رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

۱۵هزار هکتاراز تالاب میانکاله خشک شد

۱۵هزار هکتاراز تالاب میانکاله خشک شد رییس سازمان حفاظت محیط زیست از میانکاله بعنوان یک گنجینه طبیعی منحصربفرد یاد کرد و اظهار داشت: 15 هزار هکتار از این تالاب تا حالا خشک شده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، علی سلاجقه عصر پنجشنبه در بازدید از پناهگاه حیات وحش میانکاله از این ذخیره گاه زیست کره بعنوان یکی از ذخایر جانوری، آبی و خاکی برجسته و منحصربفرد یاد کرد و اظهار داشت: جنبه های مختلف اقتصادی، توریستی و گونه های کمیاب آن می طلبد تا به میانکاله توجه ویژه شود.
وی اضافه کرد: تالاب میانکاله متأثر از تغییر اقلیم و خشکسالی است و روند عقب نشینی دریای خزر نشان میدهد این روند طی سال های آتی ادامه دارد و خشکی زایی خلیج و خشکسالی سبب کاهش ورودی های آب می شود.
وی از تالاب میانکاله بعنوان گنجینه یاد کرد و اظهار داشت: ۱۵ هزار هکتار از تالاب میانکاله تبدیل به اراضی خشک شد و باید نگاه استانی و ملی به تالاب شود.
سلاجقه با اشاره به تهیه طرح جامع میانکاله اظهار داشت: محیط زیست درحال پیگیری این طرح از طرف دستگاه های مختلف است و تغییر کاربری ها، تعرض، ورودی آب و غیره در این طرح مدنظر قرار گرفته است و باید به این تالاب توجه ملی شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اشاره کرد: همین طور باید به حق آبه تالاب در سطح کم آبی، میان آبی و پر آبی توجه گردد و آب منطقه ای موظف است حق آبه تالاب را تامین کند تا تالاب به روزهای اوج خود برگردد.
وی درباره آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: در این زمینه به تالاب میانکاله بصورت ویژه نگریسته شده است برای اینکه پرندگان مهاجر زیادی از سیبری و دیگر مناطق وارد میانکاله شدند و پرندگان رصد می شوند تا مشکلی برایشان ایجاد نشود.
سلاجقه درباره دلیلهای مرگ فوک های خزری نیز اضافه کرد: فوک تنها پستاندار دریایی بشمار می رود و تا آنجا که تحقیق کردم بیشترین فرضیه مربوط به مانورهای نظامی در سطح خزر و کشورهای همسایه است برای اینکه بیماری دیده نشده است.
معاون رییس جمهور با اشاره به سوختن مازوت در نیروگاه نکا اظهار داشت: وزارت نفت باید بحث آلایندگی را رفع کند و ایستگاه های پالایش آلودگی در مناطق مختلف استان نصب می شود.
وی درباره کم آب شدن سدهای شمال کشور نیز اظهار داشت: آب مشکل اصلی کشور و دنیا است و بارش هایی صورت گرفته ناچیز بوده و باید از جنبه محیط زیستی بررسی شود تا راه اندازی سد لازم است یا خیر.
ساجقه با اشاره وقوع بیماری بوتولیسم و مرگ پرندگان طی دوسال گذشته خشک شدن تالاب را دلیل آن بیان کرد و اظهار داشت: خشکسالی سبب بروز بیماریهای نهفته می شود و امیدواریم امسال شاهد چنین بیماری نباشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اطفای حریق در میانکاله را امری مهم دانست و اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی های جدید و راه اندازی ایستگاه هوشمند سبب می شود تا مناطق حفاظت شده و حیات وحش را پایش نماییم.
وی با اشاره به دلیلهای انسانی وقوع برخی آتش سوزی ها اظهار داشت: در حوزه تجهیز امکانات میانکاله نیز تلاش خواهیم کرد.

1400/09/05
13:40:10
5.0 / 5
441
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی