پیرقوچ تک درخت کهنسال دهاقان ثبت ملی شد

پیرقوچ تک درخت کهنسال دهاقان ثبت ملی شد به گزارش حیوان خانگی رئیس اداره جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: درخت کهنسال بَنه معروف به پیرقوچ با قدمت بیشتر از ۳۰۰ سال بعنوان اثر طبیعی ثبت ملی شد.رضا شفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: تک درخت بَنه (پسته کوهی) روستای قمیشلو شهرستان دهاقان بعد از تشریفات قانونی به شماره ۹۴۷ در بهمن ماه سالجاری در لیست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید و هفته پیش نامه تاییده آن به استان ابلاغ گردید.
او با اشاره به اینکه مردم محلی این تک درخت را پیرقوچ می نامند، اضافه کرد: سن این درخت کهنسال به بیشتر از ۳۰۰ سال می رسد.
رئیس اداره جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه این درخت دارای شناسنامه است، افزود: پیرقوچ حدود ۹ متر ارتفاع و ۱.۵ متر قطر دارد و محیط پیرامون آن پنج متر است.
رئیس اداره جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تصریح کرد: با ثبت ملی این درخت کهنسال و تأمین اعتبارات از جانب سازمان جنگلها، تلاش می نماییم مشابه اقدامات حفاظتی برای سرو ابرقو در استان یزد، حدود صد متر مربع پیرامون این درخت را محصور نماییم تا این میراث طبیعی با حساسیت بیشتری حفظ شود.
قد برافراشته در دل سنگ!
همچنین محمدجواد آقاسی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: این درخت کهنسال بعد از حدود چهار سال پیگیری و درخواست اداره منابع طبیعی شهرستان و با مشارکت و همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری دربهمن سالجاری به شماره ۹۴۷ بعنوان یک اثر طبیعی و ارزش ملی به ثبت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور رسید.

او با اشاره به اینکه این تک درخت کهنسال در مراتع ملی منابع طبیعی است، تصریح کرد: مردم محلی روستای قمیشلو درباره پیرقوچ داستان هایی نقل می کنند که نام پیرقوچ برگرفته از همان افسانه ها و داستان هاست، آنان معتقدند عمر این درخت به بیشتر از ۵۰۰ سال می رسد و نکته عجیب بستر سنگی این درخت زیبا است که فاقد هر گونه خاک است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان اظهار داشت: درخت کهنسال پسته کوهی یا پیر قوچ با نام علمی Pistacia atlantica بعنوان بقایای جنگل های تنک زاگرس در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و قدرت زادآوری آن زیاد است چونکه تعداد نهال های سبز شده زیر درخت قابل توجه است که به دلیل تولید بذر با قوه نامیه است.


منبع:

1400/11/24
11:33:28
5.0 / 5
458
تگهای خبر: آب , خاك , درخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی