هشدارهای نماینده چابهار نسبت به جدی گرفتن حکمرانی آب در کشور

هشدارهای نماینده چابهار نسبت به جدی گرفتن حکمرانی آب در کشور عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با بیان اینکه برای مقابله با تبعات خشکسالی در این شرایط اقلیمی خاص هیچ راهی جز شیرین کردن آب دریا نداریم، اظهار داشت: سهم ایران از آب شیرین کن های خلیج فارس و دریای عمان تنها دو درصد است.


معین الدین سعیدی در گفت و گو با ایسنا در مورد بحران خشکسالی در کشور اظهار نمود: ما در فلات ایران، اقلیم خشک و نیمه خشک داریم. راه کارهای محیط زیستی ما باید مناسب با شرایط اقلیمی ما باشد. دنیا به سمت شیرین کردن آب دریا رفته است. ۶۰ درصد آب شیرین کن های کشورهای دنیا در دریای خزر و خیلج فارس است. سهم ایران از این آب شیرین کن ها تنها دو درصد است.
وی با استناد به قانون برنامه ششم توسعه اظهار داشت: این قانون مواردی را بر عهده وزارت نیرو گذاشته است. ماده ۳۶ این قانون به این وزارت خانه تاکید می کند که برای شیرین کردن آب دریا در زمینه خلیج فارس و دریای عمان تلاش کند.

ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت دیپلماسی آب
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با اعلان اینکه برای مقابله با تبعات خشکلسالی در این شرایط اقلیمی خاص هیچ راهی جز شیرین کردن آب دریا نداریم، اظهار داشت: البته باید بحث دیپلماسی آب را نیز فعال نماییم. افغانستان، ترکیه و عراق کشورهایی هستند که می توانیم به آنها فکر نماییم. کشور افغانستان مدتی پیش ورود آب به سیستان کاملا قطع کرده است. بدین سبب در کنار استفاده از آب شیرین کن ها، باید به شکل حداکثری از ظرفیت های دیپلماسی آب استفاده نمائیم. هماهنگی وزارت نیرو، وزارت امور خارجه و سازمان محیط زیست در این ماجرا بسیار موثر است.
سعیدی همین طور به ضرورت اصلاح الگوی کشت اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله بسیار حائز اهمیت می باشد. ما در زمینه سیستان و بلوچستان که هندوستان کوچک است، خیلی از محصولات را به عمل می آوریم. ما درختان مقاوم به آب داریم. مثل درختان «چیکو» و «کُنار» که متأسفانه توجهی به آن نمی گردد.

ضرباهنگ تبدیل شدن بحران آب به فاجعه آب
نماینده مردم چابهار در مجلس در آخر نسبت به مسئله حکمرانی آب در کشور ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: خیلی از مجتمع های آبرسانی که در جنوب کشور تعریف شده اند، راه اندازی نشده اند. هنوز شاهد تأسیس سد بدون تعریف خطوط انتقال آب آشامیدنی و کشاورزی هستیم. این پدیده ها نشاندهنده عملکرد منفی در زمینه حکمرانی آب است. چالش آینده بشر، چالش آب است. مقام معظم رهبری موضوع آب را در کنار چالش جمعیت و حاشیه نشینی مطرح کرده اند. بدین سبب اگر جلوی دامنه های این بحران گرفته نشود، بدل به فاجعه خواهد شد. یکی از این فجایع، چالش های امنیتی است. پس باید به قید فوریت در حوزه اصلاح حکمرانی آب اقداماتی انجام دهیم.
1400/07/28
09:19:43
5.0 / 5
328
تگهای خبر: آب , اقلیم , درخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی