گزارش حیوان خانگی؛

ابهامات پرونده تصادف اتوبوس خبرنگاران

ابهامات پرونده تصادف اتوبوس خبرنگاران به گزارش حیوان خانگی آخرین وضعیت پرونده تصادف اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده حاکی از این است که راننده مقصر وقوع این حادثه بوده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، دوم تیرماه بود که برخی از خبرنگاران محیط زیست برای بازدید از دریاچه ارومیه و برخی پروژه های زیست محیطی به دعوت سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه از تهران به ارومیه اعزام شدند که در جاده پیرانشهر به نقده بر اثر واژگونی اتوبوس گرفتار حادثه شدند. در این حادثه ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا و مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا جان باختند و ۲۱ خبرنگار دیگر مصدوم شدند.سخنگوی قوه قضاییه دو هفته پس از حادثه: قصور ۵۰ درصدی راننده و مدیراندو هفته بعد از این حادثه، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی وقت قوه قضاییه در ارتباط با این حادثه اظهار داشت: در مورد اتوبوس حامل خبرنگاران، نتیجه کارشناسی حکایت از این دارد که ۵۰ درصد تقصیر متوجه راننده و ۵۰ درصد در ارتباط با سایر عوامل و متولیان و مسؤلان مختلف است که البته امکان دارد به این نظریه اعتراض شود. سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: این پرونده ها با دقت و جامعیت رسیدگی می شود و نباید هیچیک از عوامل مغفول بماند و هر کدام متناسب با تقصیر و قصوری که داشتند برخورد قانونی شود و در صورت طولانی نشدن فرآیند کارشناسی در اسرع وقت رای صادر می نماییم.دادستان ارومیه چند ماه بعد از حادثه: ۳ مدیر استانی قصور داشتندچند ماه بعد از این حادثه، اصغر نوعی قوشچی دادستان عمومی و انقلاب اسلامی نقده اظهار داشت: تحقیقات اولیه پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران نشان داده است که مسؤلان استانی همچون مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، مدیر حفاظت محیط زیست ارومیه و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در این خصوص قصور کرده اند.
وی افزود: مشکل در این پرونده ناشی از انتخاب اتوبوس بوده که مسؤلان امر در تعیین اتوبوس مناسب برای خبرنگاران قصور کرده اند. پرونده به مرکز استان ارسال شده تا ادامه این پرونده در ارومیه رسیدگی شود. دادستان نقده اظهار داشت: دادسرای ارومیه مشخص می کند که میزان قصور چه اندازه بوده و نتیجه نهایی پیگیری پرونده، در مرکز استان مشخص خواهد شد.قوه قضاییه ۸ ماه بعد از حادثه: راننده نا آشنا به منطقه بود، مقصر شناخته شدعلیرغم کش و قوس های فراوان امروز و بعد از هشت ماه از حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران، قوه قضاییه اعلام نموده است که پیگیری های یک مقام آگاه قضایی نشان می دهد، هیئت کارشناسی بررسی پرونده سانحه اتوبوس خبرنگاران در نقده، راننده را مقصر دانسته است. بر این اساس قوه قضاییه اعلام نمود: با عنایت به این که مبحث تصادفات مبحث فنی است پرونده به کارشناسان فنی دادگستری ارجاع می شود و بر مبنای نظرات کارشناسان دادگستری اتوبوس نقص فنی نداشته و سالم بوده و نیروی انتظامی هم برای این وسیله نقلیه مجوز تردد صادر کرده است. در رای هیئت سه نفره کارشناسان آمده است: از نظر کارشناسی وسیله نقلیه دارای مدارک و استانداردهای لازم بوده است، اما راننده به منطقه ناآشنا بوده و برای سریع تر رسیدن به مقصد از مسیر ناایمن برای انتقال مسافران بهره برده است و برهمین اساس راننده مقصر اصلی حادثه تصادف شناخته شده است. بازجو با رسیدگی دقیق و دریافت نظر هیئت سه نفره کارشناسان احراز کرده که تصادف ناشی از تخطی و تجاوز راننده اتوبوس از سرعت مطمئنه و نهایتا خارج شدن اتوبوس از کنترل وی بوده است.
مدیران مجرم شناخته نشدندعلیرغم کارشناسی ابتدایی در پرونده که سخنگوی وقت قوه قضاییه هم چندی بعد از حادثه به آن اشاره نمود، مدیران استانی در بروز این حادثه بی تقصیر نبودند و حتی اسماعیلی قصور راننده و مدیران استانی را به یک میزان اعلام نمود. اما امروز و بعد از ۸ ماه قوه قضاییه اعلام نموده است که در مورد قصور و تقصیر مدیران در بروز این حادثه برپایه اعلام کارشناسان رسمی سه نفر از مدیران متهم پرونده را مجرم نشناخته است. با اینکه قرار صادره قابل اعتراض در محاکم کیفری است و طرفین و وکلای آنها حق اعتراض به قرار صادره در مراجع بالاتر را دارند اما امروز یکی از وکلای پیگیر پرونده در توئیتی نوشت: شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی در پرونده اتوبوس خبرنگاران به درستی حدوث اختلاف در صلاحیت را نپذیرفت و پرونده را اعاده نمود تا ابتدا قرار منع تعقیب صادره تعیین تکلیف شود. هم اکنون قرار قانونی در مورد این پرونده صادر شده و از راه سامانه الکترونیکی به طرفین ابلاغ گردیده است و باید منتظر ادامه پیگیری پرونده از جانب وکلا باشیم.

1400/12/03
12:50:40
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی