مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست عنوان كرد

عدم فعالیت حدود 100 ایستگاه سنجش کیفیت هوا به سبب کمبود اعتبار

عدم فعالیت حدود 100 ایستگاه سنجش کیفیت هوا به سبب کمبود اعتبار به گزارش حیوان خانگی مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از 240 ایستگاه هوای موجود در کشور هم اکنون 146 ایستگاه فعال است و مابقی به سبب کمبود اعتبار، امکان تامین داده را ندارند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا هلنا کعبی اظهار نمود: طبق قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است سامانه ای را طراحی کند که به وسیله آن، اطلاعات مربوط به کیفیت هوای کشور را به ذی نفعان اطلاع رسانی کند. برای این کار سازمان می بایست تعدادی ایستگاه سنجش کیفیت هوا خریداری کند که قیمت هر ایستگاه بسته به این که چه توانایی ها و امکاناتی دارد و ساخت کدام کشور است، بین ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: تا حالا سازمان حفاظت محیط زیست تعدادی ایستگاه خریداری نموده است که خود این ایستگاه ها هزینه راهبری و نگهداری هم دارند یعنی سالانه می بایست راهبری، تامین قطعه و مواد مصرفی همین طور کالیبره شوند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه تمام این ایستگاه ها به سامانه ای متصل شده اند که هرکس در هرکجای کشور می تواند اطلاعات آنرا ببیند، اشاره کرد: هم می توان بوسیله اینترنت به اطلاعات این سامانه دست یافت هم یک اپلیکیشن برای آن پیش بینی شده که با نصب روی گوشیهای هوشمند، امکان مشاهده اطلاعات را فراهم می آورد.

کعبی در ادامه اظهار داشت: تعداد ایستگاه های سنجش کیفیت هوا ۲۴۰ دستگاه است که قسمتی از آن متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است، بخشی مربوط به شهرداری ها و تعدادی نیز به صنایع متعلق می باشد.

وی تصریح کرد: به جهت اینکه یک هماهنگی بین داده های حاصل از این ایستگاه ها وجود باشد، استاندارد ملی نگهداری و راهبری ایستگاه ها تدوین شده است که هر ایستگاهی که به این سامانه وصل می شود، می بایست از این استاندارد تبعیت کند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به چالش سازمان حفاظت محیط زیست در بحث ایستگاه های هوا اظهار داشت: هزینه خرید، حفظ و نگهداری ایستگاه ها بسیار زیاد است و اخیراً برخی از شرکت های داخلی به موضوع تولید ایستگاه های هوا ورود پیداکرده و ایستگاه های سنجش کیفیت هوا ساخته اند. هر ایستگاهی که ایجاد می شود باید از سازمان ملی استاندارد تأییدیه بگیرد تا ما مطمئن شویم که به درستی کار می کند و بتوانیم از آن استفاده نماییم. متأسفانه سازمان ملی استاندارد هم اکنون به علت نبود زیرساخت های لازم نظیر آزمایشگاه های مناسب، هنوز پروسه بررسی این ایستگاه ها را در دستور کار خود قرار نداده است و به جهت اینکه این اتفاق بیفتد یک سری آزمایشگاه های تائید نوع و کالیبراسیون نیاز داریم که یا در کشور موجود نیست و یا اگر هست، ناقص است بدین سبب تجهیزات ایران ساختی که در زمینه هوا ایجاد می شود نمی تواند در ایران استانداردسازی شود.

کعبی اضافه کرد: هم اکنون پیگیر حل این مساله با سازمان ملی استاندارد، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و... هستیم. با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جلسات زیادی در زمینه شرکت های دانش بنیان گذاشتیم تا این چالش را حل نماییم چون به هر حال تجهیزات ایران ساخت را می توان با قیمت بسیار مناسب تری – در حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای هر ایستگاه - تهیه کرد.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: از ۲۴۰ ایستگاه هوای موجود در کشور هم اکنون ۱۴۶ ایستگاه فعال می باشند و مابقی به علت کمبود اعتبار، امکان تامین قطعه و راهبری را ندارند.

وی اشاره کرد: همه استانها را ملزم کردیم که حتما یک ایستگاه را بعنوان ایستگاه مرجع در نظر بگیرند که این ایستگاه می بایست همه حسگرهای مورد نیاز ما را داشته باشد تا ما این اطمینان را حاصل نماییم که از هر استان یک سری داده صحت سنجی شده در اختیارداریم. بقیه ایستگاه ها هم بسته به شرایط اعتباری و نگهداری، به ما اطلاعات می دهند.

کعبی در ادامه اظهار داشت: برای راهبری و نگهداری هر ایستگاه چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان در سال نیاز است که سال قبل برمبنای اعتباری که داشتیم تنها ۲۵ میلیون تومان بابت هر ایستگاه به استانها کمک کردیم. امسال هم چنانچه اعتبار پیش بینی شده را دریافت نماییم رقمی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان کمک خواهیم کرد که خیلی کمتر از مقدار مورد نیاز است.

وی ادامه داد: پولی که توزیع می شود، تنها هزینه های روزمره ایستگاه ها را پوشش می دهد و جایگزینی حسگرهای از رده خارج در آن دیده نشده است.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اعتباری که امسال برای دفتر پایش فراگیر پیش بینی شده ۱۷ میلیارد تومان است که ۷ میلیارد تومان آنرا برای ایستگاه های سنجش کیفیت هوا پیش بینی کردیم که اصلاً تکافوی نیاز ما را نمی کند.

کعبی افزود: هم اکنون عمر حسگر بسیاری از ایستگاه های ما اختتام یافته است (بر اساس نوع حسگر عمری بین ۲ تا ۷ سال برای آنها پیش بینی می شود) و بسیاری از آنها امکان کالیبراسیون ندارند چون ما نتوانستیم پول لازم را برای آنها فراهم نماییم.

وی اشاره کرد: پیشنهاد می نماییم که وزارت کشور از اعتباری که بابت عوارض آلودگی دریافت می کند بخشی را به بحث خرید، ارتقا و حفظ و نگهداری ایستگاه ها و پایش منابع زیستی اختصاص دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در آخر اظهار داشت: من فکر می کنم اگر وزارت کشور متعهد تامین هزینه راهبری کل ایستگاه های هوا در سراسر کشور شود که شاید هزینه آن در مقابل عوارض اخذشده خیلی هم بالا نباشد (حدود ۵ درصد عوارض اخذشده)، می تواند تأثیر مثبتی در اطلاع رسانی از وضعیت کیفی هوای کشور داشته باشد.

منبع:

1400/12/25
21:23:31
5.0 / 5
167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی