رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور:

سدهای فارس حق آبه بختگان را بپردازند

سدهای فارس حق آبه بختگان را بپردازند معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: سدهای استان فارس حق آبه تالاب بختگان را عرضه نکرده اند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، علی سلاجقه پس از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران بیان نمود: تالاب ها آخرین نقطه حوزه آبخیز به حساب می آیند این در شرایطی است که تابحال نگاهی انتزاعی به حوزه تالاب ها وجود داشت چونکه تنها به خود تالاب ها توجه می شد با این وجود نگاه به حوزه تالاب ها در کشور تغییر کرده و برنامه ریزی های مختلفی برای احیای تالاب ها در کشور تدوین شده است.
این مقام مسئول اعتقاد دارد که وضعیت تالاب ها مبین وضع موجود در حوزه آبخیز است و با نگاهی به این حوزه میتوان آگاهی نسبی در مورد حوزه آبریز به دست آورد و افزود: هرچه حوزه آبخیز دارای وضعیت بهتری باشد تالاب دارای شرایط بهتری هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی است این در حالی است بیشتر تالاب های کشور دارای مشکل بوده و حال مساعدی ندارند.
وی اضافه کرد: تالاب های کشور از نظر کیفیت آب، ریز مغذی ها، آبزیان، پرندگان و در پوشش گیاهی وضعیت مناسبی ندارند این مورد نشان دهنده آن است که حوزه آبخیز مشرف به تالاب ها دارای وضعیت مناسبی نیست ازاین رو مساله مدیریت جامع حوزه آبخیز یک حقیقت و یک نیاز اساسی برای کشور است.
او تصریح کرد: تالاب ها در سیلاب هایی که در کشور رویداد بعنوان یک سد طبیعی عمل کرده و در یکی از سیلاب هایی که در کشور رویداد تالاب شادگان توانست ۴ میلیارد مترمکعب را در خود ذخیره کند.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: سه سد در بالادست تالاب بختگان بوجود آمده که این سدها در شاهرگ اساسی حوزه آبخیز قرار دارند این در شرایطی است که هنوز هدف راه اندازی سد سیوند معلوم نیست.
او اضافه کرد: سد سیوند در حالی بوجود آمده است که شبکه انتقال آب این سد تابحال راه اندازی نشده لازم به ذکر است که سد سیوند باید تأمین کننده ۱۵۰ میلیارد متر مکعب حق آبه تالاب بختگان باشد.
سلاجقه اظهار داشت: تابحال هیچکدام از سدهای استان حق آبه تالاب بختگان را عرضه نداده اند.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: پنج تالاب استان فارس جز برنامه مدیریت جامع تالاب های کشور هستند و در این برنامه اعتبار مناسبی برای احیا و محافظت از آنها در نظر گرفته شده است.
سلاجقه اضافه کرد: روند احیا در استان فارس با مشارکت مردم و گروههای مردم نهاد آهنگ خوبی داشته و با عنایت به حضور مردم در طرح احیا تالاب ها استان فارس با شرایطی که حالا دارد جز استانهای برتر در حوزه احیا تالاب ها است.1400/11/16
13:08:20
5.0 / 5
417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی