نگران تامین آب در فصل بهار و تابستان هستیم

نگران تامین آب در فصل بهار و تابستان هستیم رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ضمن بیان این که ایران درگیر هر چهارنوع خشکسالی است، اظهار نمود: خشکسالی ها در بعضی استان ها همچون تهران به علت کاهش ذخایر آبی سدها نسبت به میزان نرمال و کاهش 35درصدی بارش نسبت به حد نرمال، خشکسالی شدید گزارش شده است ازاین رو برای تأمین آب در فصل های بهار و تابستان نگرانی شدیدی وجود دارد.احد وظیفه درگفت و گو با ایسنا درباره خشکسالی غالب بر کشور اظهار نمود: در طبیعت چهارنوع خشکسالی هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژیک، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد که کشور ما درگیر هرچهارنوع خشکسالی است که میان این چهارنوع، خشکسالی هواشناسی زودتر از سایر خشکسالی ها ظهور می کند.

وی اضافه کرد: خشکسالی هواشناسی بصورت هفتگی، ماهانه و سالانه در مقایسه با میزان بارش نرمال یک منطقه بررسی می شود و در صورت کمتر شدن این میزان بارش، خشکسالی رخ داده است و اگر این روند یک تا سه ماه ادامه یابد، اثر این نوع خشکسالی در کشاورزی به ویژه در کشت دیم ظاهر می شود که در فصول مختلف سال میزان خشکسالی متفاوت می باشد.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره تاثیر خشکسالی هواشناسی بر کشاورزی اظهار داشت: در فصل پاییز که سطح اراضی زیر کشت می رود، اگر باران نبارد خسارات زیادی به محصولات کشاورزی وارد می شود و در فصل بهار که نزدیک به بار رسیدن محصول کشاورزی و تشکیل دانه و گلدهی است اگر میزان بارش کمتر از حد نرمال باشد، تاثیر منفی بسیار زیادی به نسبت کاهش باران در فصل زمستان دارد.

وی در ادامه اظهارکرد: هنگامی که کمبود بارش به سه ماه می رسد گرفتار خشکسالی کشاورزی می شویم که حالا در استان هایی همچون کرمانشاه، ایلام، بخش های شرقی لرستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی، گلستان و بخش هایی از شمال اردبیل شاهد خشکسالی کشاورزی هستیم.

وظیفه اضافه کرد: هر حوضه آبخیزی به یک رودخانه، دریاچه و یا تالاب منتهی می شود مانند حوضه دریاچه ارومیه که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد و به دریاچه ارومیه منتهی می شود. هنگامی که در مدت طولانی شش ماهه بارندگی ها در یک منطقه کمتر از حد نرمال می شود در دِبی یا آورد رودخانه تاثیر منفی می گذارد و ورودی سدها، دریاچه ها و تالاب ها به شدت کاهش پیدا می کند.

وی درباره خشکسالی هیدرولوژیک اظهار نمود: خشکسالی و محدود شدن بارش ها به مرور در چرخه آبی و حوزه آبی تاثیر می گذارد بدین سبب خشکسالی هیدرولوژیک رخ می دهد که متاسفانه برخی استانها همچون گلستان، حاشیه شرقی دریای خزر و شرق مازندران، کرمانشاه و ایلام و برخی استانها همچون همدان و بخش های غربی لرستان درگیرخشکسالی شدید هستند.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی افزود: اگر دوره خشکسالی بیشتر از شش ماه ادامه یابد، در مناطقی که معیشت وصنایع مردم بوسیله آب تامین می شود، با کاهش دبی رودخانه ها دسترسی به آب نیز کم می شود همین طور اگر اقتصاد منطقه به کشاورزی و دامداری وابسته باشد، دسترسی به آب و بارش باران و برف از اهمیت بالایی برخوردارست و در صورت کاهش بارندگی ها وضعیت اقتصاد و معیشت خانواده ها ضعیف و آنها درگیر فقر می شوند.

وی با اشاره به خشکسالی اقتصادی و اجتماعی اظهارکرد: با ادامه این خشکسالی ها روستاها قابلیت کشاورزی و دامداری خودرا از دست می دهند و سبب مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ می شوند که در این صورت حلبی آبادها و سکونتگاه های غیرمتعارف شکل می گیرند.

وظیفه ضمن اشاره به این مساله که تمامی استانها درگیر خشکسالی نیستند، اظهار داشت: غالب استانها درگیر هر چهار نوع خشکسالی هستند چونکه از میان ۳۱ استان بیش از ۲۱ استان بارندگی کمتر از حد نرمال را تجربه کرده اند و دارای درجات مختلفی از خشکسالی هستند.

وی اضافه کرد: این خشکسالی ها در بعضی استانها همچون تهران به سبب کاهش ذخایر آبی سدها نسبت به میزان نرمال و کاهش ۳۵درصدی بارش نسبت به حد نرمال، خشکسالی شدید گزارش شده است و برای تامین آب در فصل های بهار و تابستان نگرانی شدیدی وجود دارد.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ضمن بیان این که هر منطقه نیاز به شیوه کنترل خشکسالی ویژه ای دارد، اظهار نمود: از 50 سال قبل تا حالا میزان بارندگی روند نزولی داشته است و همه نقاط کشور نسبت به گذشته گرفتار کمبود بارش شده اند و در این بین ما با افزایش دما که سبب تبخیر آب است، روبه رو هستیم که سبب دسترسی کمتر می شود.

وی اضافه کرد: برای کنترل این وضعیت باید تغییراتی دربرنامه های خرد و کلان صورت گیرد که چه میزان آب مصرف شود تا سبب فرونشست زمین، خشکی دریاچه ها، از میان رفتن تالاب ها و گسترش بیابان ها نشود.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به وابستگی موجودات عالم به یکدیگر اظهار نمود: اگر در یک منطقه موجودی از بین برود نشانه عدم پایداری آن محیط است و از میان رفتن گونه های حیوانی در یک محیط بر حیات انسان ها نیز تاثیر می گذارد.

وظیفه در آخر اشاره کرد: برنامه هایی باید تدبیر شود که با سازگاری، میزان مصرف آب کم شود و از خالی شدن سفره های زیرزمینی، فرونشست زمین و تخریب آبخوان ها جلوگیری شود.
1400/12/06
18:03:08
5.0 / 5
180
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی