به مناسبت روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی؛

تاثیر تغییرات اقلیمی بر تشدید خشکسالی و تنش آبی در کشور

تاثیر تغییرات اقلیمی بر تشدید خشکسالی و تنش آبی در کشور به گزارش حیوان خانگی افزایش مصرف سوخت های فسیلی توسط بشر بخصوص ‍‍پس از انقلاب صنعتی، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و در نهایت تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی و حالا مقابله با این پدیده به یکی از مهم ترین دغدغه ها در سطح جهان تبدیل گشته است. رئیس گروه تغییر اقلیم مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تغییر آب و هوا یکی از مهم ترین معضلات کشور ما است که می تواند سبب تشدید خشکسالی و تنش آبی شود ازاین رو لازم است دراین زمینه برنامه ریزی های جدی در سطح ملی صورت گیرد.سیده الهام عزیزی در گفت و گو با ایسنا همزمان با روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی (۲۴ اکتبر) ضمن اشاره به این که تغییر آب و هوا یکی از با اهمیت ترین معضلات کشور ما است که تغییرات محسوسی را در منابع آبی، میزان تقاضا برای انرژی، تولیدات کشاورزی و نواحی ساحلی سبب خواهد شد، اظهارکرد: برمبنای تحقیقات و ارزیابی های انجام شده در طرح «توانمندسازی تغییر آب و هوا» تحت نظر کنوانسیون تغییر آب و هوای سازمان ملل متحد و با بهره گیری از سناریوهای مطرح شده توسط «هیئت بین دولتی تغییر اقلیم» (IPCC)، اگر میزان غلظت دی اکسید کربن تا سال ۲۱۰۰ دو برابر شود، دمای متوسط ایران به میزان ۱.۵ تا ۴.۵ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

وی با اعلان اینکه کارشناسان ۹۵ درصد علت اصلی تغییر اقلیم را ناشی از کارهای انسانی مانند افزایش استفاده از سوخت های فسیلی و افزایش گاز دی اکسید کربن می دانند، اظهار داشت: تعدادی از گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن بوسیله احتراق سوخت های هیدروکربوری و فعالیت جامعه بشری در فضا پراکنده و برخی دیگر مانند گازهای ترکیبات فلوری منحصرا از کارهای بشری تولید می شود. متان از دیگر گازهایی است که بر درجه حرارت محیط اثر می گذارد و جزو گازهای گلخانه ای به شمار می آید. متان طی پروسه تولید زغال سنگ، نفت و گاز آزاد می شود. از منابعی نظیر فضولات زنده حیوانی و دورریز کشاورزی نیز منتشر و با فساد و پوسیدن زباله های ارگانیک هم در فضا پراکنده می شود. از دیگر گازهای گلخانه ای می توان از «اکسید نیتروژن» که از کارهای بخش های حمل و نقل، کشاورزی و صنعتی آزاد می شوند، نام برد.

به گفته عزیزی، جوامع امروزی گرفتار روزمرگی شده اند و همچون ماشین از بامداد تا شب مشغول فعالیت هستند، غافل از این که با برخی کارهای غیراصولی و خودخواهانه خود در توازن طبیعت اختلال ایجاد می کنند. تغییر الگوی دمایی، بالا آمدن سطح آب دریاها، تخریب نواحی ساحلی، از میان رفتن محصولات کشاورزی و غذایی، تخریب جنگلها، کاهش منابع آب شیرین، تغییرات آب و هوای منطقه ای در عرض های بالا و نیمکره شمالی، تغییر در میزان بارش باران و جهت وزش باد، افزایش بلایای طبیعی مثل طوفان گردباد و سیل، تشدید خشکسالی و توسعه مناطق بیابانی، افزایش آلودگی هوا در بعضی مناطق بر اثر افزایش بادهای گرم و اثر احتمالی بر گسترش بیماری هایی نظیر مالاریا برخی نتایج شناخته شده ناشی از تغییرات اقلیمی هستند.

وی همین طور اشاره کرد: به عقیده خیلی از دانشمندان، گرمایش جهانی ناشی از تغییرات اقلیمی یکی از بزرگترین چالش های قرن بیست و یکم است. این پدیده دارای اثرات بسیار مخرب در کل جهان خصوصاً برای کشورهای درحال توسعه از لحاظ اقتصادی و کشورهای واقع در عرض میانی جهانی و کمربند خشک است؛ به نحوی که تهدیدی برای منابع حیاتی آب و امنیت غذایی شمرده می شود و بروز پدیده های حدی مانند سیل و خشکسالی را به دنبال خواهد داشت که سبب به وجود آمدن تعارضات محلی، منطقه ای و بین المللی همین طور مهاجرت های گسترده اکولوژیک می شود.

بنا بر اظهارات رئیس گروه تغییر اقلیم مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست، درپی افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و تغییرات در سیستم آب و هوایی کره زمین که منجر به افزایش میانگین دمای کره زمین در قرن و بیست و یکم به میزان ۰.۶ درجه سانتیگراد شده است، دولت ها چارچوب کنوانسیون تغییر آب و هوای سازمان ملل متحد را در سال ۱۹۹۲ جهت تثبیت غلظت گازهای گلخانه ای به میزانی که از تداخل خطرناک کارهای انسان با سیستم اقلیم پیشگیری کند، در ریو دوژانیرو در برزیل پذیرفتند. قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون در سال ۱۳۷۵( ۱۹۹۶) به تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان رسید.

وی افزود: در سال ۱۹۹۷ در سومین اجلاس کنوانسیون تغییر آب و هوای سازمان ملل متحد در کیوتوی ژاپن پروتکل الحاقی کنوانسیون تحت عنوان «پروتکل کیوتو» در مورد تعهدات کشورهای صنعتی تنظیم شد که طبق آن کشورهای صنعتی عضو پیوست ۱ کنوانسیون متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان پنج درصد زیر سطح انتشار در سال ۱۹۹۰ در دوره زمانی بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ شدند. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز از سال ۲۰۰۵ به عضویت پروتکل کیوتو در آمده است اما با توجه به این که روند انتشار گازهای گلخانه ای همچنان در جهان رو به افزایش بود و مکانیزم های مالی پیش بینی شده در پروتکل کیوتو پاسخگوی شرایط حاضر نبود و دنیا همچنان با معضل افزایش دما و نتایج ناشی از تغییراقلیم مواجه بود بدین سبب در سال ۲۰۱۵ توافقنامه پاریس برای راهبردهای آینده موضوع تغییر اقلیم شکل گرفت که کشور ما تا حالا به این توافقنامه نپیوسته است.
ایران جزو ۱۰ کشور اول در انتشار گازهای گلخانه ای
رییس گروه تغییر اقلیم مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که طبق آخرین گزارش های منابع معتبر جهانی، ایران به لحاظ میزان انتشار گازهای گلخانه ای جزو ۱۰ کشور اول است، اشاره کرد: این مساله نشان دهنده لزوم برنامه ریزی های جدی در سطح ملی است؛ هرچند که تغییرات اقلیم حد و مرز سیاسی و جغرافیایی نمی شناسد و تغییری جهانی شمرده می شود که تمام کره زمین درگیر آن و راه حل مقابله یا سازگاری با تغییرات اقلیم اصلاح کارهای انسانی است.

عزیزی در آخر به نقشی که مردم می توانند در مقابله با تغییرات اقلیمی ایفا کنند، اشاره نمود و اظهار داشت: آگاهی بخشی به مردم برای رفتار درست، منطقی و دلسوزانه با طبیعت دارای نقش مهمی در پیش گیری از خطرهای ناشی از تغییرات اقلیم است. مردم می توانند بوسیله اقداماتی همچون صرفه جویی در مصرف آب و انرژی، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، خرید محصولات غذایی با کمترین بسته بندی، کاهش مصرف آب در بخش آبیاری و کشاورزی، کاهش حجم پسماند بوسیله مصرف بهینه و بازیافت و... در جهت مقابله یا سازگاری با شرایط اقلیمی گام بردارند.

منبع:

1400/08/02
12:33:53
5.0 / 5
353
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی