یادداشت؛

میانکاله تجربه ای مشابه شاهوار در شاهرود

میانکاله تجربه ای مشابه شاهوار در شاهرود حیوان خانگی: مباحثی که این روزها پیرامون میانکاله مطرح می شود در حقیقت تجربیات مردم استان سمنان و شهرستان شاهرود در حوزه تخریب با اهمیت ترین کانون آبساز استان یعنی کوه شاهوار است.خبرگزاری مهر گروه استان ها- محمد حسین عابدی*: این روزها درباره میانکاله و مسائل آن صحبت های پرشماری مطرح می شود که بی شباهت به داستان شاهوار نیست کانون آب سازی که بیش از یک دهه با تخریب های شدید معدن و در حقیقت پاک تراشی مخالف قانون روبرو شد و یکی از با اهمیت ترین زیستگاه های طبیعی استان سمنان را به خطر انداخت.
آنچه در میانکاله دیده می شود چند سال قبل به وضوح در شاهوار تجربه شد و نشان میدهد که این مساله سر دراز دارد اما ریشه این قدرت کجاست که گاهی می تواند حتی مصوبه هیئت دولت یا گاهی هم جلوی اجرای یک قانون را بگیرد؟
برای پرداختن به این پرسش ابتدا باید سه دهه عقب رفت. در دوران سازندگی و واگذاری امور به بخش های مختلف بدون حساب و کتاب و عدم توجه به خصوصی سازی سبب ایجاد سدها و کارخانه های گوناگون در سطح کشور شد.
این زیرساخت ها به راستی برای دولت بودند و نهادهای دولتی یا در بهترین حالت زیرمجموعه های آنان، آنها را می چرخاندند پس هنگامی که تعارض های محیط زیستی یا قانونی در قبال این زیرساخت ها پدید می آمد قسمتی از دولت در مقابل بخش دیگر قرار می گرفت و این چرخه باطل را پدید می آورد.
این موضوع در قبال معادن، سدها، کارخانه ها و غیره به وضوح دیده می شد که تعارض منافع قسمتی از دولت و قسمتی از حاکمیت یا مردم تبعات اجتماعی زیادی را پدید آورد و سبب بروز یک نوع ناهماهنگی در اجرای قانون شد که متأسفانه به رویه غلط تبدیل و تا حالا ادامه دارد رویه ای که در آن مردم متضرر می شوند.
در واقع دولت بجای واگذاری امور به بخش خصوصی آنها را به بخش دولتی واگذار کرد و آنقدر قدرتمند شدند که حالا حرف خود دولت را هم نمی پذیرند! مثال بارز آن خودروسازان است که باوجود دولتی بودن آنقدر قدرت گرفتند که قوای سه گانه هم در مقابل شأن نمی توانند کاری صورت دهند.
طبیعی است که وقتی فرد یا مجموعه ای در بستر قدرت دولتی، چنین آزاد گذاشته می شود، پس از چند سال، قانون هم نمی تواند او را متوقف سازد.
این موضوع در شاهوار نیز به وضوح دیده شد، یعنی شرکت دولتی آنقدر قدرت می گیرد که نه مساله مردم استان دیگر اهمیت دارد نه حتی مصوبات دولت، محیط زیست یا حتی مجلس شورای اسلامی و مرکز تحقیقات مجلس و … نمی تواند جلوی آنرا بگیرد، این مساله عیناً در میانکاله نیز مشاهده شد.
جمع زر و زور و تزویر در بستر قدرتی که دولت به یک فرد یا یک مجموعه می دهد، آنرا آنقدر بزرگ می کند که حتی قوای سه گانه هم نتوانند جلویش را بگیرند.
در دولت سیزدهم مردم شهرستان شاهرود و استان سمنان بسیار امیدوار بودند که دیگر مطالبی مثل شاهوار در کشور پدید نیاید اما واقعه میانکاله یک دفعه دیگر به ما این تلنگر را زد که امکان دارد جمع منافع دولتی و قدرت نامشروع یک دفعه دیگر قانون را زیر پا بگذارد.
امیدواریم دولت با لغو تمام کارهای مخرب زیست محیطی در کانون آب ساز شاهوار یک دفعه دیگر امید را به مردم استان سمنان هدیه بدهد.
شگفت آور این که مسئولان از تجربه شاهوار و مشکلات و مسائل اجتماعی آن همچنان درس نگرفته اند تجربه ای که گویا هر چند سال یک دفعه باید تکرار شود و مردم هزینه آنرا بدهند.
*خبرنگار کنشگر اجتماعی


منبع:

1401/02/07
17:48:43
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آب , تجربه , مجموعه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی