سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور

بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور سازمان هواشناسی ضمن اشاره به بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور تا یکشنبه (۹ آبان ) نسبت به احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی اخطار داد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ آورده است: بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف جمعه (۷ آبان ماه) برای استانهای ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، قزوین، همدان، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و شمال خوزستان، شنبه (۸ آبان ماه) برای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، قزوین، البرز، لرستان، مرکزی، همدان، غرب مازندران، شمال خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، قم و تهران و یکشنبه (۹ آبان ماه) برای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، قزوین، البرز و تهران پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها بخصوص در گذرگاه های کوهستانی، کاهش دید و احتمال تاخیر در پروازها وجود دارد ازاین رو احتیاط در تردد و توقف حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی سفارش می شود.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ دیگری ضمن اشاره به وقوع رگبار و رعد و برق در بعضی استان ها نسبت به وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی و دام ها اخطار می دهد. در این شرایط جوی صاحبان مزارع و باغات رعایت اصول فنی و بسته بندی مناسب در برداشت و حمل مزارع پیاز و سیب زمینی در استان آذربایجان شرقی، آماده سازی زمین و کشت کلزا با عنایت به فرصت محدود باقیمانده در منطقه طارم، خودداری از آبیاری مزارع ذرت استان خوزستان، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با عنایت به بارش ها، خودداری از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها، استقامت سازه های باغی در مقابل وزش باد شدید، انجام آبیاری در خاک های شور پس از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف را در دستور کار قرار دهند.

استحکام و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل وزش باد، کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت، جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام بارش و باد از سفارش های ارائه شده به سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار است. صاحبان سالن های مرغداری و دامداری خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، پیشگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها، صاحبان استخرهای پرورش ماهی پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با عنایت به روان آب و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها، خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی، کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به علت ابرناکی و تنظیم دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها با عنایت به رخداد بارندگی را مد نظر قرار دهند.

سازمان هواشناسی نسبت به خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها با عنایت به وقوع بارش ها‏، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش و وزش باد و خودداری از چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش سفارش می کند.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/08/06
13:13:20
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آب , باد , پرورش , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی