انقراض گونه های زیستی و ایجاد طوفان نمک پیامد خشک شدن زاینده رود

انقراض گونه های زیستی و ایجاد طوفان نمک پیامد خشک شدن زاینده رود در استان اصفهان 5 هزار و 421 حلقه چاه وجود دارد که این تعداد حلقه چاه هم اکنون برداشت 517 میلیون متر مکعب آب زیر زمینی در سال را بر عهده دارند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا دکتر بهران نادی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد امروز در وبینار تخصصی فرونشست اصفهان، با اشاره به اینکه جمعیت ۵ میلیون نفری را در سطح استان اصفهان داریم که آب مورد نیاز آنها وابسته به ۱.۶ میلیارد متر مکعبی است که در ذخایر سدهای استان جمع آوری می شود، اضافه کرد: الان در کشور شرایط مناسبی برای مخازن سدها متصور نیستیم و زمانی که آب های سطحی کم شود، فشار بر روی منابع آب زیر زمینی بیشتر خواهد شد.
نادی، فرونشست را از نتایج کاهش سطح آب های زیر زمینی دانست و اظهار نمود: ۲۷۳ دشت کشور ممنوعه، ۱۳۵ دشت جزو دشت های ممنوعه بحرانی و ۲۲۱ دشت آزاد در کشور داریم که این دشت های آزاد به مفهوم برداشت آب از آنها نیست و آب محدودی را در خود دارند.
وی با اشاره به ۳۵ میلیارد متر مکعب واردات آب مجازی بصورت واردات محصولات کشاورزی، باغی و دام و ۵ میلیارد متر مکعب صادرات آب مجازی کشور، اشاره کرد: روند کاهش منابع آب تجدید پذیر به ازای هر نفر را در کشور شاهدیم، به شکلی که از ۴۲۷۲ متر مکعب برای هر فرد در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۹۲ متر مکعب برای هر فرد در سال ۱۳۹۵ رسیده ایم.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اظهار نمود: بنا بر اعلام بانک جهانی، رابطه معناداری میان اقتصاد ضعیف کشورها و مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی وجود دارد بدین جهت ما نیازمند بازبینی در توسعه اقتصاد پویا و پایدار هستیم.
نادی، مصرف آب در بخش های مختلف اقتصادی را از دیگر دلیلهای فرونشست زمین نام برد و اشاره کرد: برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو نیاز به ۱۵ هزار و ۴۱۵ لیتر آب است؛ یعنی اگر میزان مصرف آب روز یک فرد ۱۵۰ لیتر در روز در نظر گرفته شود، حدودا مصرف آب ۱۰۰ روز یک فرد صرف تولید یک کیلوگرم گوشت گاو خواهد شد.
نادی با اعلان اینکه از مجموع ۸ سد در استان اصفهان، سد زاینده رود ۹۰ درصد حجم کل مخازن سدهای این استان را در اختیار دارد، افزود: این نشان میدهد که سدهای پراکنده ای که در سطح استان هستند، حجم چشمگیری ندارند و باید مصرف آب را از سد زاینده ای تامین نماییم که خودش با چالش هایی مواجه می باشد.
این محقق، مصرف آب آشامیدنی سالانه شهر اصفهان را ۳۰۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و با اشاره به اینکه تعداد چاه مجاز و بدون مجوز در دشت اصفهان ۵ هزار و ۴۲۱ حلقه است، اشاره کرد: این تعداد حلقه چاه هم اکنون برداشت ۵۱۷ میلیون متر مکعب آب زیر زمینی در سال را بر عهده دارند.
به گفته ی ایشان، تعداد چاه ها در محدوده شهری اصفهان ۳۶۰۰ حلقه است.
نادی با اعلان اینکه اگر زاینده رود بصورت دائمی جریان داشته باشد، بطور متوسط حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعب آبخوان را تغذیه خواهد کرد، اظهار داشت: نفوذ آب بارندگی ۲۰.۸ میلیون متر مکعب است که باید دراین زمینه برنامه ریزی صورت گیرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد با اشاره به آثار خشکسالی زاینده رود اشاره نمود و اظهار داشت: انقراض گونه های زیستی، خشکی تالاب گاو خونی، گسترش بیابان و ایجاد طوفان نمک بر اثر ایجاد یک بیابان نمک بزرگ، از میان رفتن پایداری اکولوژی، ناپایداری اقتصادی و فرونشست زمین همچون نتایج خشکسالی زاینده رود خواهد بود.
وی افزایش مهاجرت و آثار مخرب آن بر آبخوان و به خطر افتادن سلامتی انسان را از دیگر نتایج خشک شدن زاینده رود عنوان نمود و اظهار داشت: بوسیله آموزش همگانی برای خلق ثروت پایدار، شناسایی منابع جدید و افزایش راندمان می توان از این بحران عبور کرد.1400/11/04
22:11:33
5.0 / 5
534
تگهای خبر: آب , آموزش , سلامت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی