مدیر كل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تشریح كرد

علت اعداد بسیار پایین ایستگاه های سنجش کیفیت هوای سازمان محیط زیست

علت اعداد بسیار پایین ایستگاه های سنجش کیفیت هوای سازمان محیط زیست مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه منشا آلودگی های گرد و غبار بسته به شرایط جوی ذرات درشت، ریز یا تلفیقی از آن هاست، اظهار داشت: در دو سه روز اخیر بیشتر آلودگی در ارتباط با ذرات (کمتر از ۱۰ میکرون) pm۱۰ بود این در حالیست که برخی از ایستگاه های ما حسگر pm۱۰ ندارند و تنها ذرات (کمتر از ۲.۵ میکرون) pm۲.۵ را نشان می دهند که سبب می شود اعداد را پایین تر از بقیه نشان دهند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا هلنا کعبی با اشاره به اقدامات سازمان محیط زیست در زمینه اطلاع رسانی پایش کیفی هوا در مناطق مختلف کشور اظهارکرد: ما بر مبنای وظایف قانونی، تعدادی ایستگاه پایش کیفیت هوا خریداری و برای آنها مکان یابی کردیم. پس از استقرار و دریافت دیتا از این ایستگاه ها، سامانه ای به نام «سامانه پایش کیفی هوای محیط» با آدرس aqms.doe.ir ایجاد کردیم تا اطلاعات را از تمام ایستگاه ها دریافت کند و به صورت وب سرویسی در اختیار وزارت بهداشت و مراکز بهداشتی سایر استان ها قرار دهد.

وی با اعلان اینکه ما در زمینه اطلاع رسانی، تمام وظایف قانونی خویش را اجرا کرده ایم، اظهار داشت: برای دسترسی عموم مردم به اطلاعات پایش کیفی هوا هم یک کاربر میهمان در سامانه تعریف کردیم که امکان دریافت اطلاعات لحظه ای را برای آنان فراهم می آورد.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای کسانی که شاید دسترسی به کامپوتر و لپ تاپ نداشته باشند، یک اپ به نام doe طراحی کردیم که در آن میتوان اطلاعات تمام ایستگاه ها را به صورت به روز دریافت کرد.

کعبی اشاره کرد: اعدادی که ایستگاه های ما نشان می دهند میانگین ۲۴ ساعته است چون استانداردهای جهانی می بایست ۲۴ ساعته مقایسه شوند البته برخی از پارامترها امکان دارد ۸ ساعته باشند. پس عددی که ما در سامانه می بینیم همان شرایط را دارد.

وی ضمن اشاره به اختلاف داده های دریافت شده از بعضی از ایستگاه های کیفیت هوا اظهار داشت: در روز گذشته برخی از ایستگاه های ما در تهران اعدادی بسیار پایین تر از بقیه ایستگاه ها را نشان دادند به این علت که آنها حسگر ذرات ندارند. حال آنکه تمام آلودگی گرد و غبار چند روز اخیر در ارتباط با آلودگی ذرات pm۱۰ وpm۲.۵ بوده است ازاین رو تفاوت ما در ایستگاه های مختلف به این مورد هم مربوط است.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: منشا آلودگی های گرد و غبار بسته به شرایط جوی و هوا، ذرات درشت، ریز یا تلفیقی از آنها است. در دو سه روز اخیر بیشتر آلودگی در ارتباط با ذرات pm۱۰ بود این در حالیست که برخی از ایستگاه های ما حسگر pm۱۰ ندارند و تنها ذرات pm۲.۵ را نشان می دهند که سبب می شود اعداد را پایین تر از بقیه نشان دهند.

کعبی در ادامه متذکر شد: با عنایت به نوع ایستگاه ها، شرایط و استانداردهایی که وجود دارد، داده های ایستگاه ها در سیستم ما تحلیل می شوند و ما وضعیت هوا را در یک شهر یا منطقه بر این اساس اعلام می نماییم. شاید عددی که ما اعلام می نماییم با عدد لحظه ای متفاوت باشد اما دلیل این تفاوت آن است که ما همه شرایط را با هم در نظر می گیریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست وی با انتقاد از کمبود اعتبارات برای نگهداری و بروزرسانی ایستگاه ها و سامانه کیفیت هوا اظهار داشت: با توجه به این که برای نگهداری این ایستگاه ها و سامانه و هم بروزرسانی و ارتقای مداوم آنها و تکمیل شبکه ایستگاه های پایش کیفی هزینه زیادی لازم است از مجلس انتظار داریم در این حوزه به ما کمک و وزارت کشور را موظف کند که از درآمد حاصل از عوارض آلودگی، درصدی را در این عرصه هزینه کند. به جهت اینکه اینها یک ارتباط مستقیم با وضعیت شهرها و سکونت مردم دارند و مردم باید راجع به آلودگی های محیطشان اطلاعات داشته باشند.
1401/01/22
16:26:29
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی