تولید مثل گیاهان از راه گرده افشانی

تولید مثل گیاهان از راه گرده افشانی به گزارش حیوان خانگی یک کارشناس گیاه شناسی ضمن اشاره به این که گرده افشانی گیاهان از راه آب، باد و جانوران مختلف انجام می شود، اظهار داشت: نقطه اوج گرده افشانی گیاهان در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد است که برخی افراد را گرفتار آلرژی می کند البته راهکارهای بسیاری برای کنترل آلرژی و حساسیت وجود دارد.احمدرضا محرابیان در گفت و گو با ایسنا درباره فرآیند گرده افشانی گیاهان در فصل بهار توضیح داد: گرده افشانی فرآیند باروری گونه های گیاهی است و گونه های گیاهی به جهت اینکه بتوانند فرآیند تولید مثل خویش را انجام دهند دانه گرده تولید می کنند که این دانه ها بگونه ای سلول های جنسی نر محسوب می شوند که در فصل خاصی از گیاهان جدا می شوند، روی کلاله گیاه ماده قرار می گیرند و باعث باروری گیاه می شوند. تا وقتی که این فرآیند گرده افشانی انجام نشود، تشکیل بذر و بقای نسل گیاه مقدور نیست.

وی ضمن اشاره به این که گرده افشانی خیلی از گونه ها مثل کاج و سروهای مختلف توسط باد انجام می شود، اظهار نمود: تعداد گرده هایی که این گونه ها آزاد می کنند بسیار زیاد و ریز است و با تراکم بالایی آزاد می شود که اتفاقا همین ذرات ریزعامل اصلی آلرژی هستند اما خیلی از گونه های گیاهی به دلیل داشتن گلبرگ های درخشان، شهد و ترکیبات معطری که در گیاه وجود دارد، می توانند حشرات گرده افشان و حتی پرندگان گرده افشان را جذب خود کنند و درحالی که این پرندگان و حشرات از شهد گیاه استفاده می نمایند، دانه های گیاه هم به بدنشان می چسبد و گرده ها را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل می کنند و باعث باروری گیاهان شوند ازاین رو فرآیند گرده افشانی هم از راه آب و باد و هم از راه مختلف جانوران انجام می شود و تا وقتی که این کار انجام نشود بقای نسل گیاهان ناممکن است.

وی درباره زمان انتشار گرده گیاهان اظهار نمود: فرآیند گرده افشانی گونه های گیاهی یک فرآیند متداول می باشد. گیاهان متفاوت بر مبنای منطقه ای که در آن قرار دارند، در فصل های مختلف، زمان گرده افشانی متفاوتی دارند و در مناطقی همچون تهران این فرآیند از اوایل بهمن ماه شروع می شود و نقطه اوج این گرده افشانی ها در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد است البته که این گرده افشانی همچنان ادامه دارد و در بعضی گیاهان تا پاییز هم می تواند تداوم یابد.

محرابیان با تاکید براینکه دانه های خیلی از این گونه های گیاهی ذاتا آلرژی دار و مشکل ساز هستند، اظهار نمود: بنابراین در بسیاری از شهرهای دنیا، گونه های آلرژی زا را شناسایی می کنند و آنها را در محیط های شهری کشت نمی کنند.
همکاری دانشگاه شهید بهشتی با مرکز آسم و آلرژی برای تهیه اطلس گرده شناسی گونه های گیاهی تهران
این عضو هیات علمی دانشکده علوم و فناوری زیستی دانشگاه شهید بهشتی افزود: فعالیت مشترکی با همکاری مرکز تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی و مرکز آسم و آلرژی دانشگاه تهران انجام شده است و ما در چارچوب رساله های دانشجویی اطلس گرده شناسی گونه های گیاهی شهر تهران را تهیه و مشخص کردیم که هر کدام از آنها در چه زمانی گلدهی می کنند و این بسیار کمک کننده است که پزشکان متخصص در زمینه آسم و آلرژی بتوانند تشخیص دهند در هر فصلی که بیماران رجوع می کنند چه گروه از گرده های گیاهی تأثیر گذاشته اند. به این فرآیند تقویم گرده ای گفته می شود.

وی با اشاره به اینکه طبق مطالعات انجام شده سه گروه از گیاهان مشکلات عمده در ارتباط با آسم و آلرژی را ایجاد می کنند، اظهار داشت: یکی از این سه گروه، گونه های درختی هستند. بعنوان نمونه چنار، سرو و کاج های مختلف از عاملان اصلی آسم و آلرژی هستند که زمان گلدهی آنها از اوایل بهمن ماه تا فروردین است.

محرابیان افزود: گروه دیگر، گیاهان هرز هستند که در محوطه شهرها خیلی گسترش پیدا می کنند و یک گروه هم گونه های علفی هستند که بعنوان گونه های وحشی شناخته می شوند.
کنترل آلرژی بهاری به شیوه پیروی از تقویم گرده ای
این کارشناس گیاه شناسی با اشاره به اینکه در نقاط مختلف دنیا از روش های مختلفی برای کنترل صدمه های گرده افشانی استفاده می نمایند، اظهار نمود: در خیلی از شهرهای دنیا تقویم گرده ای را تهیه می کنند و افرادی که درگیر آسم و آلرژی هستند به سفارش پزشکان در فصل هایی که این گرده ها آزاد می شوند در مناطق پر تراکم این گونه ها و یا در ساعت خاصی که این گونه ها انتشار می یابند تردد کمتری داشته باشند.

این عضو هیات علمی دانشکده علوم و فناوری زیستی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: آلرژی فرآیند پیچیده ای است و معمولاً در بعضی کشورها وقتی آلرژی شخص را بر مبنای گرده گونه ای شناسایی می کنند، سرم و واکسن هایی ایجاد می شود که می تواند تاثیرات منفی آلرژی را به حداقل برساند.

محرابیان در انتها با اشاره به اینکه یک شیوه کنترلی دیگری هم وجود دارد که احتیاج به همکاری شهرداری ها دارد، خاطرنشان کرد: پیش از این که هر گونه گیاهی که در فضای شهری کشت شود حتما باید پتانسیل و توان آلرژی زایی و عدم آلرژی زایی آن سنجیده سپس کاشته شود. برای مثال در شهر تهران در روز درخت کاری نهال های سرو و کاج کاشته می شود و آگر آنها را ما با کاشت گونه هایی که تأثیر آلرژی زایی نداشته و کاربری فضای سبز را داشته باشند جایگزین نماییم، می تواند یک روش خوب برای کاهش آلرژی محسوب شود.

منبع:

1401/01/15
23:16:02
5.0 / 5
208
تگهای خبر: آب , باد , پرندگان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی