مدیر عامل انجمن حفاظت از پرندگان آوای بوم:

پرندگان مهاجر با قطع ناگهانی آب در زاینده رود می میرند

پرندگان مهاجر با قطع ناگهانی آب در زاینده رود می میرند به گزارش حیوان خانگی مدیرعامل انجمن محافظت از پرندگان آوای بوم اظهار داشت: پرندگان مهاجر با قطع ناگهانی آب و خشکی رودخانه زاینده رود که پدیده غیرطبیعی و انسانی است، تلف می شوند.ایمان ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که در بازگشایی موقتی زاینده رود در اصفهان تنها پنج گونه کاکائی سرسیاه (مرغ دریایی)، مرغابی سرسبز، آبچلیک تک زی، اردک نوک پهن و پاچلک در این رودخانه مشاهده شد، عنوان کرد: در گذشته دستکم ۵۰ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در بستر زاینده رود تا گاوخونی وجود داشت که در این منطقه زمستان گذرانی می کردند.
او اضافه کرد: عمده این پرندگان مهاجرند و اصفهان پاییز و زمستان میزبان آنها است؛ زاینده رود برای خیلی از این پرندگان محل استراحت است که برای ذخیره چربی تغذیه کنند تا به مسیر خود ادامه دهد.
مدیرعامل انجمن محافظت از پرندگان آوای بوم افزود: هنگامی که زاینده رود ناگهان خشک شود و بسیاری از این پرندگان محل استراحت خویش را از دست دادند، متأسفانه از بین می روند و می میرند چونکه قطعی آب و خشکی ناگهانی رودخانه برای پرندگان پدیده غیرطبیعی است.
ابراهیمی افزود: پرندگان مهاجر زمانیکه در بستر آبی (رودخانه یا تالاب) می نشینند، محاسبه دقیقی دارند که باید چند روز استراحت و چه میزان برای ذخیره چربی و ادامه راه، تغدیه کنند، اما هنگامی که آب ناگهان قطع می شود این ها به اندازه کافی چربی ذخیره نکردند و به ناچار پرواز می کنند و این در حالیست که زیستگاه آبی جایگزین چندانی در نزدیکی زاینده رود نیست و در این شرایط برخی از این پرندگان قبل از رسیدن به مقصد بعدی از بین می روند.
او تصریح کرد: برخی از پرندگان هم که می توانند خویش را با شرایط بهتر وفق دهند بمحض این که یک تالاب و یا رودخانه خشک می شود می توانند به سراغ جایگزین بروند؛ آنچه بسیار حائز اهمیت می باشد و ما به آن بی توجه ایم این است که وقتی که آب رودخانه باز می شود این همه پرندگان نیستند که به زاینده رود می آیند، تعداد بسیار محدودی از ۵۰ گونه پرندگانی هستند که ما می بینیم.
تعداد گونه های پرنده در حوضه زاینده رود به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است
مدیرعامل انجمن محافظت از پرندگان آوای بوم اظهار داشت: بعضی از پرندگانی که قدرت انعطاف بالایی دارند و در مقابل خشکی زاینده رود صدمه کمتری متحمل می شوند و بمحض جاری شدن آب در زاینده رود باردیگر به این منطقه باز می گردند درحالی که تعداد این گونه های پرنده کمتر از ۱۰ درصد پرندگان این حوضه است.

این کارشناس و فعال محیط زیست، جمعیت پرنده و تنوع آنها را دو مقوله جدا دانست و تصریح کرد: مطالعات ما نشان داده است تنوع پرندگان در حوضه زاینده رود به علت باز و بسته شدن آب و فصلی شدن رودخانه بشدت کم شده است و در واقع دیگر هیچ اثری از پرندگانی که قدرت وفق پذیری و سازگاری کمتری داشتند، در زاینده رود نمی بینیم.
ابراهیمی با اشاره به اینکه از ۵۰ گونه پرنده ای که تا ۱۰- ۱۵ سال پیش در زاینده رود مشاهده می کردیم به کمتر از پنج گونه در بازگشایی اخیر رسیده است، اضافه کرد: متأسفانه هیچ اثری از سایر پرندگان در زاینده رود نیست.
مدیرعامل انجمن محافظت از پرندگان آوای بوم درباره تعداد پرندگان مهاجر که با بازگشایی ۱۰ روزه آب به زاینده رود آمدند، عنوان کرد: در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: سرشماری پرندگان در سه - چهار سال قبل با همکاری این انجمن و اداره کل حفاظت محیط زیست انجام می شد اما سال جاری خود اداره کل سرشماری را انجام داد و هنوز آماری به بیرون اعلام نکردند.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، زاینده رود از ۱۲ بهمن ماه به منظور توزیع آب برای کشت پاییزه دوم کشاورزان شرق اصفهان برای مدت ۱۲ روز رهاسازی شد. با رسیدن آب به شهر اصفهان از ۱۴ بهمن پرندگان مهاجر هم به مهمانی زاینده رود فصلی آمدند. با کاهش خروجی سد زاینده رود از ۲۴ بهمن بستر رودخانه زاینده رود درحال خشک شدن است و پرندگان مهاجر سرگردان در لکه های آبی پرسه می زنند.


منبع:

1400/11/29
12:13:36
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی