رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد

استفاده از دیپلماسی و تبادل تجربیات برای مدیریت اثرات فرا مرزی زیست محیطی

استفاده از دیپلماسی و تبادل تجربیات برای مدیریت اثرات فرا مرزی زیست محیطی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه پنجمین مجمع محیط زیست ملل متحد و به منظور بررسی چگونگی همکاری میان دو کشور با وزیر محیط زیست، جنگل و تغییر اقلیم هند دیدار نمود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در ابتدای این دیدار دکتر علی سلاجقه - معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به سابقه تاریخی و مشترکات فرهنگی دو کشور، بر استمرار همکاری ها در حوزه های مختلف همچون کشاورزی، اقلیم، جوامع محلی، محیط زیست، مدیریت منابع آب و حیات وحش تاکید کرد.

وی اظهار داشت: باتوجه به تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر آب و هوا و تنوع زیستی، شهروندان ایرانی با این واژه ها آشنا هستند و بطور قطع انتظار دارند که چاره مقابله با این تغییرات و اثرات آنرا پیدا نماییم. در این راستا با کشورهای همسایه و دیگر کشورها ملاقاتها و مذاکراتی برای حل مسائل و کاهش اثرات منفی این پدیده بر محیط زیست انسانی و طبیعی داشته ایم.

سلاجقه اضافه کرد: هند تجارب ارزشمند ای در محافظت از حیات وحش دارد که از این تجربیات استفاده خواهیم کرد. هم اکنون باتوجه به شرایط تحریمی حاکم، ایران بر ظرفیتهای داخلی خود در چارچوب شرکتهای دانش بنیان در موضوع هایی همچون انرژی های تجدید پذیر و مشارکت مردمی با ایجاد معیشت پایدار از راه طبیعت گردی متکی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به وجود بیشتر از هزار تالاب در ایران، خاطرنشان کرد: از این میان، 18 تالاب در کنوانسیون رامسر ثبت شده است. البته وضعیت خیلی از تالابها مناسب نبوده و در معرض خطر است که باتوجه به شرایط اقلیمی، برنامه های احیا و حفاظتی درحال اجراست.

وی تصریح کرد: درمورد مدیریت محیط زیست شهری هم در حوزه های مختلف همچون فاضلاب شهری و پسماند و پایش صنایع برنامه هایی در حال اجراست.

سلاجقه در ادامه تصریح کرد: باتوجه به این که اثرات فرا مرزی زیست محیطی است، بطور قطع دیپلماسی، تبادل تجربیات و مذاکرات دوجانبه میان کشورها در حوزه محیط زیست بسیار مهم و اثرگذار می باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست متذکر شد: همزمانی پنجاهمین سال تأسیس برنامه محیط زیست ملل متحد و پنجاهمین سال تأسیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، حکایت از پیشینه و سابقه طولانی محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست و حیات وحش در ایران دارد و از جنابعالی رسماً برای شرکت در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران که خردادماه آینده در تهران برگزار می شود، دعوت می کنم.

در ادامه این دیدار، بوپِنر یاداو - وزیر محیط زیست، جنگل و تغییر اقلیم هند با تشکر از دعوت معاون رئیس جمهور کشورمان، اظهار داشت: آغاز روابط دیپلماتیک ایران و هند به سال 1947 باز می گردد ضمن این که زبان و فرهنگ و سنت بسیار نزدیکی با یکدیگر داریم. زبان فارسی از لحاظ زبان شناسی و از لحاظ فرهنگی بر ادبیات هند تاثیر خویش را گذاشته است و اشعار بسیاری داریم که با تاثیر از این زبان شکل گرفته است.

وی ادامه داد: ما اخیراً با عنایت به افزایش تأثیرات تغییر اقلیمی، قانون تنوع زیستی را به منظور تعامل بیشتر با جوامع محلی، سرمایه گذاری، پژوهش و افزایش همکاریهای بین المللی برای حفظ تنوع زیستی اصلاح کردیم. در مورد بیابان زدایی نهاد ویژه ای داریم و به دنبال استفاده صحیح از منابع آبی هستیم. شرایط جغرافیایی و اقلیمی ایران و هند در بعضی مناطق شباهت هایی دارد که می توانیم با همکاری مشترک برای حفظ و احیای اکوسیستم ها و بیابان زدایی، برنامه های حفاظتی خود و حفظ حاصلخیزی زمینهای کشاورزی را گسترش دهیم.

وزیر محیط زیست هند در ادامه خاطرنشان کرد: هند با امضای توافقنامه پاریس در سال 2015، با آغاز سرمایه گذاری در حوزه تغییر اقلیم، مرکزی را در نزدیک دهلی نو در مورد انرژی های تجدید پذیر تأسیس کرد. امیدواریم ایران هم عضوی از این شبکه باشد و در این عرصه سرمایه گذاری کند.

وی ادامه داد: در این راستا نخست وزیر هند، برنامه هایی تحت عنوان زندگی دوستدار محیط زیست تدوین و ابلاغ کرده که ما بر طبق این راهبرد در حوزه محیط زیست فعالیت خواهیم کرد.

وزیر محیط زیست هند تصریح کرد: به اشتراک گذاری دانش و تجربه در مورد انرژی های تجدید پذیر ازجمله خورشیدی، بادی و هیدروژنی می تواند میان دو کشور پیگیری شود. مشارکت مردمی در مصرف بهینه انرژی بسیار حائز اهمیت می باشد. در حوزه مشارکت مردمی هم می توانیم با همدیگر همکاری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه کنوانسیون رامسر در یکی از شهرهای مهم شما گشوده شد، اظهار داشت: 49 تالاب هند در سایت رامسر ثبت شده است و امیدواریم در هفتادمین سالگرد استقلال هند، هفتاد تالاب را ثبت نماییم.

وزیر محیط زیست هند خاطرنشان کرد: همان گونه که می دانید هند در صیانت از ببر، پیشرو و باتجربه است و 72 منطقه حفاظت شده از ببر در این کشور وجود دارد که 14 منطقه ثبت بین المللی شده اند. متأسفانه یکی از گونه ها یعنی یوزپلنگ را از دست دادیم که فقط در ایران وجود دارد. سال جاری برنامه ورود یوزپلنگ نامیبیایی را در دستور کارداریم. ما معتقدیم بر مبنای مسئولیت جهانی باید تلاش نماییم همین تعداد یوزپلنگ در ایران حفظ شود بنابراین آمادگی داریم تجربیات حفظ ببرها را برای حفظ یوزپلنگ در اختیار ایرانیان قرار دهیم تا نسل یوزپلنگ آسیایی حفظ شود.

در انتها این دیدار، دکتر سلاجقه اعلام نمود که در سال آینده نشست بین المللی تحت عنوان محافظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران برگزار می شود و بطور قطع از ظرفیت همه کشورها بخصوص هند در این حوزه استفاده خواهیم کرد. تبادل تفاهمنامه محیط زیستی تسهیل گر خیلی از همکاری ها خواهد شد که در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

منبع:

1400/12/14
11:01:31
5.0 / 5
375
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , پلنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی