حفاظت صحیح حیات وحش كار ساز شد؛

نجات حیات وحش یزد از تبعات خشکسالی

نجات حیات وحش یزد از تبعات خشکسالی خشکسالی در هر دوره خود طی ۱۶ سال قبل تبعات جبران ناپذیری برای طبیعت و حیات وحش یزد داشت اما آخرین سرشماری حیات وحش نشان داد که حفاظت صحیح می تواند غول خشکسالی را مغلوب کند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان یزد یکی از زیستگاه های پرارزش حیات وحش به حساب می آید و به رغم بیابانی و کویری بودن، گونه های پرارزش و البته درحال انقراضی در زیستگاه های آن زندگی می کنند.
خشکسالی ها قطعا تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر جمعیت حیات وحش کشور و البته استان یزد به جای گذاشته اما در این میان اتفاقاتی رخ داده که جمعیت حیات وحش استان نه کم و نه زیاد شده بلکه ثابت مانده است.
گونه های پستاندار، خزنده و پرنده بسیار زیبایی در زیستگاه های استان یزد زندگی می کنند و بعضی از آنها به علت خطر انقراض در معرض رصد بیشتری قرار دارند و کاهش یا افزایش جمعیت آنها بسیار مورد توجه است.

سرشماری علف خواران وحشی استان هر سال با هدف بررسی تغییرات جمعیتی و پایش زیستگاه های طبیعی همینطور بیماری ها و تهدیدات حیات وحش در فصل پائیز و زمستان صورت می پذیرد.
وضعیت جمعیت حیات وحش یزد بد نیست
آخرین سرشماری در ارتباط با حیات وحش استان پاییز سال جاری انجام شده اما برای محافظت از آنها آماری از تعداد سرشماری منتشر نشده اما در کل وضعیت جمعیت حیات وحش بد نیست اما گونه های در معرض خطر انقراض، روزهای خوبی را سپری نمی کنند.
درباره نتایج سرشماری به این نکته میتوان اشاره نمود که نیره پورملایی، مدیرکل محیط زیست استان یزد دیماه سال جاری اعلام نمود که سرشماری حیات وحش استان از اواسط پائیز در پناهگاه حیات وحش شیرکوه آغاز شد و در منطقه حفاظت شده کوه بافق به پایان رسیده است.
به گفته این مسئول، تخمین جمعیت علفخواران وحشی در ۱۴ منطقه تحت مدیریت استان شامل یک پارک ملی، پنج پناهگاه حیات وحش، سه منطقه حفاظت شده و چهار منطقه شکار ممنوع و سه قرق اختصاصی با برنامه ریزی و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان صورت گرفته است. نتایج سرشماری سال جاری نشان داد که باوجود خشکسالی رخ داده، رشد جمعیت حیات وحش استان در بیشتر مناطق روند ثابتی داشته و این ثبات نشان از حفاظت و مدیریت صحیح جمعیت حیات وحش استان است
در این طرح محیط بانان، قرق بانان و همیاران محلی مورد اعتماد در چارچوب ۲۰۰ گروه پیاده و موتوری طی ۲۵ روز عملیات سرشماری را انجام داده اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد به این نکته مهم اشاره کرده که نتایج سرشماری سال جاری نشان داد که باوجود خشکسالی رخ داده، رشد جمعیت حیات وحش استان در بیشتر مناطق روند ثابتی داشته و این ثبات نشان از حفاظت و مدیریت صحیح جمعیت حیات وحش استان است.
مناطق تحت مدیریت و همینطور قرق های اختصاصی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد ۱۶.۸ درصد مساحت استان را شامل می شوند که این مناطق با داشتن زیستگاه متنوع کوهستانی، تپه ماهوری و بیابانی جمعیت مناسبی از علف خوارن وحشی همچون گوسفند وحشی، بز وحشی، آهوی ایرانی و جبیر را در خود جای داده اند.
بیشترین جمعیت حیات وحش استان مانند خیلی از استانهای مرکز ایران، کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر هستند که در بهترین زیستگاه یعنی کالمند بهادران در شهرستان مهریز، بیشتر دیده می شوند و جمعیت آنها قابل توجه است اما در سایر نقاط استان هم زندگی می کنند.
اقدامات حفاظتی برای پیشگیری از کاهش جمعیت
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان یزد در این حوزه در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به ثابت ماندن جمعیت حیات وحش استان به رغم خشکسالی ها عنوان کرد: عوامل بسیاری بر جمعیت حیات وحش استان اثرگذار می باشد که یکی از آنها و البته عامل مهم، خشکسالی است اما نباید از عوامل دیگر همچون اقدامات حفاظتی غافل ماند.

حجت دهقان افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد برای کاهش تأثیر خشکسالی بر جمعیت حیات وحش استان نسبت به ساخت آب انبار و آبشخور اقداماتی را برای پیشگیری کاهش جمعیت انجام داده است.
وی از دیگر اقدامات این اداره برای پیشگیری از کاهش جمعیت حیات وحش استان به لایروبی چشمه ها و ته زنی چاه ها و در موارد حاد و بحرانی، توزیع علوفه به صورت محدود در مناطق حفاظت شده اشاره نمود.
قرق های اختصاصی، پشتوانه حیات وحش یزد
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان یزد با اشاره به اینکه خشکسالی تأثیر زیادی بر کاهش زادآوری و جمعیت حیات وحش دارد و گاهی زادآوری را به صفر می رساند، افزود: در کنار اقدامات حفاظتی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد برای پیشگیری از کاهش جمعیت حیات وحش استان، قرق های اختصاصی هم نقش قابل توجهی نه تنها در پیشگیری از کاهش بلکه در افزایش جمعیت حیات وحش استان داشته اند.
دهقان اظهار داشت: استان یزد سه قرق اختصاصی مصوب در علی آباد و روباز در شهرستان مهریز و دربید به صورت مشترک در شهرستان های یزد و اشکذر دارد که در مجموع ۷۰ هزار هکتار وسعت دارند.
وی تصریح کرد: قطعا قرق ها تأثیر خوبی در حفاظت و جمعیت حیات وحش داشته اند و با فعالیت آنها شاهد افزایش جمعیت حیات وحش در مناطق قرق شده هستیم و آنها پشتوانه ای برای مناطق تحت مدیریت محسوب می شوند.
جمعیت و گونه های حیات وحش استان
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان یزد خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶۵ گونه پستاندار، ۴۲ گونه خزنده و دو زیست و ۲۵۲ پرنده در زمره گونه های حیات وحش در استان شناسایی شده که بیشترین جمعیت حیات وحش در پستانداران کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر، در پرندگان کبک، تیهو، هوبره، باقرقره است و در میان خزندگان هم انواع مارها را شاهد می باشیم.

وی درباره گونه های شاخص و با اهمیت استان به هفت گونه گربه سان شامل پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه پالاس، گربه شنی، گربه جنگلی و گربه وحشی در زمره گربه سانان استان اشاره نمود که همگی دارای اهمیت هستند.
دهقان اضافه کرد: در بین پرندگان هم شاهین، بالابان، هوبره و زاغ بور شاخص و دارای اهمیت هستند و در میان خزندگان هم میتوان به سوسمار خاردم ایرانی، بزمجه، مار افعی شاخدار و افعی جعفری بعنوان گونه های شاخص اشاره نمود.
گونه های در خطر انقراض حیات وحش یزد
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان یزد اما درباره گونه های در خطر انقراص استان به یوزپلنگ، گورخر ایرانی، گربه پالاس، گربه شنی، شاه روباه، عقاب طلایی، عقاب شاهی، شاهین، بحری، بالابان و هوبره اشاره نمود که احتیاج به حمایت دارند.
وی عقیده دارد که این گونه های کمیاب به علت خشکسالی، کمبود منابع آبی و پوشش گیاهی برای یافتن طعمه و آب جابجا شده و از مناطق حفاظت شده خارج می شوند و تهدیدات مختلفی مثل شکار غیرمجاز، تصادف در هنگام عبور از جاده ها یا کشته شدن توسط سگ های گله در انتظار آنهاست.
۱۶ منطقه در یزد تحت مدیریت محیط زیست هستند
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان یزد اعلام نمود: استان یزد ۱۶ منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست شامل یک اثر ملی سرو در شهرستان ابرکوه، پنج پناهگاه حیات وحش، یکی پارک ملی به نام سیاهکوه در شهرستان اردکان، چهار منطقه حفاظت شده و پنج منطقه شکار ممنوع دارد.

یکی از زیبایی های طبیعت بیابانی یزد، حیات وحشی است که بعضی از گونه های آن در کشور و حتی دنیا بی نظیر هستند و نمادی از استان به شمار می روند و زیستگاه های این استان گونه هایی را در خود نگه داشته که در معرض خطر انقراض هستند و زیستگاه های استان را محل امنی برای ادامه زندگی برگزیده اند.
باید قدر این موقعیت را بدانیم و با محافظت از زیستگاه ها و بکر نگه داشتن قلمرو حیات وحش، از آنها حفاظت کرده و زمینه افزایش جمعیت آنها را فراهم آوریم. به امید روزی که دیگر درباره گونه های در معرض خطر انقراض صحبتی نباشد و همه گونه های استان زادآوری و افزایش جمعیت داشته باشند.

1400/11/27
22:38:22
5.0 / 5
343
تگهای خبر: آب , باد , پارك , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی