مدیركل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها عنوان كرد

تغییر نگاه سازمان جنگلها از تولید علوفه به افزایش پوشش گیاهی و ارتقاء معیشت مرتع داران

تغییر نگاه سازمان جنگلها از تولید علوفه به افزایش پوشش گیاهی و ارتقاء معیشت مرتع داران حیوان خانگی: کرمان مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها و مراتع کشور افزایش پوشش گیاهی و ارتقاء سطح معیشت بهره برداران را رویکرد جدید این سازمان اعلام نمود.


"ترحم بهزاد" قبل از ظهر امروز ۲۰ مهرماه در کارگاه آموزشی با موضوع اصلاحیه شیوه نامه فنی و اجرائی بهره بردارای از مراتع و شرح خدمات تهیه طرح های مرتع داری در کرمان اظهار داشت: بحث تخصیص اراضی در استان کرمان را در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بررسی و برای حل آن تصمیم گیری خواهیم کرد و اهتمام می نماییم تفویض اختیار جهت تسهیل در امور کارها به استان داده شود.
وی از رویکرد جدید سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور سخن به میان آورد و بیان کرد: در گذشته رویکرد سازمان تولید در بخش مرتع تولید علوفه بود اما در رویکرد جدید، باتوجه به بند ۲۰ شیوه نامه اصلاحیه فنی اجرائی و بهره برداری از مراتع کشور دامداران مکلف هستند پس از دو فصل از گرفتن پروانه بهره برداری چرا، مبادرت به تهیه طرح مرتع داری کنند.
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها و مراتع کشور اضافه کرد: پروانه چرای دام یک پروانه موقت است اما طرح مرتع داری یک سند مدونی از مجموعه اقداماتی است که بمنظور مدیریت پایدار مراتع با هدف حفظ، احیاء، اصلاح، توسعه و بهره برداری صحیح و استمرار تولید در محدوده معینی از مراتع در قالب طرح به تصویب سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور یا واحدهای تابعه استانی آن می رسد.
وی با اعلان اینکه رعایت مفاد طرح و اجرای طرح مرتع داری به عهده مجری و ناظران طرح است، اشاره کرد: وسعت کل مراتع استان کرمان ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار است و خوشبختانه در سال قبل ممیزی کل این مراتع به پایان رسیده است.
بهزاد در ادامه اضافه کرد: طی ۴۰ سال اخیر سالانه ۱۴۰ هزار هکتار از مراتع استان کرمان ممیزی می شد اما تنها در سال قبل ۵۸۰ هزار هکتار از مراتع استان ممیزی شدند.
وی افزود: تهیه طرح مرتعداری در استان کرمان در ۴۰ سال اخیر بطور متوسط سالانه ۶۳ هزار هکتار بوده اما پارینه ۹۱۰ هزار هکتار تهیه طرح انجام شده است.
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها و مراتع کشور با بیان این مطلب که عوارض پرداخت شده از تمدید پروانه چرای دام استان کرمان در سال قبل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مصوب بوده است، اظهار نمود: در سال قبل استان کرمان به لحاظ مدیریت و اجرای طرح های مرتعداری رتبه دوم کشور را کسب نمود.
وی تبدیل پروانه چرا به طرح مرتعداری را سیاست سازمان جنگلها و مراتع کشور اعلام نمود و اضافه کرد: برای اجرای این سیاست، کیفیت را فدای کمیت نکردیم.
بهزاد اظهار نمود: در ۴۰ سال اخیر به طور متوسط سالانه ۸۷۶ هزار هکتار تهیه طرح مرتعداری در کشور داشتیم اما سال قبل ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار تهیه طرح مرتعداری داشتیم و ممیزی سالانه یک میلیون ۹۲۰ هزار هکتار بوده این در حالیست که درسال ۱۳۹۹ حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار ممیزی مرتع انجام شده است.
وی افزود: در سال قبل مصوب تمدید عوارض تمدید پروانه چرای دام در کل کشور ۲۰ میلیارد تومان بود اما ما ۲۳ میلیارد و ۸۴۰ میلیون تومان تخصیص تمدید پروانه چرای دام انجام دادیم.
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگلها و مراتع کشور افزود: مصوب بهره مالکانه ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود درحالی که ما حدود ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بهره مالکانه گرفتن کردیم.
وی افزایش پوشش گیاهی، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش نفوذ پذیری خاک و ارتقاء سطح معیشت بهره برداران را از اهداف مهم سازمان جنگلها و مراتع کشور اعلام نمود و اظهار داشت: در سیاست جدید سازمان توسعه گیاهان دارویی، پرورش ماکیان، توسعه گردشگری، بوم گردی و همین طور استفاده از گونه های چند منظوره در محدوده مرتعداری در امتداد بهبود سطح معیشت بهره برداران در نظر گرفته شده است.
برپایه این گزارش در این مراسم قرارداد ۸ طرح مرتعداری مجموعا به مساحت ۴۰ هزار هکتار در شهرستان های سیرجان، کرمان و رفسنجان به مجریان طرح های مرتعداری اهدا گردید.
منبع:

1400/07/21
10:40:06
5.0 / 5
951
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی