سازمان هواشناسی هشدار داد

فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور

فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور سازمان هواشناسی با صدور دو اخطار نارنجی و زرد از فعالیت سامانه بارشی در چند استان کشور بخصوص در مناطق شمال شرق و وزش باد شدید در 16 استان اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشداری در سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی شنبه( ۲۷ فروردین ماه) تا دوشنبه( ۲۹ فروردین ماه) با مخاطراتی نظیر رگبار باران، رعدوبرق، تگرگ، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک آگاهی داد.

منطقه اثر این سامانه شنبه استانهای گلستان، سمنان، خراسان شمالی و شرق مازندران، یک شنبه استانهای گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات و شرق تهران و دوشنبه استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و نیمه شرقی خراسان شمالی است.

اثر این مخاطره آب گرفتگی محلی و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب در مسیل ها، برخورد صاعقه، اختلال در ترددهای برون شهری، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، لطمه به سازه های موقت و شکستن درختان فرسوده است.

توصیه می شود عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و بستر مسیل ها، اجتناب از کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در تردد و سفرهای برون شهری، پاکسازی دهانه پل ها و آب روها، استواری سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری زرد از فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی پنج شنبه( ۲۵ فروردین ماه) تا یک شنبه( ۲۸ فروردین ماه) با مخاطراتی مانند رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک، در بعضی نقاط بارش تگرگ آگاهی داد.

پنج شنبه مناطقی مانند جنوب اصفهان و شرق کهگیلویه و بویراحمد، جمعه استانهای تهران، البرز، قزوین، قم، شمال سمنان، گلستان، خراسان شمالی، مرکزی لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، نیمه غربی یزد و ارتفاعات کرمان، شنبه استانهای تهران، البرز، قم، مرکزی، شمال اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، یزد، ارتفاعات کرمان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و یک شنبه استانهای سمنان، مازندران، شمال سیستان و بلوچستان، شرق اصفهان، یزد و شمال کرمان درگیر فعالیت این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره افزایش احتمال آب گرفتگی محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال برخورد صاعقه و کاهش دید، اختلال در ترددهای برون شهری و احتمال لطمه به سازه های موقت خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل ها، احتیاط و محدودیت در کارهای کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو و استواری سازه های موقت است.
وزش باد شدید در 16 استان کشور
سازمان هواشناسی در ادامه از وزش باد نسبتا شدید موقت و خیزش گردوخاک طی روزهای پنج شنبه ( ۲۵ فروردین ماه) تا شنبه( ۲۷ فروردین ماه) آگاهی داد.

نوع مخاطره حاصل از این سامانه وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.

پنج شنبه استانهای مرکزی، زنجان، قم، قزوین، تهران، البرز، سمنان، یزد و اصفهان، جمعه استانهای سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، سمنان، هرمزگان، همدان، مرکزی، البرز، تهران، قم و قزوین و شنبه استانهای قم، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان، بوشهر، جنوب استانهای کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس درگیر این سامانه هستند.

اثر این مخاطره گردوخاک، کاهش دید افقی، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد خواهد بود.

توصیه می شود احتیاط در ترددهای برون شهری و جاده های کویری، استواری سازه های موقتی، عدم تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/01/26
15:17:22
5.0 / 5
173
تگهای خبر: آب , باد , پارك , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی