در گفت وگو با حیوان خانگی مطرح شد؛

سرما در اصفهان تا اواسط اسفندمی ماند

سرما در اصفهان تا اواسط اسفندمی ماند معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار داشت: فعالیت سامانه های بارشی در این استان و سرچشمه های آبی زاینده رود در بهمن ماه خصوصاً در دو هفته ابتدای آن کاهش خواهد یافت.نوید حاجی بابایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بارش های بهمن ماه در استان اصفهان نسبت به ماه دی کاهش خواهد داشت، گفت: کاهش نسبی بارش خصوصاً در دو هفته اول بهمن رخ خواهد داشت و این تضعیف سامانه های بارشی بی شک بر میزان بارندگی استان تأثیر منفی دارد.
او میانگین بارشی استان در دی ماه را طبیعی و در بهمن ماه متمایل به کمتر از حد طبیعی ارزیابی کرد و اظهار داشت: بیشترین کمبود بارش بهمن ماه نیز در نیمه غربی و سرچشمه های زاینده رود رخ خواهد داد برای اینکه بارش ها بطور عمده ماهیت شمالی دارند و سرچشمه های زاینده رود در مقایسه با طولانی مدت ماه جاری، بارش کمتری دریافت می کنند.
بارش های زمستان جبران کننده خشکسالی هیدرولوژیک نیست
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به این که بارندگی ها در اسفند ماه نیز در حد طبیعی (نرمال) است، اشاره کرد: بارش های استان تا اختتام زمستان سال جاری امکان جبران کمبود بارندگی پاییز را ندارد.
حاجی بابایی افزود: انتظار نمی رود که میزان بارش های زمستان جبران کننده کمبود بارندگی پاییز امسال و سال زراعی گذشته (۱۳۹۹-۱۴۰۰) باشد؛ بدین جهت کماکان مدیریت و مصرف بهینه آب در بخش شرب و بهداشت، کشاورزی و صنعت لازم است.
کاهش تا ۶۰ درصدی بارندگی در شرق و مرکز اصفهان
او افزود: میانگین بارش در استان اصفهان از شروع سال زراعی جاری (مهر ماه) تا اختتام دی ۵۵ میلیمتر بوده که نسبت به طولانی مدت ۱۲ درصد کاهش نشان میدهد.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان بیشترین افزایش بارش استان را در نواحی شمال غربی استان دانست و اظهار داشت: میانگین بارندگی در این نواحی تا حالا بین ۲۰ تا ۲۵ افزایش داشته است در صورتیکه شرق و مرکز اصفهان بین ۴۰ تا ۶۰ درصد و کوهرنگ سرچشمه اصلی حوضه زاینده رود نیز ۹ درصد نسبت به طولانی مدت کاهش بارندگی دارد.
حاجی بابایی با اعلان اینکه عمده بارش ها در دی ماه در مناطق غرب و جنوب استان و نواحی همجوار با استانهای جنوبی کشور دریافت شد، اظهار داشت: برغم این که وضعیت بارش برف در این مناطق مساعد بود اما پوشش برف نیز نسبت به طولانی مدت کمتر است.
او اشاره کرد: بارش های دی ماه تنش آبی و خشکسالی کوتاه مدت استان را کمی کاهش داده است اما وضعیت خشکسالی هیدرولوژیک طولانی مدت استان تغییری مشاهده نمی گردد و متأسفانه ۸۶ درصد مساحت استان همچنان درگیر خشکسالی است که بیشترین شدت آن در مرکز و شرق اصفهان دیده می شود.
ماندگاری سرما تا اواسط اسفند
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان به وضعیت دمای استان در ماه بهمن اشاره نمود و اضافه کرد: میانگین دمای استان خصوصاً در کمینه ها (ساعات صبح) بین ۲ تا سه درجه سانتیگراد سردتر از معمول در بهمن ماه است که این برودت دمایی در نیمه شمالی و غرب تا سه درجه و در نواحی مرکزی مانند شهر اصفهان تا ۱.۵ درجه سانتیگراد خواهد بود.
حاجی بابایی با اعلان اینکه شرایط برودت دما تا اواسط اسفند ماه در استان ادامه خواهد داشت، اشاره کرد: کماکان مدیریت مصرف حامل های انرژی در بهمن ماه نیز لازم است تا در بعضی نقاط کشور شاهد کمبود گاز و برق نباشیم.
هوای اصفهان بامداد های بهمن آلوده تر است
او درباره وضعیت آلودگی هوای کلانشهر اصفهان در بهمن ماه نیز پیش بینی نمود که به سبب برودت هوا خصوصاً در ساعات اولیه بامداد غلظت آلاینده های جوی افزایش می یابد.


منبع:

1400/11/07
11:24:06
5.0 / 5
434
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی