معاون سیاسی، امنیتی استاندار اصفهان:

تشکل های محیط زیستی و رسانه ها درباره آلودگی هوا مطالبه گر باشند

تشکل های محیط زیستی و رسانه ها درباره آلودگی هوا مطالبه گر باشند به گزارش حیوان خانگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان اظهار داشت: فعال کردن تشکل های مردم نهاد و رسانه ها در زمینه آلودگی هوا ضروریست و باید به مطالبه گری بپردازند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، محمدرضا جانثاری بعدازظهر دوشنبه در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، زنان و خانواده که در سالن اجتماعات استانداری اصفهان برگزار شد، با اعلان اینکه هم صدایی بین همه بخش ها برای رفع اشکال آلودگی هوای اصفهان ضروری می باشد، گفت: اگر احساس کردیم مسئولی دراین زمینه با سیاست های استان، هماهنگ نیست با او برخورد می شود.
او با تاکید بر این که هم صدایی در پیگیری مشکل آلودگی هوای اصفهان بسیار مهمست و ما به هیچ عنوان، دروغ یا بی توجهی دراین زمینه را تحمل نمی نماییم، اظهار داشت: فعال کردن تشکل های مردم نهاد و رسانه ها دراین زمینه لازم است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان افزود: تشکل های زیادی در حوزه محیط زیست مجوز فعالیت گرفته اند اما پرسش ما این است که این روزها، بیشتر آنها کجا هستند درحالی که باید به مطالبه گری بپردازند و رسانه ها نیز مطالبه ها و راه حل ها را مطرح و بر آنها تاکید کنند.
جان نثاری با اعلان اینکه مطالب رسانه ها به شکلی نباشد که برای مردم التهاب آور باشد بلکه بیشتر بر مطالبه گری تاکید داشته باشند، اشاره کرد: ما از همه ظرفیت های موجود در حوزه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای رفع آلودگی هوا استفاده نکردیم، بدین جهت لازم است این مباحث در مراسم مختلف مانند نماز جمعه نیز مطرح شود.
او با اعلان اینکه لازم است بایدها و نبایدها و وظایف ۲۲ دستگاه اجرائی در رابطه با قانون هوای پاک و متناسب با شرایط روز توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان احصا و ابلاغ شود، گفت: این اداره بعد از تعیین وظایف هر یک از دستگاه های اجرائی، باید آنها را اولویت بندی و استانداری اصفهان آنها را پیگیری کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با اشاره به این که بعد از ابلاغ وظایف و اولویت ها باید پیوست مربوطه برای راه حل ها و برنامه زمانبندی شده توسط هریک از دستگاه های اجرائی ارائه شود، افزود: بعد از ابلاغ این وظایف، استانداری به برنامه ها و عملکرد هر یک از این دستگاهها رسیدگی و بررسی می کند که مشکلات آنها برای انجام این وظایف چیست.
او با اشاره به این که همه مشکلات فقط مربوط به بودجه و اعتبار نیست، اشاره کرد: این مساله نیازمند همت، جدیت، پشتکار و یکصدایی است.
معاون استاندار اصفهان با تاکید بر این که ما وارث نابسامانی ها در این بخش هستیم، اشاره کرد: لازم است برای توقف پیشرفت نابسامانی های موجود اصرار داشته باشیم که این کار نیازمند مطالبه گری جدی است.
جان نثاری با اشاره به این که ما امروز با ۲ مساله مهم آب و هوا در استان مواجه هستیم، اشاره کرد: نقاطی که باید برای رفع آلودگی هوا، توقف آنی شود را به ما اعلام کنید تا در دستور کار مدیریت استان قرار گیرد تا از این پس، روند کارها سالم طی شود.
آلودگی هوا ایستگاه های ورزشی شبانه را به تعطیلی کشاند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان با اعلان اینکه دانشگاه علوم پزشکی نیز باید آثار آلودگی هوا بر روی سلامت جسمی و روحی و روانی مردم را بررسی و گزارش کند، اظهار داشت: اداره کل ورزش و جوانان استان و شهرداری اصفهان نیز باید تأثیر آلودگی هوا بر روی نشاط اجتماعی را گزارش کنند.
در ادامه سیدمحمد طباطبایی مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به این که در مواقع آلودگی هوا، بهترین بستر برای ورزش، سالن های سرپوشیده است، گفت: آلودگی هوای اصفهان، ایستگاه های ورزشی شبانه را نیز به سبب بالا بودن فاکتورهای آلایندگی به تعطیلی کشانده است.
۱۶ واحد آلاینده در یک ماه گذشته پلمب شد
در ادامه این جلسه ایرج حشمتی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز گفت: در یک ماه گذشته، یکهزار و ۲۲۱ پایش روزانه و ۴۵۵ پایش شبانه کارگاه ها در استان انجام شد و ۲۹۹ واحد اخطار دریافت نمودند و ۱۶ واحد پلمب شد.
او با اشاره به ۴۸۳ هکتار واحد کارگاهی بدون مجوز که در ادوار گذشته در اصفهان به وجود آمده است، گفت: این واحدها در ۲۰ تا ۳۰ گذشته تا کنون فعالیت داشتند و هنوز تعیین تکلیف نشدند.
حشمتی با اعلان اینکه اصفهان در مقایسه با سایر کلانشهرها، پایین ترین میزان بارش را دارد، اشاره کرد: شرایط جغرافیایی و اقلیمی اصفهان در مقایسه با سایر کلانشهرها بسیار بدتر است بطوریکه این شهر در مقایسه با زمان مشابه سال قبل و سال ۹۸ به ترتیب با ۵۱ و ۹۸ درصد افزایش آلودگی هوا روبه رو شده است.
وی با اشاره به این که تعدادی از کلانشهرهای کشورمان امسال بیش از یکصد روز هوای پاک داشتند درحالیکه اصفهان، هیچ روزی هوای پاک نداشت، افزود: مسئولان تعدادی از این شهرها عنوان می کنند که چرا در اصفهان از مازوت استفاده نمی گردد درحالی که باید به آنها آگاهی داد که شرایط اصفهان با سایر کلانشهرها، بسیار متفاوت می باشد.
او به مفادی از قانون هوای پاک اشاره و افزود: بعنوان مثال بر طبق این قانون، همه سوخت ها از سال ۱۴۰۰ باید استاندارد ملی داشته باشند، از سال ۹۶ به بعد هیچ پیک موتوری غیر برقی نباید مجوز می گرفت و از سال ۹۹ هیچ پیک موتوری کاربراتوری نباید فعالیت می کرد و حال امروز باید دید که چقدر از این مفاد قانونی اجرا شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان همین طور با اعلان اینکه در ۶ ماه نخست سال ۵۳ درصد غلظت آلاینده های هوا مربوط به حمل و نقل و ۱۲ درصد مربوط به صنعت است، اظهار داشت: در ۶ ماه دوم سال، ۳۳ درصد آلاینده ها مربوط به حمل و نقل و ۳۷ درصد مربوط به صنعت است.
او با اشاره به تردد زیاد کامیون ها در اصفهان برای حمل و نقل به واحدهای صنعتی، اضافه کرد: عده ای انتقاد می کنند که چرا در اصفهان شب ها، هوا آلوده تر است و در پاسخ به آنها باید اظهار داشت که شب ها اتفاق های بسیاری می افتد که در ید کنترل ما نیست برای اینکه سامانه پایش متمرکز نداریم که کدام کارخانه، فیلترش را در شب ها، باز می کند.
حشمتی با اعلان اینکه در بعضی شب ها، پسماندها و ضایعات کشاورزی را می سوزانند، اشاره کرد: نظارت بر همه اینها با اداره کل حفاظت محیط زیست است اما این نکته را در نظر بگیرید که کل اعتبارات این مجموعه چهار میلیارد تومان است که امسال ۳۵۰ میلیون تومان برای اجرای این تکالیف در نظر گرفته شده و با این اعتبارات چه انتظاری می توان داشت.
او با انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبارات کافی برای محیط زیست اصفهان علی رغم مشکلات فراوانی که دارد، اضافه کرد: از گذشته برای محیط زیست اصفهان خوب عمل نشده و اعتبارات آن، پایدار نشده است.
به گفته حشمتی، اعتبارات محیط زیست شهرستان شاهین شهر که ده ها کارگاه آجرپزی، چندین شهرک صنعتی و مجموعه های صنعتی بزرگ در آن مستقر است، ۴۵ میلیون تومان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلان اینکه نباید برای حل مشکلات زیست محیطی اصفهان چند صدایی باشد، اظهار داشت: اداره حفاظت محیط زیست، استانداری، دانشگاه ها و سایر دستگاه های اجرائی و نهادها باید یکصدا و مطالبه گر باشند.


منبع:

1400/09/23
11:51:50
5.0 / 5
381
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی