طرف هیات سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در حوزه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صدرصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام گردید. این نظر کارشناسی با اعتراض وکلای اولیای دم همراه شده است. آنان در متن اعتراض خود با اشاره به مواد قانونی و مستندات به نقش دستگاه های مختلف همچون ستاد احیای دریاچه ارومیه و اداره محیط زیست استان آذریابجان غربی در هماهنگی سفر، انتخاب اتوبوس موضوع حادثه و اصرار به انتخاب جاده ای نامناسب به رغم اذعان راننده به ناآشنایی با شرایط آن اشاره کرده و خواهان ارجاع به هیئت پنج نفره کارشناسی شده اند.

این حقیقت قابل کتمان نیست که خبرنگاران و عکاسان به دعوت مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه راهی سفر آذربایجان غربی شدند و مراقبت از جان آنها و ایمنی سفر و تامین وسیله نقلیه مناسب و تردد در جاده های ایمن وظیفه این افراد بود ولی آنان حاضر به پذیرش قصور خود نشدند. در حالی هیچ یک از ابعاد ابهامات این حادثه همچون علت نقص فنی در اتوبوسی که گفته شده دارای مدارک معاینه فنی بود، انتخاب مسیر بازگشت نامناسب و شائبه ارتباط میان سازمان محیط زیست با کارخانه سیمان روشن نشده و نسبت به آنها پاسخی داده نشده است که این مسئولان بی مسئولیت هنوز از خانواده داغدار دو خبرنگار فقید ایسنا و ایرنا و خبرنگاران مصدوم این حادثه هیچ عذرخواهی حتی در مقام اقدامی نمادین نکرده اند؛ هرچند عذرخواهی آنان نه مهشاد و نه ریحانه را به آغوش خانواده هایشان بازمی گرداند و نه مرهمی بر داغ از دست دادن دو جوان می شود.

درحالی پیگیری پرونده مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی - خبرنگاران فقید ایسنا و ایرنا - تا مشخص شدن ابعاد مختلف آن و معرفی و مجازات مقصران ادامه دارد که جامعه رسانه ای کشور خواهان رسیدگی و اعلام نظر هرچه زودتر قوه قضاییه به این پرونده است. امید است با انتصاب علی سلاجقه بعنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسیدگی به این پرونده و محاکمه مسئولان حادثه بعنوان یکی از مطالبات جامعه رسانه ای سرعت بگیرد و بر کاهش تصادفات جاده ای که سالانه جان تعداد زیادی از هموطنانمان را می گیرد، نیز موثر و زمینه ای برای تدوین قانون و ضوابطی بمنظور تضمین سلامت خبرنگاران در ماموریت های آینده باشد.

منبع:

1400/07/12
00:01:50
5.0 / 5
629
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی