درنشست تخصصی فعالان محیط زیست با رئیس جمهور بیان شد؛

کمتر از ۵۰ درصد سیاست های ابلاغی رهبری محقق شده است

کمتر از ۵۰ درصد سیاست های ابلاغی رهبری محقق شده است به گزارش حیوان خانگی یک پیشکسوت محیط زیست از عدم اجرای مناسب سیاست های ابلاغی رهبری به علت ضعف جایگاه محیط زیست در کشور سخن گفت و تصریح کرد که تنها ۴۷ درصد از این سیاست ها طی ۶ سال اجرایی شده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، بامداد امروز نشست تخصصی و فعالان محیط زیست با رئیس جمهور به منظور بررسی تحقق سیاست های کلی محیط برگزار شد.
علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست در ابتدای این نشست به تشریح نگاههای سازمان محیط زیستی مبتنی بر ابلاغیه ۱۵ گانه مقام معظم رهبری پرداخت و اظهار داشت: هر چند طی ۶ سال قبل به تدوین آیین نامه ها در اینباره پرداخته ایم اما به صورت کلی در انجام سیاست ها موفق نبوده ایم و این مساله نشانگر این است که ساختار سازمان نشانگر یک دگردیسی عمیق است.
وی افزود: سازمان محیط زیست ۱۴۶ شهید و ۳۷۴ جانباز تقدیم محیط زیست کرده است اما می تواند با استفاده از فناوری ها و شرکتهای دانش بنیان خیلی از این مسائل پایش و تعداد تلفات ما کمتر شود.
رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: قوانین جدید می طلبد که ساختار سازمان تغییر کند چون حقوق محیط زیست در شرایط مناسبی نیست و در عرصه دیپلماسی بین المللی هم گرفتار مشکلاتی هستیم.
وی از تعیین تکلیف برای ۲۳ دستگاه کشور در حیطه قانون هوای پاک اشاره نمود و اظهار داشت: تکالیف این دستگاه ها احصا شده اما درصد پیشرفت ها پایین است.
به گفته رئیس سازمان محیط زیست در مباحث دیپلماسی محیط زیست و آب، ظرفیت های خوبی داریم و حضور در مجامع بین المللی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
وی همینطور حضور مجموعه سمن ها در کنار محیط زیست را مؤثر عنوان نمود و افزود: ما در آلاینده های جوی ۴ تا ۵ درصد کاهش داشته ایم و بزودی هم کاهش قابل توجهی در این حوزه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: وضعیت اجرایی ابلاغیه رهبری در سازمان محیط زیست مناسب نمی باشد و با تغییر انسانی و ساختار مبتنی بر اهداف این سازمان می توانیم به اجرایی شدن آن کمک نماییم.
در ادامه مجید مخدوم پیشکسوت حوزه محیط زیست ضمن اشاره به این که از میان ۱۵ بند سیاست های ابلاغی رهبری در حوزه محیط زیست تنها ۴۷ درصد آن طی ۶ سال قبل اجرایی شده است اضافه کرد: متولی این کار طبق ابلاغیه، سازمان محیط زیست است که از وظایفش عدول کرده است.
وی به تشریح علل عدم اجرایی شدن این سیاست ها پرداخت و اظهار داشت: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست باید وزرای متخطی را به رئیس جمهور و مجلس معرفی نماید و در واقع باید قدرتی داشته باشد که هم اکنون ندارد.
این پیشکسوت اظهار داشت: هم اکنون ۵۸ سازمان در کشور در حوزه محیط زیست درگیر هستند و من برای حل این مشکل پیشنهاد تشکیل سازمان مدیریت سرزمین را در سه فاز ۵ ساله داده ام که آخرین گام آن ادغام سازمان برنامه و بودجه در این سازمان خواهد بود.
مخدوم اظهار داشت: برای رسیدن به اهداف این سیاست ها باید به رئیس سازمان محیط زیست و سازمان زیرمجموعه اش قدرتی بدهیم که جلوی خلافکاران را بگیرد و یا سازمان مدیریت سرزمین را راه بیاندازیم.
در ادامه این نشست، مبرقعی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به مساله انتقال آب و سدسازی اشاره داشت و اظهار داشت: ایران ۶ حوزه آبریز اصلی دارد که ۵ حوزه از این مجموعه حوزه ها در مرزهای ایران است و تنها یک مجموعه در فلات مرکزی واقع شده است. بنابراین با رؤیای انتقال آب از حوزه های ۵ گانه به فلات مرکزی مواجه ایم که به اثرات این انتقال آب در مبدا، مسیر و مقصد توجه نمی گردد.
این استاد دانشگاه عدم توجه به قابلیت های سرزمینی را باعث پیگیری پروژه های انتقال آب دانست و اظهار داشت: انتقال آب خزر به سمنان که در سالهای اخیر مطرح شده و مقرر است ۷ متر مکعب در ثانیه آب را از شمال کشور به سمنان منتقل کند اثرات زیست محیطی همچون تولید گازهای گلخانه ای خواهد داشت که برنامه ریزی خاصی برای ساماندهی آن صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: این در شرایطی است که ۸۶ درصد آب های زیرزمینی سمنان برای کشاورزی مصرف می شود و تنها ۱۸ درصد آبیاری مزارع در این استان هوشمند شده است.
مبرقعی ضمن اشاره به این که مقام معظم رهبری سال جاری را سال مانع زدایی از تولید نامگذاری کرده اند، عنوان کرد: عدم توجه به قابلیت های بیرون از حوزه ها و وابستگی به منابع آبی، خود نوعی مانع تراشی برای تولید است.
این استاد دانشگاه ارزیابی راهبری محیط زیست را مبحث مغفول مانده سیاست های کلی محیط زیست و برنامه پنجم توسعه برشمرد.
محمد یزدی از معاونان سابق سازمان محیط زیست و استاد دانشگاه شهید بهشتی هم در این نشست تغییر نگاه ارکان حاکمیت به محیط زیست را بعنوان مؤلفه قدرت و امنیت حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: اگر این مؤلفه اتفاق بیافتد امکانات، تجهیزات و بودجه در این عرصه تغییر می کند.
وی غفلت از ۷۰۰ کیلومتر ساحل مکران را ناراحت کننده دانست و اظهار داشت: ایجاد دو نیروگاه بزرگ در این ساحل می تواند این منطقه را احیا کند.
یزدی پیشنهاد ایجاد سازمان مدیریت پسماند را داد و عنوان کرد: مدیریت پسماند با امکانات فعلی ممکن نیست در حالیکه پسماند یک منبع اقتصادی بزرگ به شمار می آید.
این استاد دانشگاه چاره قطعی گاز و برق در کشور را از محل صرفه جویی سوخت و توزیع پنل های خورشیدی دانست و اظهار داشت: دو سوم آلودگی کلان شهرها با اجرایی شدن طرح اسقاط خودرو های فرسوده و انتقال جرایم محیط زیستی صنایع به سازمان محیط زیست حل خواهد شد.

گلزاری استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه روزانه ۵۰ هزار تن پسماند شهری که تولید کننده یک میلیون لیتر شیرابه هستند در کشور تولید می شود، اظهار داشت: این حجم از تولید پسماند و شیرابه هم آب را آلوده می کند هم به تنوع زیستی کشور صدمه می زند. در کنار این معضل، هر ساله ۳۰ هزار میلیارد به کشور از لحاظ منابع درآمدی خسارت وارد می شود.
وی اضافه کرد: ما هم اکنون ۸۰ درصد از پسماند کشور را دفن می نماییم و اگر تفکیک پسماند داشته باشیم ۳ تا ۵ میلیارد دلار به کشور تزریق بودجه خواهیم داشت و برای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می شود.
گلزاری، وزارت صمت، نفت و نیرو را در وضعیت پسماند موجود دخیل دانست و اظهار داشت: باید شرکت مادر تخصصی مدیریت پسماند با حکمرانی ثابت داشته باشیم.
اصغر عبدلی استاد دانشگاه شهید بهشتی با انتقاد از این که دولت قبلی خویش را مدعی محیط زیست و محیط زیستی ترین دولت می خواند اما عملکرد نامناسبی داشت اظهار داشت: می خواستند با کمک مواد شیمیایی و سرطان زا به نظر خودشان تالاب انزلی را احیا کنند که با ورود قاطعانه شما (رئیس قوه قضائیه) و ایستادگی دادستان انزلی و مشاوره دانشگاهیان جلوی این فاجعه گرفته شد که می توانست حیات خیلی از تالاب های کشور را به خطر بیاندازد.
وی مساله صید ترال در خلیج فارس و دریای عمان را خطرناک عنوان نمود و اظهار داشت: این صید نامطلوب دهه ها است در بطن دولت شکست گرفته و معیشت صدها صیاد بومی را تحت تاثیر قرار داده است. شما در زمان ریاست تان در قوه قضاییه به خوبی به این مساله ورود پیدا کردید و به کمک فراکسیون محیط زیست مجلس توانستید به مدت دو سال این نوع صید را متوقف کنید اما فشارهای خیلی از سوی گروههای مختلف بر ما وارد شده است.
وی اضافه کرد: ترال داران معتقدند ۲ هزار نفر با توقف صید ترال بیکار می شوند و ما پیشنهاداتی را برای جایگزین روش صید در آب های دور اقیانوسی داده ایم اما از سوی سازمان شیلات تلاشی برای اجرای آن دیده نمی گردد. همینطور دستورالعمل ناقصی جهت راه اندازی صید ترال از جانب سازمان محیط زیست ابلاغ گردیده و وزارت جهاد کشاورزی هم در صدد راه اندازی مجدد آن است.
حسین زاده استاد دانشگاه علم و صنعت ضمن اشاره به کاهش بارندگی ها و افزایش جمعیت در کشور همینطور توسعه نیاز شرب، صنعت و کشاورزی اظهار داشت: نیاز حقابه محیط زیستی در این میان قربانی شده و در سالهای اخیر حقابه محیط زیست از سوی سازمان محیط زیست پیگیری نشده است. ۲۰ درصد تالاب ها که قرار بود طبق برنامه ششم احیا شود نه تنها احیا نشده که تبدیل به کانون ریزگردها شده اند.
وی خواهان افزایش حیطه اختیارات سازمان محیط زیست در بخش منابع آبی شد و اظهار داشت: میتوان در برنامه هفتم این مساله را مد نظر قرار داد.
وی بازچرخانی آب را یکی از مهم ترین نیازهای حال حاضر کشور عنوان نمود و اظهار داشت: در خیلی از شهرها ما احتیاج به توسعه شبکه فاضلاب نداریم بلکه می توانیم از ظرفیت خودپالایی خاک استفاده نماییم.
آریامنش استاد دانشگاه پیام نور، چالش های محیط زیستی کشور را ناشی از عدم اجرایی شدن آمایش سرزمینی عنوان نمود و اظهار داشت: نوع حکمرانی موجود و بی توجهی به منابع طبیعی موجود برای ما چالش برانگیز شده است.
مریم لاریجانی دیگر استاد دانشگاه پیام نور بخشی از مشکلات محیط زیست را به عدم فرهنگ سازی محیط زیست مرتبط دانست و اظهار داشت: نیازمند استفاده از ابزار آموزش محیط زیست هستیم تا با تغییر در نگرش ها و ایجاد حساسیت های محیط زیستی به تغییر رفتار در این عرصه کمک نماییم.
حجت میان آبادی استاد دانشگاه تربیت مدرس دو محور دیپلماسی و سیاستگذاری محیط زیست را بعنوان حقوق عامه مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در مساله دیپلماسی دهه های گذشته غفلت جدی شده که نتیجه آن ایجاد سد ایلیسو در ترکیه و سد کمال خان در افغانستان بوده است.
وی اظهار داشت: ما در حوزه دیپلماسی محیط زیست واکنشگرا عمل کرده ایم و باید به سمت کنشگرایی پیش برویم.
وی در مورد مساله سیاست گذاری حوزه محیط زیست هم اظهار داشت: در چند دهه گذشته به صورت تلاش و خطا مدیریت انجام شده و عمده چالش های امروز محیط زیست ناشی از این رویکرد است که باید در دولت سیزدهم این رویکرد تغییر کند و به جای تمرکز بر روی ابعاد فنی و مهندسی به ابعاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی محیط زیست دقت کنیم.
محمدصابر باغ خانی پور مدیرعامل اندیشکده ماکا هم ابرچالش محیط زیست را نحوه حکمرانی غلط و عدم آمایش سرزمین عنوان نمود و اضافه کرد: نگاه مسؤلان به محیط زیست کلیشه ای و نگاه جامعه فعالان این حوزه فانتزی است. در حالیکه باید نگاه عمیق اکوسیستمی به محیط زیست داشته باشیم که حاصل آن عدالت محیط زیستی خواهد بود.
وی ساختار سازمان محیط زیست را غلط و متناسب با رسالت های آن ندانست و اظهار داشت: ساختاری با مدیریتی یکپارچه می تواند کمک کننده باشد که مدیریت آب و آبخیزداری را هم پوشش دهد.
داوری فعال محیط زیست به جایگاه کاداستر در حل معضلات محیط زیستی اشاره نمود و اظهار داشت: با اجرایی شدن کاداستر، مدیریت آمایش سرزمین، جلوگیری از زمین خواری و اختلافات ملکی اتفاق خواهد افتاد.
امید عزت پور هم بعنوان نماینده محیط بانان کشور به فرسودگی ناوگان حمل و نقلی محیط بانی و نیاز این یگان به هزار دستگاه خودرو دوکابین و موتور سیکلت اشاره نمود و اظهار داشت: برای حفظ جان محیط بانان و رصد وضعیت محیط زیست کشور نیازمند تغییر رویکرد سنتی حفاظت به سمت رویکرد نوین و کاهش برخوردهای فیزیکی با متخلفان هستیم.

1400/08/29
20:29:46
5.0 / 5
378
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی