بررسی نقش صنایع در آلودگی هوای یزد؛

بدنامی صنعت کاشی و رنج صنایع از بی مهری محیط زیست

بدنامی صنعت کاشی و رنج صنایع از بی مهری محیط زیست حیوان خانگی: آلودگی هوا و زمین، نگرانی و بدبینی مردم و محیط زیست و رنج صنایع از این بدنامی، دو سر ماجرایی است که قضاوت را در مورد آلاینده بودن یا نبودن برخی صنایع همچون کاشی، دشوار می کند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: محور عقدا - مهریز که شهرهای عقدا، اردکان، میبد، اشکذر، زارچ، یزد و مهریز را دربر دارد، آلوده ترین محدوده استان یزد بشمار می رود و صاحب نظران، این وضعیت را ناشی از توسعه صنعتی نامتوازن می دانند که البته دیدگاه درستی است.
توسعه صنایع سنگین، آلاینده و آبخواه یکی از ایراداتی است که نسبت به سیاست های گذشته برای توسعه صنعتی استان اتخاذ شده و هر گاه به مشکلاتی همچون کمبود آب یا آلودگی هوا برمی خوریم، باز از صنایعی که در این محور مستقر هستند، یاد می نماییم.
هر چند فعالیت این واحدها خسارت های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کرده اما با توقف روند صدور پروانه در این محور در سالهای اخیر و تشدید نظارت ها و پایش های اداره کل حفاظت محیط زیست استان، این ادعا وجود دارد که صنایع این محور آلاینده نیستند و به تجهیزات روز برای مدیریت آلایندگی مجهز شده اند.
خواسته های تولیدکنندگان از مسئولان برای تغییر دیدگاه به صنعت
مدیرعامل یکی از کارخانه های کاشی میبد در گفتگو با خبرنگار مهر با گلایه از دید بد نسبت به صنایع و سرمایه گذارانی که برای پیشرفت شهرشان، ارتقای سطح فرهنگی و توسعه اقتصادی نسبت به تامین سرمایه و راه اندازی واحدهای صنعتی اقدام می کنند، خواهان تجدیدنظر در این رابطه شد.

امین خالقیه اضافه کرد: زمانی که بحث کمبود آب مطرح است، مستقیم کارخانه های کاشی در رأس پیکان بهتان قرار می گیرند در صورتیکه با تجهیزات و فناوری های نوین، مدیریت آب در کارخانه های کاشی به بهترین شکل انجام می شود و این کارخانه ها مصرف چندانی ندارند چونکه سیستم بازچرخانی و استفاده از پساب در آنها نصب شده است.
خستگی صاحبان صنایع از درگیری با دستگاه های متعدد
وی اضافه کرد: استفاده از پساب تصفیه خانه برای ایجاد فضای سبز، گام دیگری است که از طرف صنایع برداشته شده و صنایع در حد بضاعت خود اقدامات مؤثری را انجام دادند که انتظار دارند مورد حمایت قرار گیرد. ما هم در این شهر زندگی می نماییم و شهرمان را دوست داریم و بطور قطع حاضر نیستیم به آن خسارت وارد نماییم اما این که هر روز با یک دستگاه درگیر باشیم، خسته کننده است
خالقیه، این دیدگاه منفی به صنایع را موجب دلسردی سرمایه گذار دانست و اضافه کرد: ما هم در این شهر زندگی می نماییم و شهرمان را دوست داریم و بطور قطع حاضر نیستیم به آن خسارت وارد نماییم اما این که هر روز با یک دستگاه درگیر باشیم، خسته کننده است.
مدیرعامل این واحد تولید کاشی خواهان تجدید نظر اداره کل حفاظت محیط زیست استان در برخورد با صنایع و تغییر دیدگاه نسبت به آنها بعنوان متخلف شد و اظهار داشت: کارخانه داران از هیچ تلاش و هزینه ای برای پاک کردن صنایع خود و سبز شدن آن دریغ نمی کنند اما باید حمایت های لازم صورت گیرد تا دراین زمینه دلگرم شوند.
غفلت از آلودگی خودرویی در شهرهای اردکان و میبد
وی افزود: همه آلودگی ها را نباید به واحدهای صنعتی نسبت داد چونکه شهرهای میبد و اردکان در راه ترانزیت قرار دارند و آلودگی خودرو ها هم بسیار زیاد است.
خالقیه خواهان انتقال آرامش به مردم از طرف مسئولان شد و اضافه کرد: واقعیت ها باید به مردم انتقال داده شود که دیدشان نسبت به صنعت بهتر شود و احساس آرامش کنند اما گاه شاهد موضع گیری هایی هستیم که این نگرانی ها را تشدید می کند.
وی اشاره کرد: نگاه دستگاه های مسئول به صنایع نباید مچ گیرانه بلکه دستگیرانه باشد چونکه صنایع از هیچ تلاشی در راه سبز شدن دریغ نخواهند کرد.
پایش های حضوری و نرم افزاری محیط زیست بر صنایع
مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نظارت این اداره کل بر فعالیت صنایع از انجام گشت های پایش شبانه برای رصد فعالیت کارخانه های تونل آلودگی اردکان، میبد، یزد و مهریز آگاهی داد.
دامون سلیمانی زاده اعلام نمود: البته این پهنه با دوربین های کنترل آلایندگی هم بصورت نرم افزاری رصد می شود.

وی اشاره کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست از اهرم های فشار خود برای کاهش آلودگی هوا همچون تعطیلی واحدهای آلاینده و معرفی آنها به مراجع قضائی استفاده می نماید برای اینکه در مواقعی اقدامات لازم برای رفع آلودگی هوا در واحدها به رغم اخطارها صورت نمی پذیرد. در مواقعی ما هم از جریمه شدن یا پلمب شدن واحدی راضی نیستیم اما زمانی که مدیر واحد نسبت به رعایت الزامات زیست محیطی توجهی ندارد، چاره ای جز این وجود ندارد و این اتفاق بارها تکرار شده است
مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد اشاره کرد: ما نه فقط روبروی صنعت قرار نداریم بلکه در کنار آن هستیم و از صنایع سبز که چندین سال در زمینه مدیریت آلایندگی نمونه بوده اند، حمایت کرده ایم اما واحدهای متخلفی هم وجود دارند که در امتداد مقررات با آنها برخورد شده است. در مواقعی ما هم از جریمه شدن یا پلمب شدن واحدی راضی نیستیم اما زمانی که مدیر واحد نسبت به رعایت الزامات زیست محیطی توجهی ندارد، چاره ای جز این وجود ندارد و این اتفاق بارها تکرار شده است.
سلیمانی زاده، درباره مصرف آب در صنایع نیز گفت: در گذشته برخی از کارخانه ها نسبت به بازچرخانی آب اقداماتی را انجام داده اند که به نتیجه مطلوب نرسیده و برگشت سرمایه نداشته اما امیدواریم این موفقیت حاصل شود و مصرف آب هم در این بخش به خوبی مدیریت شود.
توقف فعالیت واحدهای شن و ماسه و آهک در میبد و اردکان
مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد درباره نگرانی مردم از ایستایی هوا و آلودگی شهرهای میبد و اردکان، افزایش میزان آلودگی را تائید کرد و اضافه کرد: در امتداد کاهش این وضعیت و سلامت شهروندان، با حمایت فرمانداری فعالیت تعدادی از واحدهای شن و ماسه، تولید آهک و … متوقف شده است.
وی از انجام اقدامات مؤثر برای کاهش آلودگی این دو شهر آگاهی داد و اضافه کرد: امیدواریم صاحبان صنایع باتوجه به سلامت مردم و رعایت الزامات زیست محیطی موفق به ایجاد صنایع سبز شده و در کشور نمونه باشند.
رعایت استانداردهای زیست محیطی از طرف صنایع استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد نیز درباره صدور پروانه برای واحدهای صنعتی به خبرنگار مهر اظهار داشت: هیچ مجوز صنعتی و پروانه فعالیتی بدون اجازه اداره کل حفاظت محیط زیست استان و طبق بخشنامه های این سازمان صادر نمی گردد.
محمدرضا علمدار یزدی افزود: به این مهم هم باید توجه کرد که تنها کسانی که می توانند پروانه های صادر شده را باطل کنند، اداره کل حفاظت محیط زیست و مراجع قضائی هستند.
وی از انجام پایش های متوالی و شناسایی واحدهای متخلف از طرف کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان آگاهی داد و اظهار داشت: در مواردی هم که مخالفتی باشد، کارگروه ماده ۱۱ دستگاه های نظارتی تشکیل شده و بعد از بررسی دقیق و بازدیدهای میدانی صنعت کامل با محیط زیست هماهنگ است و این که صنعت آلوده است درست نیست با هماهنگی اداره حفاظت محیط زیست نسبت به آلاینده بودن واحد تصمیم گیری می شود.
علمدار یزدی افزود: در مواردی شاهد بروز تخلفاتی هستیم که اخطارهای لازم به واحد داده می شود و در مواردی هم شاهد پلمب واحد و رفع اشکالات و بازگشت آنها به چرخه تولید هستیم.
کاهش مصرف آب در صنایع با سیستم های بازچرخانی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد درباره مصرف آب در صنایع نیز گفت: سیستم های بازچرخانی در صنایع استان وجود دارد و سیاست توسعه صنایع کم آبخواه و های تک و دانش بنیان را در دستور کار قرار داده ایم اما باید پذیرفت که بهترین راه صرفه جویی آب در استان یزد، رونق صنعتی است چونکه هدر رفت آب در این بخش خیلی کم است.

هیچ مجوز جدیدی برای صنایع کاشی و سرامیک در محور یزد – اردکان صادر نمی شود
وی با اعلان اینکه مصرف آب در بخش صنعت سالانه ۶۰ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از چهار درصد کل آب مصرفی استان است، اضافه کرد: سعی شده است که استفاده بهینه از آب در صنایع صورت گیرد. استان یزد ۹۰ کارخانه فعال تولید کننده کاشی و سرامیک دارد که تمامی آنها مورد پایش اداره حفاظت محیط زیست هستند و کارخانه غیرهماهنگ نداریم و این واحدها استانداردهای زیست محیطی را رعایت می کنند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد درباره آلایندگی صنایع نیز گفت: با توجه به این که دشت یزد – اردکان محور آلوده ای است، هیچ مجوز جدیدی برای فعالیت واحدهای کاشی و سرامیک در این محور صادر نمی گردد.
وی اشاره کرد: استان یزد ۹۰ کارخانه فعال تولید کننده کاشی و سرامیک دارد که تمامی آنها مورد پایش اداره حفاظت محیط زیست هستند و کارخانه غیرهماهنگ نداریم و این واحدها استانداردهای زیست محیطی را رعایت می کنند و در غیر این صورت با تذکر نسبت به رفع آن اقدام می کنند.
صنایع کاشی و سرامیک دیگر آلاینده نیستند
علمدار یزدی اشاره کرد: با اقدامات سالهای اخیر همچون به روز رسانی سیستم تولید و استفاده از ماشین آلات جدید با صرف میلیاردها تومان سرمایه، واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک به استانداردهای زیست محیطی دست یافته اند و می توان اظهار داشت که دیگر آلاینده نیستند.
صنعتی بودن استان یزد یکی از خصلت هایی است که در خارج از استان از آن به نیکی یاد می شود چونکه مردمان این دیار را به سخت کوشی و تلاش می شناسند و آنها را در امر تولید موفق می دانند.
اما باید توجه کرد که تولید و رشد صنعتی زمانی برای استان آورده دارد که در کنار آن توجه به سلامت جوامع محلی و رعایت الزامات زیست محیطی برای کاهش اثرات صنعتی شدن شهرهای استان رعایت شود.
قضاوت درباره این که صنایع درست فعالیت می نمایند یا اداره کل حفاظت محیط زیست، نیاز به بررسی های کارشناسی و سنجش هایی دارد که با نصب ایستگاه های مجهز در محور عقدا- مهریز بطور شاخص برای شهرهای میبد و اردکان به زودی صورت خواهد گرفت.
اما وقت آن رسیده که از ظرفیت های استان در زمینه فناوری بهره بگیریم و صنایع پاک را رونق دهیم تا هم قشر تحصیلکرده در این عرصه بیکار نمانند و هم از فرار نخبگان از استان و کشور جلوگیری شود.


منبع:

1400/11/12
12:49:54
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی