معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران تاكید كرد

تأثیر فرونشست زمین بر دو بحران زیست محیطی دیگر در تهران

تأثیر فرونشست زمین بر دو بحران زیست محیطی دیگر در تهران این روزها فرونشست زمین، بیابان زایی و گردوغبار نقاط مختلف کشور را تحت تأثیر قرار داده و استان تهران هم از وضعیت در امان نمانده است. فرونشست زمین در دشت های استان تهران در حالی جولان می دهد که معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران می گوید: فرونشست زمین بر دو چالش اساسی زیست محیطی دیگر یعنی بیابان زایی و گرد و غبار هم اثرگذار است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فرونشست زمین که از آن بعنوان «زلزله خاموش» هم یاد می شود حدودا تمام دشت های کشور که آب شیرین زیرزمینی دارند را در معرض خطر جدی قرار داده است. نشست زمین بعنوان یک پدیده بسیار خطرناک ۲۹ استان کشور را درگیر کرده است و بعنوان آخرین و غیرقابل بازگشت ترین مرحله از فرایند بیابان زایی شناخته می شود. این پدیده شامل فروریزش یا نشست رو به پایین سطح زمین است که بیشتر تحت تأثیر فعالیتهای انسانی و براثر برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و کاهش این منابع آبی رخ می دهد.

اعلام اخطار نسبت به فرونشست زمین در شهرها و استانهای مختلف کشور در حالی روزبه روز بیشتر می شود که دشت های جنوب استان تهران هم چند سالی است که براثر برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی با این پدیده دست به گریبان شده است. طبق آمار حدودی هر سال بین ۲۵ سانتی متر در دشت های تهران فرونشست صورت می گیرد و سطح آب در این دشت ها هم از ۴۵ سانتیمتر تا ۱.۵ متر درحال کاهش است و آنطور که مسئولان اعلام نموده اند تهران روزی یک میلی متر گرفتار فرونشست می شود که عدد بسیار زیادی است و همین مبحث اهمیت توجه به چاه های غیر مجاز را نشان داده است.

سید نقی عزیزی - معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران- به ایسنا می گوید: فرونشست زمین که براثر استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی، حفر چاه های غیرمجاز و عدم رعایت الگوی کشت و زرع و پایین بودن راندمان آبیاری اتفاق می افتد، سبب اسفنجی شدن لایه خاک زیرین و فرو رفتن زمین بر اثر وزن لایه های بالایی و در نتیجه کاهش ارتفاع زمین می شود و این وضعیت را میتوان به صورت عینی و واضح در اراضی کشاورزی دارای چاه آب زیر زمینی مشاهده کرد چون دهانه چاه بعد از چند سال استفاده، بالاتر از سطح خاک اطراف قرار می گیرد.

او کاهش آب چاه های کشاورزی و شرب، خشک شدن پوشش گیاهی سطح اراضی، ایجاد درز و ترک در سطح خاک و وارد شدن آسیب به تاسیسات، ریل قطار، جاده، ساختمان ها، شبکه برق و گاز و نفت و... را از مهم ترین نتایج فرونشست زمین عنوان نمود و اظهار داشت: با از بین رفتن پوشش گیاهی سرعت حرکت باد افزوده می شود و قدرت تخریب خاک و در نتیجه بیابان زایی و خیزش گرد و غبار بیشتر می شود.
۲۵ هزار هکتار از اراضی تهران در شرایط بحران فرسایش بادی
عزیزی همینطور به وضعیت بیابان زایی در استان تهران اشاره و اظهار نمود: ۱۰۵ هزار هکتار از اراضی استان تهران بعنوان اراضی بیابانی شناسایی شده است که ۲۵ هزار هکتار از این اراضی در شرایط بحرانی فرسایش بادی هستند که بعنوان کانون های بحرانی شناسایی شده و ۷۵ هزار هکتار هم تحت تأثیر این کانون های بحرانی قرار گرفته اند.

معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران ضمن اشاره به این که بیشترین اراضی بیابانی استان تهران در شهرستان های ملارد، پیشوا، ورامین، ری و پاکدشت واقع شده اند، اضافه کرد: واقع شدن بخش زیادی از سرزمین ایران در عرض جغرافیایی گرم و کم بارش که در طول عمر زمین پتانسیل بیابانی شدن را دارد از علل طبیعی بیابان زایی در استان تهران است اما تغییرات اقلیمی، عدم رعایت آمایش سرزمینی و الگوی کشت، استفاده غیر فنی از اراضی کشاورزی، چرای بی رویه دام در مراتع، از بین بردن پوشش گیاهی مراتع بر اثر شخم و شیار و بوته کنی جهت استفاده های مختلف و توسعه شهرها و روستا و اجرای طرح های عمرانی وسیع همچون عوامل انسانی است که روند بیابان زایی را تشدید می کند.

به گفته عزیزی، اجرای طرح های اصلاحی و احیایی مانند نهال کاری و بوته کاری، افرایش پوشش گیاهی و افزایش ضریب نفوذ آب باران و کاهش روان آب، راه اندازی بادشکن های زنده و غیر زنده در مناطق باد خیز همچون اقداماتی است اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در زمینه مقابله با بیابان زایی انجام داده است اما این اقدامات به تنهایی نمی تواند از اثربخشی لازم برخوردار باشد ازاین رو لازم است راهکارهای دیگری همچون کاهش چرای دام در مراتع حساس و کم پوشش و فرهنگ سازی در جهت کاهش فشار بر اراضی حساس و کم بارش و دارای اقلیم خشک و شکننده در بین آحاد جامعه صورت گیرد. با این وجود اجرای این راهکار ها نیازمند این است که همه از مسئولان عالی رتبه و تصمیم ساز گرفته تا دامداران و بهره برداران، ساکنان بومی و عشایر و بخش خصوصی و تشکل های مردمی با استفاده از توان مالی دولتی با یکدیگر همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، نتایج مطالعات کانون های بحرانی نشان داده است ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به اصطلاح بیابانی کشور تحت تأثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد.
1400/07/15
20:20:04
5.0 / 5
350
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی