در گزارش حیوان خانگی عنوان شد؛

انتقال آب راه حل تاب آوری اصفهان نیست

انتقال آب راه حل تاب آوری اصفهان نیست به گزارش حیوان خانگی رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو اظهار داشت: اصفهان برای تاب آوری، بجای سرمایه گذاری در طرح های انتقال آب، روی ظرفیت های گردشگری و استحصال انرژی خورشیدی برنامه ریزی کند.محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه اصفهان یکی از قطب های راهبردی کشور است، گفت: همه ایرانیان فارغ از این که چه تعلق خاطری به چه قسمتی از کشور داشته باشند برای تاب آوری اصفهان باید تلاش کنند.
وی افزود: اصفهان با بهره گیری از ظرفیت سرمایه های انسانی، منابع طبیعی و زادبوم های کهن و تاریخی- فرهنگی و البته واقعیت های اکولوژیکی منابع آب و خاک این خطه، یک چیدمان توسعه طراحی کند.
رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو اظهار داشت: استقرار صنایعی که تناسبی با توان اکولوژیکی سرزمین ندارد و توسعه اراضی کشاورزی و کشت هایی که مناسب با واقعیت های بوم شناختی اصفهان نیست، در درجه اول به خود این استان و شهر ضربه می زند.
درویش اشاره کرد: اصفهان اگر می خواهد به تاب آوری برسد بجای سرمایه گذاری بر طرح های انتقال آب، برای استحصال انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کند و دراین زمینه پرچمدار انرژی های پاک باشد که مشکل مصرف مازوت را نیز حل می کند. از طرف دیگر نه فقط می توان با انرژی خورشیدی برق مورد نیاز استانها را تامین کرد که امکان صادرات به خارج و درآمدزایی از این نوع انرژی وجود دارد.
وی اضافه کرد: اصفهان می تواند با ایجاد زیرساخت های جذاب تر به توسعه گردشگری طبیعی، فرهنگی و توریسم پزشکی بپردازد همانطور که حالا زیرساخت هایی مانند شهرک سلامت در اصفهان به وجود آمده که در نوع خود بی نظیر است. وجود این ظرفیت ها در اصفهان نشان میدهد که بدون این که بخواهیم منتظر ورود آب از حوضه های داخلی یا آب های مرزی باشیم مشکل اصفهان را می توان حل و فصل کرد، البته اگر مسئولان این استان به این سمت و سو حرکت کنند.
ضرورت ایجاد اتاق فکر نخبگان در اصفهان برای حل معضل آب
رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو اشاره کرد: مسئولان اصفهان تا وقتی که شفاف نباشند و بگویند اعداد و ارقام امنیتی است و نباید کسی بفهمد، کاری درست نمی شود؛ بدین جهت مسئولان این استان در گام نخست باید اتاق فکری ایجاد کنند و به نخبگان اجازه دهند نظرات و صحبت هایشان را بدون خط خوردگی ارائه نمایند و همین طور ضمانت اجرائی را برای اتاق فکر فراهم آورند. که اگر نخبگان به هر علت به هر نتیجه ای رسیدند ملزم به پیاده سازی آن باشند.
درویش همین طور در پاسخ به چرایی ازدیاد آبخیزداری های بالادست سد زاینده رود و ورودی مهندسی شده کمتر از پنج متر مکعب آب بر ثانیه در این سد که حالا به خشکی پایین دست حوضه منجر گردیده است، گفت: هر نوع طرح سازه ای که منجر به توقف آب در سطح زمین شود، خطا است. آبخیزداری یعنی این که ضریب هرزآب را کم کرده و با استقرار پوشش های گیاهی مناسب، آب مجال پیدا کند در سفره های آب زیرزمینی نفوذ کند، خاک کمتر جا به جا شود و تبخیر کم شود ولی در بالادست سد زاینده رود آمدند سدها و حوض های کوچک ایجاد کردند که آب را در سطح زمین نگهداری می کنند و از درون این ها با موتورپمپ آب برداشت می شود که این آبخیزداری نیست و یک نوع عملیات سازه ای افراطی است که زاینده رود گرفتار شده است.
حقابه گاوخونی مقدم بر کشاورزی و صنعت است
وی همین طور بر ضرورت رهاسازی ۱۷۶ میلیون مترمکعب حقابه گاوخونی اصرار کرد و اظهار داشت: اگر این میزان آب را در زاینده رود جاری کنند و اجازه دهند به پایین دست رودخانه و گاوخونی برسد، حوضه زاینده رود از سراب تا پایاب احیا می شود.
رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو افزود: اراده ای که در اصفهان وجود دارد باید تاکید کند که پس از حقابه شرب و مقدم بر کشاورزی و صنعت باید حقابه گاوخونی تامین شود و اگر حقابه تالاب گاوخونی داده شود حقابه زاینده رود تامین شده است.


منبع:

1400/07/18
12:23:53
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آب , پزشك , خاك , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی