گرمایش زمین چه تاثیری بر حیات گونه های جانوری می گذارد؟

گرمایش زمین چه تاثیری بر حیات گونه های جانوری می گذارد؟ به گزارش حیوان خانگی افزایش مصرف سوخت های فسیلی توسط بشر خصوصاً بعد از انقلاب صنعتی، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و در نهایت تغییرات آب و هوایی شده و مقابله با این پدیده حالا یکی از با اهمیت ترین دغدغه ها در سطح جهان است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، اگر میزان غلظت دی اکسید کربن تا سال ۲۱۰۰ دو برابر شود، دمای متوسط ایران به میزان ۱.۵ تا ۴.۵ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت؛ امری که بگفته متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش گرمایش زمین، خشکسالی را تشدید و زیستگاه گونه ها را تغییر می دهد. بر طبق صحبت های عبدالله سالاری - متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش - به شش نکته درباره تاثیرات افزایش دما اشاره می کنیم:

*گرمایش زمین بر زیستگاه گونه های جانوری تاثیر می گذارد یعنی زیستگاه گونه ها را تغییر می دهد. برای مثال خشکسالی را تشدید می کند و یا سطح دریا را بالا می آورد بدین سبب آن گونه جانوری نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

*حیات وحش همچون گیاهان ثابت و بدون تحرک نیستند و مدام درحال تغییرند. ممکنست با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین آن زیستگاه را ترک کنند و مجبور به مهاجرت شوند اما نکته دیگری هم که وجود دارد جزیره ای بودن برخی زیستگاه ها است.

*در زیستگاه های جزیره ای امکان تردد و تحرک وجود ندارد و در این شرایط، وضعیت نامناسب می شود و گونه های جانوری همانجا می مانند و تلف می شوند و نسل آنها منقرض می شود.

*گرمایش زمین مسئله آب و علوفه در علفخواران، مسئله زمستان گذرانی برای گونه های مهاجر، تغییر زمان مهاجرت و جفت گیری و جوجه آوری را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب تغییرات منفی می شود.

*گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن و منواکسید کربن اصلی ترین موادی هستند که انسان ها بوسیله صنایع، خودرو های شخصی و مصارف خانگی تولید می کنند و موجب گرمایش جهانی می شوند.
1400/12/12
12:38:38
5.0 / 5
248
تگهای خبر: آب , اقلیم , تردد , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی